نخست وزیر عراق عقب نشست، ابوعلی البصری به سرکارش بازگشت

به گزارش شهر وبلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از العهد، مصطفی الکاظمی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق از فرمان قبلی خود مبنی بر برکناری ابوعلی البصریمدیر کل اطلاعات و مبارزه با تروریسم در وزارت کشور عراق، عقب نشینی کرد و ابوعلی البصری امروز به سرکارش بازگشت.

نخست وزیر عراق عقب نشست، ابوعلی البصری به سرکارش بازگشت

این تصمیم در پی درخواستهای متعدد از نخست وزیر عراق برای عقب نشینی از فرمان برکناری البصری اتخاذ شده است به ویژه پس از موفقیتهایی که نیروهای اطلاعاتی به فرماندهی البصری در متلاشی کردن هسته های تروریستی و خنثی سازی عملیاتهای تروریستی فراوان و دستگیری سرکردگان گروه تروریستی داعش کسب نموده بود.

پس از حملات اتتحاری پنجشنبه گذشته عراق که بر اثر آن، شمار زیادی در میدان الطیران در بغداد پایتخت این کشور کشته و زخمی شدند، تصمیماتی از سوی مصطفی الکاظمی اتخاذ شد و شماری از فرماندهان امنیتی برکنار شدند.

از جمله افراد برکنار شده عبدالکریم عبد فاضل(ابوعلی البصری) بود که واکنش محافل امنیتی و سیاسی عراق را به دنبال داشت.

واکنش محافل عراقی چه بود؟

ابو علی العسکری از مسئولان امنیتی گردان های حزب الله عراق به برکناری مسئولان امنیتی توسط مصطفی الکاظمی واکنش نشان داد و بیان کرد: از جنایت میدان الطیران به عنوان بهانه ای برای تصفیه حساب با فرماندهان امنیتی استفاده شده است و نباید به این موضوع بی توجه بود. اولین کسی که باید کنار گذاشته گردد، خود کاظمی و کسانی هستند که در دستگاه اطلاعاتی با او همراهی می نمایند. همگان می دانند که داعش ابزار دست بن سلمان و فرزندان شیخ زائد است، همراهی بعضی طرف های دولتی با آنها، باعث شده است تا تروریست ها به ادامه دادن به جنایت های خود در عراق تشویق شوند. ما به ملت عراق تاکید می کنیم که مقاومت اسلامی نقش خود را در دفاع از ملت عزیز ایفا خواهد نمود و ما آنها را در مقابل مجرمان به حال خود رها نمی کنیم.

خلف عبد الصمد خلف نماینده مجلس عراق از ائتلاف دولت قانون به برکناری ابو علی البصری از فرماندهان نیروهای امنیتی عراقی واکنش نشان داده و با انتشار توییتی نوشت: یکی از افرادی که در پی تصمیمات نخست وزیر برکنار شده ابو علی البصری فرمانده نیروهای ویژه اطلاعاتی است که شکست های زیادی را به تروریست ها تحمیل کرد. ما از نخست وزیر می خواهیم که در پرونده مسائل امنیتی تصمیم گیری های خود را پس از تکمیل تحقیقات اتخاذ کند و از تصمیمات ناگهانی خودداری کند.

عزت الشابندر سیاستمدار سرشناس عراقی هم به تصمیمات اخیر مصطفی الکاظمی و برکناری یکی از فرماندهان امنیتی واکنش نشان داد و با انتشار توییتی بیان کرد: به موضوع برکناری ابو علی البصری که در چارچوب برکناری بعضی از مسئولان امنیتی در راستای مقابله با فساد و سهمیه بندی های سیاسی اجرا شده است، تأمل زیادی کردم. برای اینکه ابو علی البصری از معدود افرادی است که نماینده عراق و همه عراقی ها به حساب می آید.

علی مارد الاسدی، فعال توییتری عراقی درباره برکناری تعدادی از مسئولان امنیتی عراقی توسط مصطفی الکاظمی پس از حادثه تروریستی میدان الطیران نوشت: به شکل بی سابقه ای نویسندگان، سیاستمداران، فعالان رسانه ای و مردم عادی مخالفت خود را با تصمیم مشکوکی اعلام نموده اند که براساس آن فرمانده و مؤسس نیروهای قهرمان امنیتی برکنار شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1083

به "نخست وزیر عراق عقب نشست، ابوعلی البصری به سرکارش بازگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر عراق عقب نشست، ابوعلی البصری به سرکارش بازگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید