اتاق ایران، رهنمودهای صندوق بین المللی پول برای بودجه ریزی در شرایط کرونا

به گزارش شهر وبلاگ، خبرنگاران - مرکز پژوهش های اتاق ایران در تلاش است ضمن بررسی رهنمودهای صندوق بین المللی پول برای بودجه ریزی در شرایط بحران کرونا، چارچوب ها و رهنمودهای موردنظر این نهاد را به منظور کاربست در بودجه نویسی کشور در دوره کرونا معرفی کند.

اتاق ایران، رهنمودهای صندوق بین المللی پول برای بودجه ریزی در شرایط کرونا

همه گیری کرونا در شرایطی رخ داده است که همه کشورها در حال اجرای برنامه بودجه سال گذشته خود هستند و این در حالی است که کشورها به ناچار از طریق بودجه های تکمیلی، صندوق های ذخیره احتیاطی و احکام اضطراری بودجه به مقابله با این بحران برخاسته اند. با توجه به این مهم که اجرای بودجه سال 2020 در همه کشورها به طور وسیعی از فرایند پیش بینی شده خود دور مانده است، باید گفت بودجه نویسی در شرایط بحران یک فرایند واکنشی مستمر است که فشار زیادی بر وزارت امور مالی و دارایی کشورها وارد می کند.

بنا بر گزارش صندوق بین المللی پول، بودجه سال مالی 2021 با توجه به نااطمینانی هایی که شیوع کرونا بر اقتصاد کشورها تحمیل کرده است، متفاوت از سال های پیشین خواهد بود. این گزارش، رهکردهایی را در مورد نحوه بودجه نویسی و فرآیند بودجه ریزی با توجه به شرایط بحرانی کرونا برای سال 2021 پیشنهاد داده است.

اصول مهم در هر مرحله از تهیه و تنظیم بودجه

صندوق بین المللی پول در گزارش خود اعلام کرده است: نااطمینانی در مورد چشم انداز مالی در پساقرنطینه و تعطیلی کسب وکارها در کنار شوک مالی گسترده ناشی از کرونا، در اقتصادهای دارای منابع طبیعی غنی که کاهش قیمت کالاها در آنها اثرگذارتر بوده است، شدت بیشتری نشان می دهد.

در نتیجه، در تدوین بودجه 2021 باید بررسی 4 مورد شامل ارزیابی تأثیر بحران کرونا بر اقتصاد و موقعیت مالی-بودجه ای دولت، ارزیابی موقعیت مالی-بودجه ای دولت برای ادامه مخارج اضطراری و اقدامات احیاء دارای اولویت، ارزیابی نیازهای مالی دولت و همچنین افزایش شفافیت و پاسخگویی بودجه با اطلاع رسانی مناسب در مورد هزینه کردهای مرتبط با کووید-19 شامل اقدامات خارج از بودجه مدنظر باشد.

در این گزارش، ابزارهای مختلف مدیریت مخارج بخش عمومی جهت استفاده در تدوین بودجه سال آینده تشریح و تأکید شده که در هر مرحله از تدوین بودجه باید به اصولی نظیر تدوین استراتژی، ارتباط سریع و شفاف با وزارتخانه ها، تعامل گسترده و انعطاف پذیری و چابکی توجه کرد.

بدیهی است که کشور با توجه به شرایط تحریم، با تنگناهای مالی مضاعفی دست وپنجه نرم می کند که توجه به توصیه های روشن و شفاف صندوق بین المللی پول می تواند قدری از آثار بی ثبات کننده این مسائل بکاهد.

مرکز پژوهش های اتاق ایران نیز با بررسی این گزارش سعی دارد، چارچوب ها و رهکردهای موردنظر صندوق بین المللی پول را به منظور کاربست در بودجه نویسی کشور با توجه به شرایط بیماری کرونا که برای همه کشورها محدودیت های بودجه ای به همراه داشته است معرفی کند.

متن کامل گزارش رهکردهای صندوق بین المللی پول برای بودجه ریزی در شرایط کرونا را اینجا مشاهده کنید.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 813

به "اتاق ایران، رهنمودهای صندوق بین المللی پول برای بودجه ریزی در شرایط کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتاق ایران، رهنمودهای صندوق بین المللی پول برای بودجه ریزی در شرایط کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید