کدام خلبان ایرانی نماینده ایران در دادگاه لاهه شد؟

به گزارش شهر وبلاگ، یکی از خلبانان نیروی هوایی ارتش در دفاع مقدس توانست به عنوان نماینده ایران در دادگاه لاهه حاضر شود.

کدام خلبان ایرانی نماینده ایران در دادگاه لاهه شد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، امیر سرلشکر خلبان شهید حسین خلعتبری مکرم یکی از خلبانان و فرماندهان نابغه دوران دفاع مقدس است که با استفاده از همین نبوغ نظامی توانست در بسکمک از عملیات ها پوزه دشمن بعثی را به خاک بمالد و برای همیشه در تاریخ کشورمان ماندگار شود.

او سال 1328 در منطقه بصل کوه شهرستان رامسر به دنیا آمد و در سال 1351 به دلیل علاقه زیاد به خلبانی وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی ارتش شد. بعد از پشت سر گذاشتن دوره مقدماتی پرواز برای گذراندن دوره پیشرفته به آمریکا رفت و در آنجا با توجه به استعداد خوبی که در یادگیری و هدایت هواپیما داشت به عنوان دانشجوی ممتاز و خلبان ماهر در شلیک موشک ماوریک شناخته شد. او سپس با دریافت گواهی نامه خلبانی هواپیمای اف - 4 به ایران بازگشت و با شروع جنگ تحمیلی به عنوان یکی از خلبانان و فرماندهان پیروز و متخصص در پایگاه ششم شکاری بوشهر به مقابله با دشمن متجاوز شتافت.

در یک تعریف ابتکار عمل و خلاقیت و در قالب نظامی آن نبوغ نظامی به عنوان کنجکاوی و اشتیاق به کشف و آزمایش کردن، ارائه پاسخ های نوین به موقعیت های پیش رو، حساسیت به مسائل و توجه به رفتار خلاق تعریف شده است. با توجه به این تعریف اقدام شهید خلعتبری در ماجرای زیر نمونه کاملی از نبوغ نظامی و ابتکار عمل اوست.

در روز هفتم آذر سال 1359 که عملیات پیروزمندانه مروارید به وسیله دلیرمردان نیروی هوایی و دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام و اسکله های البکر و الامیه عراق به کلی منهدم شد در قسمتی از این عملیات ناوچه های اوزای عراقی برای در امان ماندن از حمله خلبانان نیروی هوایی ارتش، در کنار کشتی های تجاری پنهان می شوند. در این هنگام شهید خلعتبری که بالای سر ناوچه های مذکور قرار داشت از حمله به آنان خودداری می کند و با بررسی اوضاع متوجه می شود که یکی از ناوچه ها به آرامی از کنار کشتی تجاری جدا شده و به سمت دهانه خور در حال حرکت است.

شهید خلعتبری هم بی درنگ با شلیک یک فروند موشک ماوریک ناوچه اوزای عراقی را به قعر آب های خلیج فارس می فرستد. در اینجا شهید خلعتبری با توجه به هوش و ذکاوت خود از حمله به ناوچه اوزای عراقی - در حالی که در کنار کشتی تجاری پناه گرفته بود - خودداری می کند و به این ترتیب بهانه به دست کشورهای مغرض آن زمان که می خواستند ایران را محکوم به حمله به کشتی های تجاری کنند، نمی دهد. در خاتمه همین عملیات است که همرزمان شهید خلعتبری به او لقب حسین ماوریک و شکارچی ناوهای اوزا می دهند.

چرا شهید خلعتبری، حسین ماوریک شد؟

امیر سرتیپ خلبان حسین چیت فروش از خلبانان پیشکسوت نیروی هوایی ارتش و با اشاره به سالروز شهادت سرلشکر حسین خلعتبری در یکم فروردین 1364، گفت: یکم فروردین سالروز شهادت شهید سرلشکر حسین خلعتبری اعجوبه ای مثال زدنی و یکی از ستارگان درخشان تاریخ ایران اسلامی، دفاع مقدس و نیروی های مسلح، است.

شهید خلعتبری خلبان فانتوم و یک سردار ملی است. او قهرمانی بود که مسئولیت پشتیبانی و صیانت از دریا و برقراری امنیت در خلیج فارس و پایگاه بوشهر را برعهده داشت و یکی از خلبانان و ستارگان ویژه در این پایگاه هوایی بود، که از لحاظ مردمی و بین خلبانان به حسین ماوریک معروف بود، ماوریک یک موشک ضد دریاست که اهداف متحرک را در دریا مورد هدف قرار می دهد به دلیل اینکه خلعتبری بیشتر ماموریت های خود را علیه اهداف دشمنان در دریا انجام می داد به این نام معروف بودند.

حضور شهید خلعتبری در عملیات حمله به اچ 3

اواخر سال 1359 با توجه به اینکه عراق تمامی هواپیماهای ذخیره خود را برای در امان ماندن از حملات تیزپروازان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، به مجموعه پایگاه های الولید در نزدیکی مرز اردن انتقال داده بود، نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت که این پایگاه ها را به هر طریق ممکن هدف قرار دهد.

طرح اولیه آماده شد و تعدادی از برجسته ترین خلبانان نیروی هوایی برای این عملیات انتخاب شدند و دلیل آن این بود که اگر فرمانده دسته پروازی مورد هدف قرار گرفت، خلبانان حاضر مهارت این را داشته باشند که خود هدف را پیدا کرده و آن را منهدم کنند؛ بنابراین با توجه به مهارت و تخصص بالای حسین خلعتبری در هدایت هواپیمای اف-4، وی نیز در این عملیات پیچیده و مهم هوایی حضوری فعال و نقش آفرین داشت.

خلبانی که کننده ایران در دادگاه لاهه شد

حسین خلعتبری افسری نکته­ بین و باهوش بود. مدتی از جنگ نگذشته بود که وی برای دفاع از حقوق ایران که درگیر جنگی ناخواسته شده بود، به عنوان کننده ویژه ایران در دادگاه بین المللی لاهه حضور یافت تا در برابر دولتمردان غربی و عربی، از حقوق کشور عزیزمان دفاع کند و در این امر خطیر با ابتکار عملی که در آن جا به خرج داد، حقانیت ایران را در جنگ ثابت کرد.

خلعتبری در دادگاه بین المللی لاهه به عنوان کننده نظامی ایران حضور داشت. قاضی دادگاه به سمت وی با اتوماتیکی که در دست داشت به حالت شماتت اشاره کرد و گفت: شما متجاوزید، که حسین خلعتبری به حالت خشم و به طور ناگهانی اتوماتیک قاضی را از دست او گرفت که در مقابل اعتراض وی، قاضی گفت که چرا اتوماتیکم را از دستم گرفتی و حسین خلعتبری هم گفت: این اتوماتیک ممکن است که ارزش مادی آن ناچیز باشد، وقتی من آن را از شما گرفتم، شما را عصبانی کرد و از آن نگذشتی و در مقابل زور از خودت دفاع کردی! چه طور ما از کشور و ناموس مان در مقابل تجاوز بگذریم و از خودمان دفاع نکنیم!. قاضی لحظه­ ای مکث کرد و در برابر منطق و کار اصولی حسین خلعتبری سر تعظیم فرو آورد و گفت: حق با شماست.

با وجود اینکه مدت ماموریت او در دادگاه لاهه دو ماه بود، به همه وعده ها و وسوسه های سران کشورهای آمریکا و انگلیس پشت پا زد و ادامه امور را به کاردار ایران در سوئیس سپرد و پس از 15 روز به کشور بازگشت و در پاسخ به این سوال که چرا تا خاتمه ماموریت در آنجا نمانده است، گفت: نمی­ توانم شب ها و روزها را در سوئیس با آرامش طی کنم، در حالی که جنگنده های دشمن آرامش را از هموطنانم گرفته اند.

پرواز حسین ماوریک تا اوج ملکوت

تعطیلات نوروز سال 1364 در پیش بود. ولی حسین خلعتبری هوس سفری دیگر را در سر داشت. با توجه به تقسیم بندی کاری انجام گرفته، به وی این فرصت و اجازه داده شد که چند روزی را به تعطیلات نوروزی برای دیدن خانواده خود برود. ولی در پایگاه هوایی سوم شکاری همدان (شهید سرلشکر خلبان محمد نوژه) ماند و به زادگاهش نرفت و در جواب دوستانش هم که می گفتند چرا به دیدن خانواده خود نمی روی؟ پاسخ داد: در این شرایط بحرانی مردم هر لحظه به کمک ما نیاز دارند. وجدانم اجازه نمی دهد که این مردم را تنها بگذارم.

اولین روز عید سال 1364، حسین خلعتبری و ستوان محمدزاده به عنوان شیفت آلرت پایگاه سوم شکاری همدان بودند که ناگهان صدای آژیر بلند شد و در پایگاه اسکرامبل (حالت آماده باش) اعلام شد.

حسین خلعتبری به همراه کمک خود ستوان عیسی محمدزاده با یک فروند هواپیمای اف 4 با رمز سلیمان-31 برای مقابله با هواپیماهای دشمن به پرواز درآمد و در منطقه سقز کردستان، با دو فروند میگ 23 و یک فروند میگ 25 دشمن درگیر شد.

یکی از میگ های 23 را مورد هدف قرار داد که پس از برخورد موشک، میگ منهدم شد، اما در همین حین از ایستگاه های رادار زمینی مرزی به اطلاع خلعتبری رساندند که یک فروند میگ 25 دشمن، در تعقیب آن هاست؛ لذا در این نبرد که حتی تعقیب و گریز آن نابرابر است، میگ 25 اقدام به شلیک موشک کرده و به هواپیمای فانتوم اصابت کرد و ستوان محمدزاده پیروز شد که اجکت کند و از هواپیما جدا شود، ولی خلبان حسین خلعتبری فرصت اجکت پیدا نکرد و بدین شکل، قهرمان جنگ های دریایی که سیره­ اش حسینی بود، روح بلندش به عرش برین پرواز کرد و پیکر بدون سرش را همچون مقتدایش حسین­ بن­ علی (ع) به عنوان سند افتخاری تقدیم ملت همیشه بیدار و امام شهیدان کرد.

پیکر مطهر او طبق وصیت خودش در قله میرزا کوچک خان (گلزار 40 شهیدان رامسر) به خاک سپرده شد تا آن گونه که خود می خواست، روحش نیز پاسدار مرز و بوم وطن اسلامی مان باشد.

در سال 2006، یکی از مجلات نظامی آمریکا ویژه نامه ای در مورد مهارت های پروازی و ابتکار عمل ها و خلاقیت های شهید خلعتبری منتشر کرد که بعد از شهادتش وقتی وصیت نامه اش قرائت شد غیرت و دلاوری اش دوباره بر همگان ثابت شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 667

به "کدام خلبان ایرانی نماینده ایران در دادگاه لاهه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام خلبان ایرانی نماینده ایران در دادگاه لاهه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید