نوار مغزی کمکی به تشخیص سردرد نمی کند

به گزارش شهر وبلاگ، یک فوق تخصص مغز و اعصاب گفت: دریافت نوار مغزی به تنهایی کمکی به تشخیص سردرد نمی کند، نوار مغزی صرفا برای افرادی تجویز می گردد که مبتلا به صرع هستند.

نوار مغزی کمکی به تشخیص سردرد نمی کند

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

محمدعلی اکبریان، فوق تخصص مغز و اعصاب و نورولوژی در خصوص دلایل و تشخیص انواع سردرد اظهار کرد: سردرد ها یکی از شایع ترین علل مراجعه بیمار به پزشک است. با توجه به انواع مختلف سردردها، دلایل مختلفی برای بروز این عارضه وجود دارد.

اکبریان با بیان اینکه سردردها انواع متفاوتی دارند، گفت: شدت سردرد در برخی مواقع فرایند کاهشی دارد و گاهی فزاینده است. پزشک متخصص با توجه به زمان سردرد یعنی موقعی که فرد دچار سردرد می گردد، می تواند علت سردرد را تشخیص بدهد.

او ادامه داد: برای مثال برخی سردرد ها قبل از بیدار شدن از خواب اتفاق می افتد و چند دقیقه پس از بیدار شدن از بین می رود. برخی سردرد ها تا دقایقی پس از بیدار شدن نیز ادامه دارد و گاه تا نزدیک ظهر، همراه بیمار است. معمولا افرادی که فشار خون بالا دارند، صبح ها قبل و بعد از بیدار شدن از خواب، دچار سردرد می شوند.

این فوق تخصص مغز و اعصاب گفت: سردرد هایی که بعد ازظهر و نزدیک عصر اتفاق می افتد معمولا به دلیل سینوزیت است. سردرد هایی که عصر ها و اوایل شب به سراغ بیمار می آید معمولا به دلیل بیماری ها و مسائل چشمی است. علت سردرد های مزمن روزانه نیز مسائل و ناراحتی های عصبی است. برخی سردرد ها نیز در شب و حین خواب اتفاق می افتد و فرد را از خواب بیدار می نماید، این نوع سردرد بسیار مهم و خطرناک است و باید خیلی سریع مورد آنالیز قرار گیرد، زیرا ممکن است یکی از نشانه های تومور مغزی و فشار داخل جمجمه باشد.

اکبریان ادامه داد: مکان سردرد نیز بسیار حائز اهمیت و برای تشخیص یاری نماینده است. برخی درد ها در ناحیه پشت چشم ایجاد می گردد، گاهی درد در ناحیه پیشانی، گاهی ناحیه دو طرف سر و گاهی پشت سر و گردن است.

صفت سردرد، یکی از یاری نماینده ترین عوامل تشخیص است

او بیان نمود: صفت سردرد هم یکی از یاری نماینده ترین عوامل تشخیص است، سردرد هایی که به صورت تیر کشنده همراه با درد بسیار شدید ایجاد می شوند برای پزشک از اهمیت زیادی برخوردارند برای مثال بیمار، شدت درد خود را اینگونه توصیف می نماید؛ احساس می کنم یک شمشیر در سرم فرو رفته است یا احساس می کنم، با پتک و چکش به سرم ضربه می زنند. گاهی درد ها ناگهانی و چند دقیقه ای هستند و بعد از گذشت مدتی خوب می شوند. گاهی درد، ساعت ها طول می کشد و گاهی به صورت دائمی و یک هفته و دو هفته ای ادامه دارد.

اکبریان گفت: انتشار سردرد نیز از دیگر موارد حائز اهمیت در تشخیص سردرد است. برای مثال درد سر در ناحیه پشت چشم بیمار است اما درد را تا ناحیه گردن نیز احساس می نماید. گاه شدت درد به اندازه ای است که بیمار تا ستون فقرات و گردن آن را احساس می نماید، گاه هم سردرد در گوش ها منتشر می گردد.

این فوق تخصص مغز و اعصاب توضیح داد: عواملی وجود دارند که باعث کاهش و یا افزایش سردرد می شوند. برای مثال بیمار می گوید هنگام انجام فعالیت های شدید دچار سردرد می شوم، گاهی نیز بیمار می گوید پس از انجام فعالیت هنگامی که برای استراحت یا خواب اقدام می کنم، سردردم افزایش می یابد، که با مصرف قرص مسکن این درد کاهش می یابد، گاهی هم برخی افراد سردردشان با دوش آب سرد التیام پیدا می نمایند.

او گفت: اصولا سردرد های ناگهانی که تا کنون فرد هرگز تجربه آن نوع از سردرد را نداشته، بسیار مهم و حتی خطرناک است زیرا ممکن است یکی از دلایل آن، پارگی رگ های مغزی باشد اما سردرد هایی که مداوم هستند و فرد سالهاست درگیر آن است، نمی تواند خطرناک باشد و از اصلی ترین دلایلش می توان به فشار های عصبی و روحی اشاره نمود.

این فوق تخصص مغز و اعصاب در خصوص تشخیص دلایل سردرد توضیح داد: با ارائه توضیح حال بیمار و آنالیز توسط پزشک، دریافت فشار خون، چک کردن تب، معاینه چشم، اندازه گیری فشار چشم، فشار مغز و همچنین لمس نقاط مختلف سر بیمار، می توان علل خارجی سردرد را آنالیز کرد.

او اضافه نمود: پس از آنالیز نتایج آزمایش ها و معاینات اگر باز پزشک نتوانست تشخیص قطعی بدهد، باید سی تی اسکن از مغز انجام گردد تا پزشک بتواند فشار مغز و مایع مغزی را آنالیز کند. از طریق مشاهده یک سی تی اسکن ساده، پزشک معالج می تواند تومور مغزی، اختلالات عروقی و یا خون ریزی های مغزی را تشخیص دهد؛ در نهایت با ادامه دار شدن سردرد، انجام ام آر آی ضرورت پیدا می نماید.

اکبریان توضیح داد: دریافت نوار مغزی هیچ یاریی به تشخیص سردرد نمی نماید و اگر پزشکی دستور انجام نوار مغزی را صادر کرد به این معنی است که سردرد، نوع خاص و خطرناکی ندارد و نیازی نیست بیمار نوار مغزی انجام دهد. نوار مغزی صرفا برای افرادی تجویز می گردد که مبتلا به صرع هستند. افرادی که از غلظت و فشار و چربی خون رنج می برند و درصد اکسیژن رسانی مغزشان افزایش پیدا نموده است با انجام یک آزمایش خون می توانند به تشخیص بیماری یاری نمایند.

او یادآوری کرد: در شرایطی که پزشک معالج از هیچ طریقی پیروز به تشخیص دقیق نگردد و یا در صورتی که بیمار با مصرف دارو هیچ تغییری در دردش ایجاد نگردد، متوجه می شویم که منشا سردرد، عصبی است و فرد باید مسائل روحی اش مثل افسردگی و استرس و فشار عصبی را درمان کند و به حداقل برساند تا درمان های مربوط به سردردش، تاثیر پیدا کند.

منبع: همگردی
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1178

به "نوار مغزی کمکی به تشخیص سردرد نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوار مغزی کمکی به تشخیص سردرد نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید