گردن درد عصبی چیست؟

به گزارش شهر وبلاگ، گردن درد عصبی ممکن است در اثر آسیب استخوانی، افزایش سن، حالت نادرست بدن حین انجام کارهای روزانه و برخی بیماری های خاص به وجود آید. درمان این نوع گردن درد با و حتی جراحی امکان پذیر است.

گردن درد عصبی چیست؟

خبرنگاران | سرویس سلامت - ستون فقرات گردنی یک ساختار خارق العاده و پیچیده است. این قسمت از بدن قادر به پشتیبانی از وزن حدود 7 کیلوگرم یا حتی بیشتر سر انسان و همزمان چرخش در چند جهت است. هیچ ناحیه دیگری از ستون فقرات از چنین آزادی حرکتی برخوردار نیست. در هر صورت، این ترکیب، پیچیدگی و تحرک موجب می شود تا گردن در برابر درد و آسیب حساس باشد. گاهی اوقات عصب موجود در گردن باعث گردن درد عصبی می شود. در ادامه از نزدیک تر این موضوع را بررسی می کنیم.

عوامل گردن درد عصبی

عوامل گردن درد می توانند بسیار فراوان و متنوع باشند. به دلیل لیست بلند بالای عوامل، در اینجا فقط به چند مورد از مهم ترین آن ها اشاره می کنیم:

1. آسیب دیدگی و تصادفات

شلاق یک آسیب معمول است که فرد در جریان تصادفات رانندگی متحمل آن می شود. معمولاً این اصطلاحی بر آسیب کشیدگی بیش از حد و یا فشردگی بیش از حد دلالت دارد، زیرا به سر فشار وارد می شود و بیش از سطح حرکت متعارف گردن به سمت جلو یا به عقب کشیده می شود. حرکت غیرطبیعی و همراه با فشار بر ماهیچه ها و رباط های گردن تأثیر می گذارد. ماهیچه ها با منبسط و منقبض شدن خود باعث ایجاد گرفتگی ماهیچه شده و در نتیجه درد و کوفتگی را به وجود می آورند.

2. پا به سن گذاشتن

یکی از مهمترین عوامل ایجاد گردن درد عصبی پا به سن گذاشتن است. اختلالات فاسد کننده ای از قبیل آرتروز، تنگی مجرای فقراتی و بیماری های فاسد کننده دیسک به عنوان عوامل مؤثر بر ستون فقرات شناخته شده اند. آرتروز یک اختلال مفصلی معمول است که منجر به فاسد شدن تصاعدی غضروف می شود. بدن نیز با شکل دادن به استخوان جدیدی به نام استئوپات، که بر حرکت مفصلی تأثیر می گذارد، واکنش نشان می دهد.

تنگی مجرای فقراتی عامل پدید آمدن مجاری دیگر و گذرگاه های نورونی کوچک برای تنگی ریشه های عصبی فشرده شده و گیر کرده محتمل هستند. تنگی مجرا احتمالاً موجب درد و بی حسی گردن، شانه و بازو می شود، چون این عصب ها قادر به تداوم عملکرد معمول خویش نیستند.

بیماری فاسد کننده دیسک (DDD) می تواند مقدار هیدراته بودن دیسک های بین مهره ای را کاهش دهد، در نتیجه منجر به کاهش قابلیت ارتجاعی و بلندی دیسک شود. دیسک با گذر زمان دچار ورم یا فتق (دیسک) شده و درد، مور مور شدگی و بی حسی بسیار شدیدی را به وجود می آورد.

3. زندگی روزمره

حالت نادرست بدن و ماهیچه های شکمی ضعیف تعادل ستون فقرات را بر هم می زنند. این امر نیز به خمیدگی گردن به جلو می انجامد. استرس و تنش های عاطفی می توانند عامل انقباض یا انبساط ماهیچه ها شده و موجب ایجاد درد و گرفتگی در عصب ها شوند.

4. دیگر بیماری ها

هرچند که معمولاً درد گردن به دلیل درد مزمن و بلند مدت و یا کمبود نورولوژیکی باشد، اما ممکن است علامتی از بیماری جدی تری هم باشد. پس نباید این علائم را نادیده بگیرید. احتمال دارد آلودگی فقراتی، فشردگی نخاع، تومور، شکستگی یا اختلالات دیگری اتفاق بیافتند. اگر آسیب سر بلند مدت باشد، بر گردن نیز تأثیرگذار خواهد بود. عاقلانه ترین کار این است که در این گونه مواقع سریعاً به سراغ مراقبت های پزشکی بروید.

تشخیص

تشخیص مطلوب و به موقع مهمترین مرحله از مشخص بهترین دوره درمانی برای درمان درد گردن عصبی محسوب می شود. شما باید، قبل از مشخص روش درمانی مطلوب، بفهمید که چه موقعیت فقراتی موجب ایجاد درد گردن در شما شده است.

پزشک به تاریخچه پزشکی شما نگاه خواهد کرد. بخش شفاهی آزمایش معمولاً شامل پرسش های فراوانی از قبیل موارد زیر می شود:

 • چه زمانی درد شروع شد؟
 • چه فعالیت هایی را قبل از درد انجام می دادید؟
 • چه روش (هایی) را برای تسکیل درد گردن امتحان کرده اید؟
 • آیا در به دیگر قسمت های بدن نیز سرایت می کند؟
 • چه چیزی درد را کمتر یا بیشتر می کند؟

آزمایش فیزیکی شامل نظارت بر حالات بدن، حدود حرکت ها و شرایط فیزیکی می شود. باید به دقت هر حرکتی که باعث ایجاد درد می شود، مورد توجه قرار داده شود. پزشک انحنای ستون فقرات و سازمان دهی مهره ها را لمس یا حس می کند و تشنج های ماهیچه ای را جستجو خواهد کرد. آزمایش عصبی واکنش بیمار، استحکام ماهیچه ها، تغییرات حسی و یا محرکی و ناحیه انتشار درد را تشخیص خواهد داد.

احتمالاً مطالعات رادیوگرافیکی نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت. اشعه ایکس می تواند تنگ شدن فضای دیسک، شکستگی، شکل استئوفایت و آرتروز را آشکار سازد. برآمدگی و فتق دیسک ها، که معمولاً مسئول علائم عصبی هستند، با استفاده از MRI ردیابی می شوند.

اگر پزشک نسبت به آسیب عصبی مشکوک شود، احتمالاً آزمایش ویژه ای را برای اندازه گیری سرعت انتقال ضربان عصبی تجویز خواهد کرد. این آزمایش ها به نام مطالعات انتقال عصبی و یا الکترومیوگرافی معروف هستند. معمولاً این مطالعات فوراً انجام نمی شوند، چون چند هفته طول می کشد تا نقص عصبی خود را ظاهر سازد.

درمان خانگی

 • پک یخ: مقداری یخ را درون یک پلاستیک فریزر بریزید (بدون اینکه سطح خارجی پلاستیک خیس شود)، سپس حداقل 10 دقیقه بر روی محل درد قرار دهید. این عمل را روزانه سه بار تکرار کنید.
 • سرکه سیب: یک دستمال کاغذی را به سرکه سیب آغشته کنید و چند ساعت بر روی ناحیه ای که دچار گرفتگی عصبی شده است قرار دهید. این کار را حداقل دو بار در روز انجام دهید.
 • ماساژ با روغن اسطوخودوس: ابتدا یک دوش آب گرم بگیرید. سپس روغن اسطوخودوس را بر روی شانه ها و کناره های گردن خود بمالید. حال به مدت 10 دقیقه تمامی سطح شانه تا گردن را با نوک انگشتان خود ماساژ دهید.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین پماد ها برای گردن درد

سوالات متداول درباره گردن درد عصبی

من با گردن درد از خواب بیدار می شوم، باید چه کنم؟

زندگی روزمره (و نیز زندگی شبانه) می تواند عوارض خود را به گردن شما وارد کند. احتمال این وجود دارد که شب گذشته به حالت اشتباهی، که به گردن شما فشار وارد کرده باشد، خوابیده باشید. بهترین کار ممکن این است که به بدن خود اجازه بدهید تا خودش را درمان کند. البته برای تحمل انجام کار های روزمره، بدون اینکه اجازه تأثیرگذاری بر فعالیت های معمول را به درد بدهید، چند گزینه را پیش رو خواهید داشت:

 • به آرامی گردن خود را مالش دهید.
 • برای درمان این نوع گردن درد عصبی، دارو هایی مانند تیلنول یا قرص ادویل را مصرف کنید.
 • از روش درمانی گرما و سرما بهره بگیرید. گردن خود را به مدت 20 دقیقه گرم کنید و سپس 20 دقیقه یخ روی آن قرار دهید. به این ترتیب کاهش درد و فرآیند درمان را تسهیل می کنید.

آیا من به جراحی نیاز دارم؟

اغلب بیمارانی که گردن درد عصبی دارند واکنش مناسبی در مقابل درمان های غیر جراحی (مانند داروها) از خود نشان می دهند، پس جراحی ستون فقرات گردنی تنها در موارد بسیار معدودی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع، کمتر از 5 درصد از بیماران گردن درد به جراحی نیاز دارند. به هر حال، موقعیت هایی وجود دارند که می خواهید خود را در معرض جراحی ستون فقرات قرار دهید.

برای مثال می شود به موقعیت زیر اشاره کرد:

درمانی غیر از جراحی بیمار را معالجه نکرده است. یعنی شما ترکیبی از مراقبت های چیروپراکتیک، درمان فیزیکی، دارو، ماساژ، ورزش و روش های دیگر را آزمایش کرده اید، اما هنوز از درد رنج می برید.

 • شما در قسمت های بازو ها و ران علائم عصبی تصاعدی (بی حسی، مور مور شدگی و ضعف) را تجربه می کنید.
 • شما با حفظ تعادل یا پیاده روی مشکل دارید.
 • در غیر این صورت، شما مشکل سلامتی ندارید.

در کل جراحی در موارد بیماری فاسد کننده دیسک، تروما یا عدم ثبات فقراتی انجام می شود. این موقعیت ها معمولاً نخاع یا عصب هایی را که از ستون فقرات می آیند، تحت فشار قرار می دهند.

چه نوع جراحی برای گردن درد استفاده می شود؟

معمولاً جراح ها از 2 تکنیک برای جراحی ستون فقرات گردن بهره می گیرند:

 • فشرده سازی، یعنی برداشتن بافتی که به ساختار عصب فشار می آورد.
 • پایاسازی، یعنی در راستای تحدید حرکت در بین مهره ها عمل می کنند.

انواع گوناگونی از روال های فشرده سازی از قبیل: دیسکتومی، کورپکتومی و فشرده سازی خرد ترانس کورپوریل (TCMD).

 • دیسکتومی: جراح کل یا بخشی از دیسک آسیب دیده را بر می دارد.
 • کورپکتومی: بدنه مهره به منظور دسترسی به آنچه که نخاع یا عصب را فشرده کرده، برداشته می شود.
 • فشرده سازی خرد ترانس کورپوریل: جراح از قسمت جلویی گردن به ستون فقرات گردنی دسترسی می یابد. TCMD از طریق یک کانال کوچک، که به منظور دسترسی و فشرده سازی نخاع و عصب در بدنه مهره ای ایجاد شده، اجرا می شود.

پزشک شما تصمیم خواهد گرفت که کدام یک از روش های فوق با موقعیت شما مطابقت دارد.

برخی اوقات (اما نه همیشه) جراحی پایاسازی همزمان با جراحی فشرده سازی صورت می گیرد. در برخی از اشکال جراحی فشرده سازی، شاید جراح باید بخش بزرگی از مهره یا استخوان مهره ای را بردارد. این امر موجب عدم ثبات ستون فقرات می شود، یعنی به طرق غیر طبیعی حرکت خواهد کرد و احتمال ابتلای شما به آسیب های عصبی جدی تر را افزایش می دهد. در این موارد جراح ستون فقرات را مجدداً تثبیت می کند. معمولاً این عمل را از طریق همجوشی و استعمال آلت فقراتی یا کاشت دیسک مصنوعی انجام می دهند.

باید توجه داشته باشید که برخی از بیماران در معرض تهدید جدی درمان استخوانی ضعیف یا همجوشی ناموفق قرار می گیرند. استعمال دخانیات و دیابت دو نمونه از عوامل شدیداً خطرناک هستند که مانع درمان استخوانی و همجوشی می شوند. ممکن است محرک رشد استخوان را توصیه شود و برای بیماران دارای عوامل خطرناک خاص نیز تجویز شود.

گزینه های غیر جراحی درمان گردن درد کدامند؟

کمتر از 5 درصد از بیماران دارای گردن درد به جراحی نیاز دارند. باید بدانید که قبل از جراحی، گزینه های بسیار فراوانی در پیش روی شما قرار دارند.

 • طب سوزنی، گیاه درمانی، ماساژ، یوگا و پیلاتز
 • مراقبت های چیروپراکتیک
 • مصرف دارو
 • درمان فیزیکی

آیا از گردن درد عصبی رنج می برید؟ از چه روش هایی برای درمان آن استفاده کرده اید؟ تجربیات خود را در انتهای این صفحه در قسمت ارسال نظر با ما و سایر مخاطبان خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

بانیما

قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

زرین گراف

زرین گراف: عصر طلایی گرافیک
منبع: setare.com
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1448

به "گردن درد عصبی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردن درد عصبی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید