کشف دلیل واقعی مومیایی کردن اجساد در مصر باستان ، باستان شناسان سال ها به بیراهه رفته اند؟

به گزارش شهر وبلاگ، محققان می گویند که احتمالا تا امروز، همه ما در مورد مومیایی های مصر باستان اشتباه می کردیم.

کشف دلیل واقعی مومیایی کردن اجساد در مصر باستان ، باستان شناسان سال ها به بیراهه رفته اند؟

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ساینس الرت، محققان می گویند مومیایی کردن احتمالا هرگز برای حفظ اجساد مصریان باستان پس از مرگ نبوده است و علت واقعی، در تضاد با این باور عمومی است.

تعداد زیادی از باستان شناسان می گویند که اثرات حفاظتی مومیایی کردن در مصر باستان، به احتمال زیاد تصادفی بوده و مصرشناسان مدرن اولیه، درباره علت واقعی این کار دچار سوء تفاهم شده اند. تئوری نو می گوید که در روند مومیایی کردن، اجساد به قدری تغییر می کنند که نمی توان یقینا گفت که آن ها را برای زندگی بعد از مرگ آماده می کردند. در عوض، باستان شناسان می گویند مصری ها قصد داشتند فراعنه خود را به مجسمه تبدیل کنند، یعنی به آثار هنری مذهبی.

مصرشناسانی که این دیدگاه را تایید می کنند، معتقدند که وقتی محققان عصر ویکتوریا برای اولین بار با مومیایی ها برخورد کردند، تصور کردند که هدف مومیایی کردن اجساد در مصر باستان، علاقه زیاد آن ها به زندگی پس از مرگ بوده است. این رویکرد می گوید که مصریان معتقد بودند پادشاهان و ملکه ها خدایان زنده هستند و تبدیل بدن آنها به مجسمه پس از مرگ، راهی برای بازیابی شکل واقعی آنهاست.

این مصرشناسان می گویند که نقاب های طلایی که در مقبره های سلطنتی یافت می گردد، به جای پرتره های واقعی، نسخه هایی ایده آل و خداگونه از متوفی بودند. به گفته کمبل پرایس، متصدی موزه منچستر در بریتانیا، این یک تمایز ظریف، اما بسیار مهم است. این ایده که روح به بدن باز می گردد، یا به نوعی بدن را جان می بخشد، آن طور که قبلا تصور می شد، در هنر مصر باستان به صراحت بیان نشده است.

یکی از استدلال هایی که این نظریه را تایید می کند این است که به نظر نمی رسد موقع مومیایی کردن برخی از طبقات حاکمه برجسته، چندان به حفظ جسد اهمیت داده شده باشد. به عنوان مثال، جسد پادشاه توت عنخ آمون در ته تابوتش گیر کرده بود.

به گفته پرایس، بر اساس نظریه جایگزین، تولید یک تصویر واقعی و قابل تشخیص، در واقع هیچگاه در وهله اول، هدف مصریان باستان نبوده است و آن ها مجسمه ها را خداگونه می پنداشتند.

به نظر می رسد در برابر جهانی زندگان و مردمی که در حال گذران زندگی روزمره بودند، جهانی تصاویر و بازنمایی ها، مجسمه ها و نقش برجسته ها وجود دارد. این نه تصویری ایده آل از مصر، بلکه فقط تصویری از مصر است. این مومیایی ها تصاویری از خدایان بودند؛ به نوعی جهانیی از مجسمه ها.

سوابق باستان شناسی نشان می دهد که مجسمه های خدایان با روغن ها و عطرها مسح می شدند. آنها همچنین گاهی اوقات در پارچه های کتانی پیچیده می شدند و تصور می شد که باندها نوعی الوهیت به اجساد می دهند.

مصریان ممکن است با قرار دادن اعضای بدن در کوزه های کانوپی (کوزه های مزین به سر خدایان) در طول فرآیند مومیایی کردن (به جای نگه داشتن آن ها برای زندگی پس از مرگ) قصد داشته اند که روح خدایی پادشاه متوفی را برای زندگی پس از مرگ چابک تر کنند.

با این حال، همه موافق نیستند که دیدگاه حفظ اجساد با مومیایی کردن باید کنار گذاشته گردد.

استفان باکلی، باستان شناس و شیمیدان تحلیلی در دانشگاه یورک، گفت: حفظ اجساد برای مصریان باستان بسیار مهم بوده است و در این مورد بحثی وجود ندارد.

برخی از مومیایی ها مانند توت انخ آمون، آمنهوتپ سوم و آخناتون واقعا شبیه مجسمه هستند.

به گفته باکلی اما برخی دیگر مانند توتموزیس سوم، توتموسیس چهارم، آمنهوتپ دوم و ملکه تی مومیایی شدند تا بیشتر شبیه به حالت خواب به نظر برسند، که به نظر می رسد بیشتر به ایده حفظ جسد نزدیک است. همچنین این مجسمه ها و ظاهرشان قدری نقص داشت تا روح بتواند بعد از مرگ خود را بشناسد و بنابراین خانه ای داشته باشد و بتواند هر از گاهی به آن بازگردد.

باکلی البته اعتراف کرد که مومیایی کردن فقط به خاطر حفظ جسد نیست و تقلیل دادن مومیایی کردن به این مسئله، باعث می گردد نتوانیم به خوبی آن ها و جهان بینیشان را درک کنیم. اما حقیقتا چرا این اشتباه رخ داده است؟

ممکن است اصل این نکته به ویکتوریایی ها و ایده های آنها در مورد زندگی پس از مرگ برگردد.

به گفته پرایس، بسیاری از چیزهایی که ما هنگام توصیف مصر باستان می گوییم، کمتر درباره واقعیت مصر باستان و بیشتر درباره مفروضات مردان سفیدپوست و ریش دار طبقه میانه دوره ویکتوریایی است و ایده آن ها از طریق نسل های بعدی تکرار شد. امروز چیزهای زیادی برای کشف درباره مصر باستان به جای مانده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 دی 1401 بروزرسانی: 14 دی 1401 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 2057

به "کشف دلیل واقعی مومیایی کردن اجساد در مصر باستان ، باستان شناسان سال ها به بیراهه رفته اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف دلیل واقعی مومیایی کردن اجساد در مصر باستان ، باستان شناسان سال ها به بیراهه رفته اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید