آمریکا تحریم ها را بردارد، ایران به تعهدات برجامی بازمی شود

به گزارش شهر وبلاگ، معاون وزیر خارجه ایران در واکنش به شرط گذاری های آمریکا برای جمهوری اسلامی تأکید کرد که اگر سیاست دولت بایدن بازگشت به برجام است، قطعاً باید تحریم های ایران را بردارد و به پایبندی کامل بازگردد.

آمریکا تحریم ها را بردارد، ایران به تعهدات برجامی بازمی شود

به گزارش خبرنگاران از فارس، عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با شبکه سی جی تی ان چین در واکنش به مصاحبه اخیر جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده با شبکه سی بی اس و منوط کردن لغو تحریم ها به توقف فعالیت های غنی سازی ایران گفت که ایالات متحده طرفی است که باید گام اول را بردارد.

آمریکا باید گام اول را بردارد و تحریم ها را کاملاً بردارد

وی در مورد گافی که بایدن در این مصاحبه در مورد توقف فعالیت غنی سازی ایران داده بود، گفت: همانطور که می دانید گفته های وی بعد از مدتی توسط منابع دیگر اصلاح شد و گفتند که منظور او از غنی سازی در حقیقت غنی سازی فراتر از محدودیت های برجام بوده است اما در مورد سؤالی که مطرح کردید و ترتیب بازگشت تمامی اعضای برجام به پایبندی کامل، باید بگویم که اوضاع و شرایط کامل شفاف است، این ایران نبود که برجام را ترک کرد، بلکه آمریکا بود که چنین اقدامی کرد. ایالات متحده تصمیم گرفت که به مشارکت خود در برجام خاتمه دهد، آنها میز مذاکرات را ترک کردند و تحریم ها را مجدد وضع کردند و حتی تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کردند بنابراین اگر سیاست آنها بازگشت به برجام و تبدیل شدن به عضوی از این توافق است، قطعاً باید تحریم ها را بردارد و به پایبندی کامل بازگردند.

گام های برجامی ایران بر اساس پاراگراف 36 برجام بود

عراقچی درباره گام های برجامی ایران در جهت کاهش تعهداتش ذیل این توافق هسته ای شرح داد: آنچه که ما انجام دادیم، قطعاً جبران و اصلاح تخطی ایالات متحده از این توافق و علیه وضع مجدد تحریم ها علیه ایران بود. همانطور که گفتم، کاهش تعهدات ایران در حقیقت یک اقدام جبرانی و راهکار بر اساس پاراگراف 36 برجام بود.

آمریکا تحریم ها را بردارد، ایران به تعهدات برجامی بازمی گردد

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران سپس تأکید کرد: بنابراین فکر می کنم اگر از روی عقل و منطق شرایط را در نظر بگیرید، همه خواهند گفت که این آمریکا است که باید اول (به تعهدات برجامی) بازگردد. هر زمان که بازگردند و تحریم های ایران را بردارد و ما تأیید کنیم که تحریم ها دیگر وجود ندارد، ما آمادگی داریم خیلی سریع به طور کامل به تعهدات برجامی بازگردیم .

مجری شبکه سی جی تی ان در پاسخ به سؤال عراقچی ادامه داد که به نظر می رسد معمای مرغ و تخم مرغ در این مسئله مطرح است که معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این سؤال گفت: از نظر من اصلا معمای مرغ و تخم مرغ مطرح نیست. آنها برجام را ترک کردند، در چهار سال گذشته، تحریم هایی را علیه ما تحمیل کردند حالا اگر فکر می نمایند که برجام توافق خوبی است و می خواهند به آن بازگردند، قطعاً باید به تعهداتشان بازگردند و سپس ایران نیز (تعهداتش) را دنبال خواهد نمود.

برجام فقط به بحث هسته ای محدود می گردد و تمام

عراقچی در پاسخ به سؤالی درباره تصمیم بایدن برای وارد کردن مسئله برنامه موشکی ایران و دیگر مسائل منطقه ای به مذاکرات احتمالی با جمهوری اسلامی ایران درباره برجام گفت: به هیچ عنوان ما چنین چیزی را نمی پذیریم. برجام تنها درباره برنامه هسته ای ایران است و دو ستون دارد: محدودیت بر برنامه صلح آمیز هسته ای ما در قبال برداشته شدن تحریم ها. همین.

معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: ما در مورد هیچ موضوع دیگری (غیر از برنامه هسته ای ایران) مذاکره نکردیم. وقتی ما در مورد توافق هسته ای مذاکره کردیم، تنها یک هدف داشت و این تصمیم تمامی طرف ها بود. وقتی با چین، روسیه، کشورهای اروپایی (آلمان، فرانسه، انگلیس) و ایالات متحده مذاکره کردیم، همگی برای یک دلیل تصمیم گیری کردیم که وارد موضوعات دیگر به جز مسئله برنامه هسته ای ایران نشویم و به همین دلیل برجام یک موفقیت بود.

آمریکا ثابت کرد که طرف نالایقی در مذاکرات است و اروپا هم نمی تواند به وعده هایش عمل کند

عراقچی سپس تأکید کرد: ما آمادگی تعامل در هیچ موضوع دیگری (به غیر از موضوع هسته ای ایران) را نداریم، خواه مسائل منطقه ای باشد و خواه توانمندی های دفاعی ما، به خصوص آنکه ایالات متحده اثبات کرد که طرف ناشایستی در مذاکرات است و کشورهای اروپایی نیز ثابت کردند که قادر به عمل به وعده های خود نیستند.

برجام به تجربه بدی برای مردم ایران تبدل شد

معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره بدعهدی طرف های اروپایی و آمریکایی برجام گفت: متأسفانه برجام به تجربه بدی برای مردم ایران تبدیل شد. ثابت کرد که آنها نمی توانند به وعده هایی که کشورهای غربی می دهند، اعتماد نمایند.

تا سوم اسفند تحریم ها برداشته نگردد، چاره ای جز توقف اجرای پروتکل الحاقی نداریم

عراقچی در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات اخیر محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره مصوبه های مجلس شورای اسلامی ایران در مورد برجام گفت: من فکر می کنم که مصوبه مجلس شورای اسلامی کاملاً شفاف است. مجلس در حقیقت به دولت دستور فوری شروع غنی سازی 20 درصد را داده است. این اقدامی بوده است که ما یک ماه پیش انجام دادیم و سپس مجلس شورای اسلامی دستور توقف اجرای داوطلبانه پروتکل های الحاقی دو ماه پس از تبدیل به قانون را صادر کرد و ضرب الاجل این مصوبه 21 فوریه (سوم اسفندماه) است.

عراقچی تأکید کرد: اگر قبل از این تاریخ (سوم اسفندماه) اتفاقی نیفتد و تحریم ها قبل از آن تاریخ برداشته نگردد، ما چاره ای جز اجرای تصمیمات دولت خود نداریم و بنابراین اجرای پروتکل های الحاقی را متوقف خواهیم کرد و این به مفهوم آن است که میزان بازرسی ها و شمار بازرسان (آژانس) در ایران کاهش خواهد یافت. ما همچنان در ان پی تی خواهیم بود و همچنان توافقات پادمانی خود را با آژانس خواهیم داشت و همچنان به ان پی تی و توافقات متعهد باقی خواهیم ماند و بازرسان بر اساس این دو ابزار همچنان می توانند به کار خود در ایران ادامه دهند اما نه به اندازه ای که پروتکل الحاقی به آنها اجازه می دهد.

بایدن زمان زیادی برای اصلاح سیاست های غلط آمریکا در قبال ایران ندارد

این دیپلمات ایرانی در مورد فرارسیدن این تاریخ و فرصت برای غرب گفت: این تاریخ به زودی می رسد و ما فرصت اندکی داریم و یک ماه پس از آن تاریخ، سال نو ایران فرا می رسد و سپس به فضای انتخابات (ریاست جمهوری) وارد خواهیم شد و همه می دانند که در زمان مبارزات انتخاباتی، هیچ کس مذاکره را ترجیح نمی دهد بنابراین زمان بسیار اندکی در اختیار داریم.

عراقچی با اشاره به فرصت اندک به جامانده توضیح داد: در حال حاضر، اصلاح آن سیاست (اشتباه غرب در قبال ایران) به رئیس جمهور (جو) بایدن بستگی دارد. اگر آنها خواستار حفظ برجام بعنوان یک دستاورد بسیار مهم دیپلماسی و ابزار بسیار مهم در نظام عدم اشاعه هستند، باید خیلی سریع تصمیم گیری نمایند زیرا زمان در حال تمام شدن است.

ایران عجله ندارد اما ممکن است آمریکا فرصت را از دست بدهد

وی در خاتمه تأکید کرد: ما عجله ای نداریم اما ایالات متحده، دولت جدید باید سیاست های خود را در قبال برجام تنظیم کند زیرا در غیر این صورت ممکن است این فرصت از دست برود.

گروه ساختمانی آبان

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.
منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1108

به "آمریکا تحریم ها را بردارد، ایران به تعهدات برجامی بازمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا تحریم ها را بردارد، ایران به تعهدات برجامی بازمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید