افزایش بهره وری کارکنان با استراحت

به گزارش شهر وبلاگ، این روز ها صحبت از بالا رفتن اندازه بهره وری کارکنان دورکار در سطح جهان، همه جا دیده می گردد. اما اگر تمام وقت کار می کنید، با روش های دیگری هم می توانید بهره وری را افزایش دهید. یک مقاله دانشگاهی نو (Royal Society Publishing) می گوید خستگی ناشی از تصمیم گیری باعث می گردد افراد به انتخاب گزینه پیش فرض گرایش داشته باشند، یا در واقع هر گزینه ای که به کمترین کوشش ذهنی احتیاج دارد. به عبارت دیگر، وقتی خسته می شوید، ذهنتان تنبل می گردد.

افزایش بهره وری کارکنان با استراحت

به گزارش دنیای اقتصاد به نقل از IEB.today، این مطالعه مسوولانی را که درخواست های وام بانکی را آنالیز می کردند زیر ذره بین قرار داده، به طوری که هر نفر 46 درخواست وام در روز را تحلیل می کرد. نرخ تایید وام ها حدود 40 درصد بود و گزینه پیش فرض، رد درخواست وام بود. مسوولان مربوطه، کارشان را از 8 تا 10 صبح انجام می دادند، بین 1 تا 3 بعدازظهر ناهار می خوردند و ساعت 6 عصر کارشان تمام می شد.

محققان دریافتند که نرخ تایید وام ها، بین ساعت های 11 تا 2 بعدازظهر و قبل از زمان ناهار، به شدت کاهش می یافت، بعد از ناهار و حوالی ساعت 3 افزایش می یافت و دوباره در دو ساعت پایانی زمان کاری، کاهش می یافت. درخواست ها هم به صورت رندوم بین مسوولان اعتبار بانک تقسیم شده بود. یعنی درخواست وام هایی که بعد از ساعت ناهار ارزیابی می شدند، از نظر کیفیتی تفاوتی با درخواست هایی که در بقیه ساعات روز ارزیابی شده بودند، نداشتند. این الگو در موقعیت های دیگر هم دیده شد.

تحقیق دیگری معین کرد قضات یک دادگاه قبل از ساعت ناهار، کمتر حکم به آزادی مشروط می دادند، اما به محض اینکه شکمشان پر می شد، گذشت بیشتری به خرج می دادند. یا در یک تحقیق دیگر، معین شد پزشکان وقتی ساعات شیفت طولانی دارند، بیشتر آنتی بیوتیک تجویز می نمایند، آن هم در مواقعی که شاید چندان ضروری نباشد. در بعضی حوزه های کاری، استراحت کردن، یک مساله حیاتی امنیتی محسوب می گردد. مثلا در کشور های اتحادیه اروپا، رانندگان کامیون باید بعد از هر 5/ 4 ساعت رانندگی، 45 دقیقه استراحت نمایند. فعالیت فکری می تواند به خستگی و فرسودگی فیزیکی هم منجر گردد.

این موضوع را در خصوص افرادی که یک روز کاری خود را در جلسات متعدد و پشت سر هم شرکت می نمایند، می بینیم. وسط یک سفر کاری، هیچ چیز اغوانماینده تر از سکوتی انفرادی در اتاق یک هتل، بدون هیچ مراجعه نماینده ای نیست. استراحت های وسط کار، علاوه بر بهره وری کارکنان، خلاقیت آن ها را هم افزایش می دهد. وقتی مغز سخت و مداوم کار می نماید، دید تونلی پیدا می نماید و فقط جلوی خود را می بیند.

ترک چند دقیقه ای محل کار و صرفا رفتن به یک کافی شاپ در همان حوالی، می تواند یک راه عملی خوب برای افزایش بهره وری کارکنان باشد تا آن ها باتری های مغز خود را دوباره شارژ نمایند. خیلی از افراد از تفریح هایی مثل پازل، جدول، یا بافتنی لذت می برند که می توانند مفید باشند، چون این فعالیت ها فقط بخشی از فکر خودآگاه را درگیر می نمایند و همچنان خستگی را دفع می نمایند.

توصیه می گردد مدیران، زمان های استراحت کارکنان خود را بیشتر نمایند و خودشان هم تصمیم گیری های مهم را به ساعات معینی از روز موکول نمایند.

بیست آمار

بیست آمار | آشنایی با علم آمار و ریاضیات

مجله عکسها

مجله عکسها | مجله تفریحی و سرگرمی عکسها
منبع: فرارو
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1552

به "افزایش بهره وری کارکنان با استراحت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش بهره وری کارکنان با استراحت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید