ایرانیِ آریایی، لطفا ماسک را در خیابان، رها نکن!

به گزارش شهر وبلاگ، خبرنگاران: واقعیت ماجرا این است که کم کم باید به زندگی موقتی با کرونا عادت کنیم و با آن اُخت شویم، از روزهای اوج کرونا در اسفند تا این روزها که کمی تب تند کرونا اُفت نموده، خُرده رفتارهایی در سطح اجتماع دیده می گردد که با ادعاهای گزافی که درباره فرهنگمان داریم همخوانی ندارد(چه فرهنگ مذهبی مان و چه فرهنگ نژادی مان). این مطلب درباره تاثیرات منفیِ بی مبالاتی های کرونایی ست.

ایرانیِ آریایی، لطفا ماسک را در خیابان، رها نکن!

سرفه کنان، دست بر روی صورت زد و ماسکی را که چندین ساعت بر روی دهان داشت را در آورد و بعد دستکش آن ها را در گوشه ای از خیابان پرت کرد و سوار ماشینش شد و رفت. این داستان ماسک ها و دستکش های رها شده در کوچه های این شهر است.

ماسک، دستکش و دستمال هایی که برای حفاظت از انتقال ویروس کرونا استفاده می شده است، اکنون در معابر، کوچه و پس کوچه ها و حتی بوستان های پایتخت رها و در زیر پا ها لگد مال و در جوی آب ها شناور می شوند. برخورد این ماسک، دستمال و دستکش ها بر هر سطوحی از فضای آزاد مخاطره انگیز است و امکان دارد با زنده مانده در محیط سایر افرادی که با آن در تماس هستند را آلوده کند.

هر چند شاید برخی از این افراد از روی ناآگاهی دست به رهاسازی این وسایل می زنند، اما این کار خلاف اخلاق است و سلامت را در جامعه تهدید می نماید.

رهاسازی ماسک، دستمال الکلی و دستکش ها در سطح شهر تهدید زیست محیطی است این گفته رئیس اداره محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران است. رهاسازی این اقلام در فضای باز سلامت شهروندان را به خطر می اندازد و یکی از عوامل انتشار در انتقال ویروس کرونا است.

آنقدر انتقال این ویروس سریع و خطرناک است که اگر جدی گرفته نگردد به چرخه انتقال باز می گردد از این رو ما از مسئولان شهرداری تهران درخواست نموده ایم تفکیک زباله را متوقف نمایند و به سرعت پسماند های خانگی و بیمارستانی را دفن نمایند. باید مراقب افراد جامعه بود چرا که بیشترین افرادی که در معرض آسیب به ویروس کرونا در سطح شهر هستند پاکبان های زحمت کش برای انجام وظیفه و خدمتگذاری و همچنین زباله گرد ها که از این طریق امرار معاش می نمایند.

پیش از این نیز زنگ خطر رهاسازی دستکش و ماسک آلوده به ویروس کرونا در فضا های عمومی نیز از سوی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به صدا در آمده بود. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به احتمال انتقال ویروس کرونا به وسیله دستکش ها و ماسک های رها شده در فضای آزاد، بر لزوم رعایت نکات بهداشتی در زمان جدا کردن آن ها از بدن تاکید نموده بود.

دکتر مجید مرجانی در این باره گفته است: افرادی که علائم شبیه سرماخوردگی دارند، بهتر است از وسایل حفاظتی برای جلوگیری از انتشار ویروس از جمله ماسک و دستکش استفاده نمایند، البته استفاده از دستکش برای انجام امور روزمره در مکان های عمومی برای تمام افراد ضروری است.

از طرفی ممکن است ویروس ها روی سطوح این وسایل بنشینند و تا مدت چند ساعت یا چند روز، زنده بمانند؛ در نتیجه ماسک ها و دستکش ها، خود می توانند موجب انتقال بیماری شوند؛ بنابراین باید به گونه ای از سطح بدن جدا شوند که هیچ تماسی با پوشش خارجی آن ها رخ ندهد.

پوشش خارجی دستکش ها و ماسک را بدون ایجاد کوچکترین تماس با پوست بدن، به سمت داخل مچاله کنید، آن ها را درون کیسه فریزر انداخته و گره بزنید. سپس بسته خود را به داخل سطل آشغال دردار بیاندازید. همچنین عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا یکی از راه های گسترش کرونا را رها کردن ماسک و دستکش در معابر می داند. سهل انگاری در رهاسازی ماسک و دستکش و سایر اقلام بهداشتی در خیابان های شهر اگر کسی را به این ویروس مبتلا کند، دردناک خواهد بود.

پویش نه به رها کردن ماسک و دستکش آلوده در شیراز

البته سمن ها و پویش های مردمی تا حدی دارد خلاهای موجود را پر می نماید و رفته رفته خبرهای خوبی به گوش می رسد، آن هم پویش نه به رها کردن ماسک و دستکش آلوده در شیراز بود. برای نخستین بار پویش نه به رها کردن ماسک و دستکش های آلوده در خیابان پست شیراز آغازشد.

پویش نه به رها کردن ماسک و دستکش های آلوده به ویروس کرونا یک حرکت جریان ساز برای افزایش بهداشت عمومی، ارتقاء آگاهی و توجه شهروندان به حفظ محیط زیست شهری است. فرهنگ سازی، نهادینه کردن انضباط اجتماعی و مشارکت شهروندان در جلوگیری از رهاسازی ماسک و دستکش های آلوده در معابر خیابان پست است.

در پویش نه به رها کردن ماسک و دستکش آلوده کاستن از بار ماسک های آلوده و دستکش، احترام به شهروندان، وظیفه شناسی، انسان دوستی و نوع دوستی، داشتن شهری سالم و عاری از آلودگی دنبال می گردد. حرکت پویش گامی برای احقاق حقوق شهروندی است که باید به یک فرهنگ تبدیل گردد. داشتن محیط زیست شهری سالم و به دور از مخاطرات زیست محیطی از مطالبات هر شهروندی است. درخیابان پست شیراز 26 پاکبان فعالیت می نمایند. خیابان پست در راستا خیابان مدرس مهمترین راستا تردد شرق به غرب و بالعکس شیرازاست.

منابع: خبرگزاری ایرنا، خبرگزاری صداوسیما

گروه ساختمانی آبان

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.
منبع: برترین ها
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 430

به "ایرانیِ آریایی، لطفا ماسک را در خیابان، رها نکن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایرانیِ آریایی، لطفا ماسک را در خیابان، رها نکن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید