تشخیص کرونا در کمتر از 20 ثانیه ، توسعه فناوری کیت های تشخیصی به وسیله دانش بنیان ها

به گزارش شهر وبلاگ، فناوران ایرانی پیروز به ساخت کیت های تشخیص کرونا شده اند که در کمتر 20 ثانیه می تواند با دقت بالا، آلودگی به ویروس کرونا را شناسایی کند.

تشخیص کرونا در کمتر از 20 ثانیه ، توسعه فناوری کیت های تشخیصی به وسیله دانش بنیان ها

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طاهره روحانی، رئیس هیات مدیره یکی از شرکت دانش بنیان ایرانی، با اعلام فراوری این کیت تشخیص کرونا که دقت و حساسیت بالایی دارد، گفت: این کیت تشخیصی با توانمندی داخلی طراحی و فراوری شده است که می توان با استفاده از آن، آلودگی به ویروس کرونا را به سرعت تشخیص داد. این کیت در دو بسته بندی تکی و ده تایی فراوری شده که می توان از آن برای آزمایش های شخصی و خانگی استفاده کرد.

حساسیت 96 درصدی

این کیت دارای حساسیت 96 درصد و اختصاصیت 98 درصد بوده و نمونه برداری آن نیز از بزاق انجام می گردد. زمان تشخیص در این کیت بین 10 تا 20 ثانیه است.

در این فناوری، از نانوحسگرهای شیمیایی با پایه طلا استفاده شده است که روی آن گیرنده های ویژه قرار گرفته که با پروتئین اسپایک ویروس کرونا برهمکنش دارد. در صورت وجود 1 نانوگرم بر میلی لیتر از این ویروس در نمونه، شناسایی با تغییر رنگ محلول انجام می گردد. با توجه به سطح پایین تشخیص، آلودگی در روزهای اول به ویروس کرونا با استفاده از این کیت قابل انجام است. این حد به گونه ای است که گاهی تست PCR نیز در این حد کم از حضور ویروس کرونا، جواب منفی کاذب می دهد.

کیت اختصاصی کرونا

این کیت ها روی ویروس آنفولانزا نیز آزمایش شده و معین شد که حضور ویروس آنفولانزا موجب مثبت شدن جواب تست نمی گردد، بنابراین این کیت به صورت اختصاصی برای ویروس کرونا جواب می دهد. هرچند فناوری ساخت این کیت به گونه ای است که می توان با کمی تغییر در ساختار حسگر، از آن برای تشخیص اختصاصی آنفولانزا نیز استفاده کرد.

فراوری 10 هزار کیت در هفته

این پروژه به صورت مشترک و با همکاری دانشگاه صنعتی قوچان، دانشگاه علوم پزشکی مشهد و پارک علم و فناوری سلامت مشهد اجرا شده است. در حال حاضر فراوری نیمه صنعتی این کیت ها شروع شده و ظرفیت فعلی فراوری، 10 هزار کیت در هفته است.

این محصول با حمایت مرکز فناوری های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فراوری و در جهت توسعه قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 فروردین 1401 بروزرسانی: 20 فروردین 1401 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1877

به "تشخیص کرونا در کمتر از 20 ثانیه ، توسعه فناوری کیت های تشخیصی به وسیله دانش بنیان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص کرونا در کمتر از 20 ثانیه ، توسعه فناوری کیت های تشخیصی به وسیله دانش بنیان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید