25 نکته برای ثبت برترین تصاویر در سفر

به گزارش شهر وبلاگ، عکاسی در سفر، برای ثبت خاطرات به یادماندنی، برای بسیاری از ما مهم است. با این نکات می توانید عکس های بهتر و حرفه ای تری از لحظات شیرین سفر، ثبت کنید.

25 نکته برای ثبت برترین تصاویر در سفر

عکس انداختن در سفر برترین روش برای ثبت خاطرات سفر است. اگر اهل عکاسی نباشید، احتمالا تجهیزات زیادی در اختیار ندارید؛ ولی با در نظر داشتن چند نکته می توانید عکس هایی از خاطرات سفرتان بیندازید که برترین عکس های عمرتان باشد. برای ثبت تصاویر خوب، به تجهیزات احتیاج ندارید. فقط با استفاده از آنچه که در اختیار دارید؛ یعنی یک دوربین و قدرت تخیل خود، می توانید تصاویری زیبا خلق کنید.

در ادامه، این چند نکته را مطرح می کنیم که همگی از زبان متخصصان عکاسی بیان شده است. ابتدا با این دو عکاس آشنا می شوید:

سوزی استرهاس: او عکاس حرفه ای حیات وحش و دارنده جوایز متعدد است؛ در کالیفرنیا و انگلستان مستقر است و به صورت قراردادی برای روزنامه ها و مجلات نیز در سراسر جهان عکاسی می نماید. او مجری تورهای الهام بخش عکاسی از حیات وحش است.

پل هریس: او سابقه ای 25 ساله در ثبت تصاویر افراد و چشم انداز ها سراسر جهان دارد. تخصص اصلی او در عکاسی از مسائل زیست محیطی و سفرهای ماجراجویانه است. او در یورک شایر شمالی مستقر است و یکی از داوران رقابت سالانه عکس سفر واندرلاست است.

و اما نکاتی که در طول سفر برای ثبت برترین عکس باید در نظر داشته باشید، این نکات هستند:

1. همراه داشتن دوربین

یکی از بدیهی ترین نکاتی که باید بدانید این است که دوربین تان را همیشه و همه جا با خودتان ببرید. برترین دوربین، دوربینی است که همراهتان باشد. برترین و حرفه ای ترین دوربین دیجیتالی که در اتاق هتل از آن نگهداری کنید، به دردتان نخواهد خورد.

2. فکر کردن قبل از عکاسی

قبل از عکاسی کردن، خوب فکر کنید. فکر کنید با توجه به شرایط و چشم انداز ها موجود، چطور می توانید از پتانسیل شرایط، به برترین شکل ممکن بهره ببرید. آیا پس زمینه ای که انتخاب نموده اید به مقدار کافی مجذوب نماینده است؟ آیا رنگ های موجود، باعث ایجاد حواس پرتی در بیننده تصویر نمی گردد؟

اگر نور طبیعت، آب و هوا، زمان و حالت محیط اطراف تان برای عکاسی مناسب نیست و برای این کار باز هم فرصت دارید، یک روز دیگر و در فرصت مناسب تر عکاسی کنید.

3. آشنا شدن با دوربین

همیشه قبل از سفر و قبل از عکاسی باید دوربین خود را به خوبی بشناسید. البته هیچ کس دوست ندارد که دفترچه های راهنما را بخواند؛ ولی هر چقدر که بیشتر در خصوص دوربین خود بدانید، بهتر می توانید با آن کار کنید و خلاقیت بیشتری به خرج دهید. حتی ساده ترین دوربین های کامپکت هم گزینه هایی دارند که می تواند در شرایط مختلف به بهتر شدن عکس شما یاری کند. پس، کار کردن با دوربین را آغاز و تجربه کنید. قبل از سفر باید کار کردن با دوربین را کامل یاد بگیرید.

از یک چشم انداز یکسان، با روش های مختلف و تنظیمات مختلف عکاسی کنید و نتیجه کار را با هم مقایسه کنید. یک بار با فلاش عکاسی کنید و یک بار بدون نور فلاش. یک بار عکس کلوز آپ بگیرید و یک بار عریض. سرعت های مختلف شاتر را امتحان کنید و تنظیمات تراز سفیدی ( White Balance) را تغییر دهید.

در سایت www.camerasim.com دمویی از امکانات پایه و تنظیمات دوربین های SLR ایجاد شده است. می توانید با این ویژگی ها و تنظمیات کلیدی دوربین کار کنید تا در آن به مهارت کافی برسید.

4. عکاسی با استفاده از نور پس زمینه

معمولا همه در حالتی عکاسی می نمایند که نور آفتاب پشت سرشان قرار بگیرد و نور زرد و ملایم آفتاب روی سوژه بتابد که باعث ایجاد تن گرم تر در عکس می گردد؛ ولی می توانید با روش دیگری، عکس هایتان را رویایی تر و دراماتیک تر ثبت کنید و آن روش این است که رو به آفتاب عکاسی کنید؛ در حالی که نور از پشت سوژه می تابد.

این شیوه از عکاسی به خصوص برای عکاسی در غروب یا صبح، بسیار مناسب است. در این ساعات روز، نور آفتاب یک حاشیه زیبا با رنگ های گرم دور سوژه ایجاد می نماید.

5. توجه به ساعات طلایی عکاسی

ساعات طلایی بعد از طلوع آفتاب و قبل از غروب آفتاب را از دست ندهید. البته در هر ساعتی از روز می توانید عکس های خوبی بگیرید؛ ولی در زمان طلوع و غروب خورشید، برترین فرصت است که بافت و زیبایی خاص طبیعت را ثبت کنید. این نور، عمر کوتاهی دارد به خصوص در منطقه ها استوایی. پس، برای عکاسی در این ساعت باید از قبل در مکان مورد نظرتان حضور پیدا کنید.

6. ثبت حرکت در تصاویر

یکی از روش های عالی برای ایجاد حس حرکت در تصاویر، استفاده از تکنینک موشن بلور است. با تکنیک موشن بلور می توانید تصاویری زیبا از حرکت اشیا و حیوانات و سایر اجسام متحرک ثبت کنید و حرکت آن ها را در قالب تصویر به نمایش درآورید. مثلا برای عکاسی از پرندگان در آسمان، افرادی که با دوچرخه عبور می نمایند، رفت و آمد مردم در پیاده رو در مرکز یک شهر شلوغ و... می توانید از این تکنیک بهره ببرید.

برای این تکنیک ابتدا تنظیمان تقدم شاتر S یا Tv یا تنظیمات دستی (M) را انتخاب کنید. استفاده از این تنظیمات راحت ترین راه برای ثبت تصاویر با تکنیک موشن بلور است. در جایی مثلا تکیه داده به دیوار قرار بگیرید تا حرکات بدن تان باعث ایجاد لرزش در دوربین نگردد و با تنظیمات 1.15 ثانیه یا کمتر عکاسی کنید تا حس حرکت را در تصویر منتقل کنید. برای نوردهی طولانی تر، باید دوربین خود را روی یک سطح ثابت بگذارید یا اینکه از سه پایه بهره ببرید.

7. توانایی خواندن هیستوگرام

این کلمه که در نگاه اول ترسناک به نظر می رسد، یکی از برترین رازهای مخفی دوربین شما است و برترین ابزار برای تصمیم گیری در خصوص مقدار نور؛ به خصوص در شرایطی که قرار است در نور زیاد عکاسی کنید و تماشا صفحه دوربین برایتان سخت می گردد.

هیستوگرام یک نمودار است که روی دوربین در صفحه پیش نمایش، دیده می گردد. این نمودار، مقدار نور را در تصویری که به تازگی ثبت نموده اید نشان می دهد. سایه های بسیار تاریک در سمت چپ قرار می گیرند، نورهای بسیار روشن در سمت راست قرار دارند، نورهای میانه در مرکز آن قرار دارند.

در حالت کلی باید منحنی یکنواختی داشته باشید با سایه های کم، بیشتر تصویر باید در بخش نورهای میانه قرار داشته باشد. اگر این نمودار در سمت راست، بالاتر است؛ یعنی نور بیش از مقدار در آن ثبت شده و به مقدار نور کمتری احتیاج دارد. اگر به سمت چپ تمایل دارد یعنی عکس تان تاریک است و به نور بیشتری احتیاج دارد.

8. صبر و تحمل

برای اینکه عکس خوبی بگیرید باید شکیبا باشد. عکاسی خوب احتیاجمند صبر است. مثلا برای ایجاد شرایط نوری خوب یا تماشا حیوان خاصی که قصد عکاسی از آن را دارید، باید صبر داشته باشید. یا اگر دوست دارید از افراد عکس بیندازید، باید صبر کنید تا چشم انداز ای مجذوب نماینده و خاص، ایجاد گردد و از یک لحظه متفاوت عکاسی کنید.

اگر همراه با خانواده و دوستان خود در تعطیلات هستید، زمانی برای تمرکز روی عکس ها در نظر بگیرید. از دیگران نخواهید که منتظر شما بمانند. خودتان باید دنبال فرصت مناسب باشید. وقتی سوژه خوبی پیدا کردید، آن را دنبال کنید تا عکس خوبی از سوژه مورد نظرتان بگیرید.

9. شناخت سوژه

برای عکاسی باید سوژه خود را به درستی بشناسید. حتی گفتن چند کلمه به سوژه عکاسی پرتره می تواند آن عکس را از یک عکس معمولی به یک عکس عالی تبدیل کند. برای عکاسی از افراد، لبخند محبت آمیز ای داشته باشید و حتما قبل از عکاسی از آن ها اجازه بگیرید. اگر شما آغاز به صحبت کردن کنید، فرصت بیشتری برای ایجاد ترکیب بندی بهتر برای عکاسی دارید و از صحت با طرف مقابل، بیشتر لذت می برید. در نظر بگیرید که اگر شما سوژه عکاسی بودید، در این شرایط چه احساسی داشتید؟

10. تغییر مکان افق

یکی از روش هایی که برای ثبت تصاویر متفاوت می توانید در نظر بگیرید، این است که جای افق را تغییر دهید. لازم نیست که خط افق همیشه در مرکز عکس قرار بگیرد. اگر آسمان پر از ابرهای زیبا است یا رنگین کمانی در آن خودنمایی می نماید، فریم عکس را با این تصویر زیبا پر کنید و افق را در انتهای پایین عکس قرار دهید.

اگر آسمان چیز مجذوب نمایندهی برای ارائه ندارد، دو سوم آن را از تصویر حذف کنید و در عوض می توانید بخش بیشتری از زیبایی های زمین را در عکس خود بگنجانید. سعی کنید که سطح افق همیشه صاف باشد و برای این کار می توانید از ابزارهای یاریی مختلفی بهره ببرید.

11. تمرکز روی چشم ها

روی چشم سوژه فوکوس کنید. در هر عکس پرتره، چشم ها باید شارپ تر از سایر اجزای صورت باشند. برای اینکه به این هدف برسید، دو روش وجود دارد. می توانید از حالت تک فوکوس بهره ببرید، دکمه شاتر را تا نیمه نگه دارید، روی چشم ها فووس کنید سپس قاب بندی تصویر را در حالی که دست تان رو دکمه واقع شده است، انجام دهید. با قرار دادن دست در آن حالت روی دکمه شاتر، فوکوس روی چشم ها قفل می گردد.

روش بهتر این است که حالت فوکوس متوالی را انتخاب کنید و نقطه فوکوس فعال را حرکت دهید تا روی چشم ها قرار بگیرد. وقتی عکاسی می کنید، دوربین به طور دائم تغییرات لازم را انجام می دهد تا نقطه فوکوس، شارپ تر باقی بماند.

12. پر کردن قاب

برای اینکه عکس بهتری بگیرید، فریم را پر کنید. قبل از فشردن دکمه شاتر، به گوشه های قاب بندی تصویر خود دقت کنید. آیا هر چیزی که در گوشه و کنار عکس وجود دارد، ضروری است که در تصویر باشد؟ آیا همه چیز کاملا در قاب بندی واقع شده است؟ آیا همه چیز در حالت تعادل واقع شده است؟ اگر بخش زیادی از آسمان در قاب است، آیا باعث بهتر شدن تصویر شده است یا باید ترکیب بندی تصویر را تغییر دهید؟ آیا ضروری است که به سوژه نزدیک شوید؟ اگر در یک عکس پرتره، پس زمینه وسیعی قابل مشاهده است، آیا این پس زمینه به بهتر شدن تصویر یاری نموده است یا باعث ناموزون شدن عکس شده است؟

فقط از آن چیزی عکس بگیرید که می خواهید به بیننده نشان دهید و هیچ چیز دیگری را در قاب تصویر قرار ندهید.

13. زمان درست و مکان درست

برای اینکه عکس خوبی بگیرید باید در زمان درست در مکان درست قرار داشته باشید. همیشه باید بدانید چه رویدادی و در کجا در حال برگزاری است. اگر قصد دارید از حیات وحش عکاسی کنید، باید بدانید که کجا و چه زمانی گونه های خاص جمع می شوند. مثلا مهاجرت بزرگ کنیا چه زمانی اتفاق می افتد و دقیقا کجا می توانید برترین تصاویر از آن را ثبت کنید.

اگر قصد دارید از یک شهر عکاسی کنید، اطلاع پیدا کنید که آیا فستیوال خاصی در شهر برگزار می گردد یا نه. اگر از منطقه ها ساحلی عکاسی می کنید، پرس و جو کنید که مد در چه ساعتی اتفاق می افتد. برای به دست آوردن این اطلاعات باید کتاب های راهنمای سفر، وب سایت های مرتبط با گردشگری و... را بخوانید و از اپلیکیشن های مختلف یاری بگیرید.

14. آمادگی برای ثبت تصاویر

ابتدا دنبال چشم انداز ای که قصد دارید عکس آن را ثبت کنید بگردید. دوربین خود را آماده کنید و منتظر بمانید. سپس وقتی یک سوژه مجذوب نماینده، مثلا یکی از اهالی، یک فیل، یک توک توک، وارد صحنه شد، عکس بگیرید.

15. استفاده از نور کناری

برای ایکه بافت خاص و مجذوب نمایندهی به عکس ها اضافه کنید، طوری که عکس بگیرید که منبع نور در کنار سوژه باشد. مثلا وقتی نور آفتاب از کنار یک سوژه می تابد، می توانید بافت هایی غنی تر و سایه هایی بیشتر ثبت کنید. نوری که از کنار بتابد، عمق و مجذوب نمایندهیت بیشتری به عکس ها می دهد.

16. تجربه کار با عمق میدان

ثبت تصاویر با تغییر عمق میدان را امتحان کنید و استفاده از این تکنیک را تجربه کنید. برای ایجاد احساس سه بعدی در تصاویر، از لنز زوم برای داشتن بیشترین عمق میدان بهره ببرید. با این تصویر، سوژه اصلی شارپ تر از همه قسمت های عکس در جلوی تصویر به نظر می رسند و پس زمینه تار است.

17. قرار دادن افراد در تصاویر

برای اینکه از چشم انداز ها عکس بگیرید می توانید افراد را در تصویر قرار دهید. مثلا به جای اینکه دوست تان یا یکی از اهالی رو به دوربین خیره گردد، می توانید طوری عکس بگیرید که در حال مشاهده یک چشم انداز باشد. به این ترتیب، توجه بیننده تصویر به سمت آن چشم انداز جلب می گردد. از عمق میدان بیشتر (آپرچر کوچک تر یا تنظیمات عکاسی چشم انداز در دوربین های کامپکت) بهره ببرید تا پس زمینه و جلوی تصویر را در فوکوس قرار دهید.

18. استفاده از فلاش در فضای باز

وقتی در حال عکاسی پرتره در فضای باز هستید، به خصوص در یک روز آفتابی، معمولا پس زمینه عکس بسیار روشن تر از چهره سوژه مورد نظر شما است. استفاده از فلاش، یاری می نماید که سایه تیره روی چهره سوژه، کمتر گردد. راحت ترین روش برای حل این مشکل، این است که هنگام عکاسی از فلاش بهره ببرید. کافی است تا تنظمیات دوربین را روی فلاش همیشه روشن قرار دهید. اگر بتوانید نور فلاش را کمتر کنید، عکس های بهتری خواهید گرفت.

19. استفاده متفاوت از تنظیمات پیش فرض

یکی از روش هایی که برای ثبت تصاویر مجذوب نماینده تر می توانید به کار بگیرید، این است که فرمت پرتره یا عمودی را برای عکاسی از چشم انداز ها و فرمت چشم انداز یا افقی را برای عکاسی پرتره امتحان کنید. بسیاری از چشم انداز ها طبیعی اطراف ما به نحوی قرار گرفته اند که نمی توان آن ها را در عکس های افقی جا داد. مثلا کوهستان بلند، جاده ای پر پیچ و خم در دل کوه، درختان بلند، برج ها و ساختمان ها و...

این سوژه ها را باید عمودی عکاسی کرد. برای عکاسی پرتره هم به همین ترتیب است. عکس پرتره لزوما نباید عمودی ثبت گردد و می توانید برای ثبت این تصاویر از فرمت افقی بهره ببرید. بسیاری از عکس های پرتره که در رقابت عکاسی سالانه واندرلاست برنده شده اند، با فرمت چشم انداز ثبت شده اند.

فرمت های عمودی و افقی در دوربین ها با عبارت پرتره و چشم انداز نوشته می شوند ولی شما می توانید همان افقی یا عمودی را در نظر بگیرید تا برای تصمیم گیری دچار مشکل و سردرگمی نشوید.

20. عکاسی پشت سر هم

وقتی چشم انداز خوبی پیدا می کنید، یا اتفاق مجذوب نمایندهی در حال روی دادن است، زیاد عکس بگیرید. وقتی جریانی هیجان انگیز در حال وقوع است، جزییات زیادی پیش می آید که می تواند یک عکس را مجذوب نماینده تر کند و اگر در این شرایط فقط یک عکس بگیرید، ممکن است بعدا ناامید شوید. این نکته در عکاسی از حیات وحش زیاد اتفاق می افتد. حتی اگر حیوان مورد نظر، حرکات خاص و زیادی هم انجام نمی دهد، ولی برای اطمینان چندین عکس بگیرید و به یک عکس، بسنده نکنید.

21. عکاسی پرتره در روزهای ابری

برای عکاسی پرتره روزهای ابری را در نظر بگیرید. این کار مزیت های فراوانی دارد. از جمله اینکه نور ملایم تر در روزهای ابری باعث می گردد که بتوانید قاب بندی بهتری داشته باشید و دست تان برای ترکیب بندی تصویر باز باشد. علاوه بر این، در روزهای ابری، چشم سوژه در آرامش واقع شده است و تابش آفتاب باعث آزار چشم و در نتیجه خراب شدن عکس ها نمی گردد.

اگر قرار است در یک روز آفتابی عکاسی کنید، سعی کنید در سایه ها عکس بگیرید. اگر در محیطی عکاس می کنید که رنگ ها و سایه ها سرد هستند و تم آبی دارند، تراز سفیدی را تنظیم کنید تا رنگ تصاویر پرتره گرم تر گردد. اگر با فرمت JPEG عکاسی می کنید این کار را باید در دوربین انجام دهید و گر با فرمت RAW عکاسی می کنید، این کار را می توانید بعدا انجام دهید.

22. داستان گویی با پرتره

با عکس های پرتره، می توانید یک داستان را بازگو کنید. با ذکر کردن جزییات در تصویر می توانید داستانی از زندگی سوژه مورد نظر خود را بیان کنید. مثلا با نشان دادن ابزارهایی که با آن کار می نماید، با تاکید بر لباس هایی که پوشیده است، با نشان دادن جایی که زندگی می نماید. این ویژگی ها به تصاویر پرتره معنا و حس زندگی می دهند.

23. استفاده از فلاش slow-synch در فضای داخلی

برای عکاسی از سوژه ها در فضای بسته، از فلاش slow-synch یا فلاش با همگام سازی آهسته بهره ببرید. عکاسی در فضای داخلی با نور فلاش معمولا باعث می گردد که سوژه بسیار پرنور و روشن و پس مینه بسیار تاریک گردد. می توانید از این عملکرد فلاش بهره ببرید یا در دوربین های کامپیکت گزینه حالت شب را انتخاب کنید. با این تکنیک، نور فلاش با سرعت شاتر بیشتر ترکیب می گردد و نور بیشتری به محیط اطراف سوژه می تابد.

24. تغییر زاویه دید

گاهی برای بهتر کردن یک عکس می توانید زاویه دید را تغییر دهید. سعی کنید تا به سمت چپ یا راست حرکت کنید، روی انگشتان خود بایستید یا روی زمین دراز بکشید. از پله ها بالا بروید، پشت کاکتوس ها پنهان شوید یا از زیر طاق ها عکاسی کنید. یک جا نایستید و زوایای مختلفی را برای عکاسی امتحان کنید. گاهی تغییر دادن یک زاویه می تواند زواید پس زمینه را حذف کند و ترکیب بندی بهتر و مجذوب نماینده تری به وجود بیاورد. رابطه بین المان ها در تصویر را تغییر دهید تا برترین نتیجه را بگیرید.

25. عکاسی با فرمت RAW

اگر می توانید با فرمت RAW عکاسی کنید. بیشتر دوربین های SLR این قابلیت را دارند که با فرمت RAW به جای فرمت JPEG عکاسی کنید. با این فرمت، همه دیتای یک تصویر را ثبت می نماید و در واقع تصویر پردازش شده را ذخیره نمی کنید. فایل های RAW حجم بیشتری از فایل های JPEG دارند در تیجه فضای بیشتری از کارت حافظه را اشغال می نمایند. ولی این فرمت به شما آزادی عملی بیشتری می دهد تا تغییراتی را بعدا در تصاویر اعمال کنید و آن را پردازش کنید. مثلا اگر عکسی دارای نوردهی کم است یا تراز سفیدی نامناسبی دارد، بعدا می توانید این کمبودها را در فرایند پردازش، جبران کنید.

منبع: کجارو / wanderlust.co.uk
انتشار: 20 خرداد 1401 بروزرسانی: 20 خرداد 1401 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1932

به "25 نکته برای ثبت برترین تصاویر در سفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "25 نکته برای ثبت برترین تصاویر در سفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید