ناسا خبر شگفت انگیزی که قولش را داده بود، اعلام کرد

به گزارش شهر وبلاگ، ناسا با کمک تلسکوپ سوفیا (SOFIA) که کوتاه شده رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ است برای نخستین بار وجود آب در کره ماه را تأیید کرد. این کشف نشان می دهد مولکول های آب ممکن است در سطح ماه وجود داشته باشد و فقط محدود به نقاط سرد و سایه دار نباشد.

ناسا خبر شگفت انگیزی که قولش را داده بود، اعلام کرد

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

خبرنگاران| در روز های اخیر، سازمان ناسا اعلام کرده بود که در روز دوشنبه، خبری شگفت انگیز را به اطلاع عموم می رساند. شب پیش، این سازمان خبری که میلیون ها نفر در سراسر جهان بی صبرانه منتظر آن بودند را گفت و آن، کشف مولکول های آب مایع در سطح کره ماه بود.

به گزارش خبرنگاران، ناسا با کمک تلسکوپ سوفیا (SOFIA) که کوتاه شده رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ است برای نخستین بار وجود آب در کره ماه را تأیید کرد. این کشف نشان می دهد مولکول های آب ممکن است در سطح ماه وجود داشته باشد و فقط محدود به نقاط سرد و سایه دار نباشد.

بر اساس تحقیقات جدیدی که نتایج آن روز دوشنبه پنجم آبان منتشر شد میزان آب موجود در سطح کره ماه بیشتر از حدی است که تا به امروز تصور می شد، مولکول های آب داخل خاکریزه ها و ذرات مواد معدنی هستند و به احتمال فراوان در بخش هایی از این سیاره که همواره تاریک است حجم بیشتری از آب وجود دارد.

پژوهش های علمی حدود 11 سال پیش ثابت کرد که حجم اندکی از آب در سرتاسر کره ماه وجود دارد. اما نتایج تحقیقات علمی جدید برای اولین بار وجود مولکول های آب در سطح این سیاره را بدون هیچ ابهامی ثابت می کند.

همزمان، یک هیئت پژوهشی دیگر گفت که حدود 40 هزار کیلومتر مربع از سطح کره ماه همواره در سایه است و به احتمال زیاد در این مناطق حجم بیشتری از آب به صورت یخ وجود دارد.

وجود حجم زیادی از آب در سطح کره ماه موضوع بسیار مهمی است و می تواند روی سفر های فضایی انسان به این سیاره، چه در شکل تامین آب آشامیدنی و چه به عنوان یکی از عناصر تولید سوخت، تاثیر مهمی داشته باشد.

یک گروه پژوهشی در مرکز ماموریت های فضایی ناسا به ریاست کیسی هانیبال وجود مولکول های آب داخل ذرات خاک و یا لایه های بلور در سطح ماه را کشف کرده است.

در پژوهش های قبلی بین مشاهده آب و یا هدیورکسیل که از نظر ساختار مولکولی با آب شباهت فراوانی دارد تردید وجود داشت. ولی در تحقیقات جدید از روشی استفاده شده که به خوبی تمایز آن ها را تشخیص داده و بدون تردید وجود مولکول های آب را اثبات می کند.

تنها راه وجود آب در سطح کره ماه که در معرض شرایط جوی بسکمک نامساعدی واقع شده است پنهان ماندن این مولکول ها در لابلای ذرات خاکریزه ها و لایه های بلور طبیعی است.

پژوهشگران در این تحقیقات از اطلاعاتی استفاده کرده اند که توسط رصدخانه سوفیا جمع آوری شده است. این تلسکوپ فضایی روی یک هواپیمای بوئینگ 747 اس. پی نصب شده و با پرواز در ارتفاع بسیار زیاد داده ها خود را جمع آوری می کند.

کیسی هانیبال، مسئول این پژوهش، گفته است: خیلی ها فکر می کنند آبی که ما کشف کرده ایم در شکل یخ است، ولی این واقعیت ندارد. آنچه که ما مشاهده کرده ایم مولکول های آب است، ولی چون خیلی پراکنده هستند نتوانسته اند به یکدیگر بپیوندند و ذرات یخ و یا آب مایع را تشکیل دهند.

پژوهش دوم که نتایج آن نیز در مجله نیچر استرونومی منتشر شده است روی مناطق تاریک سطح کره ماه تمرکز دارد که دمای آن حدود 160 درجه زیر صفر است. در چنین سرمایی آب می تواند میلیارد ها سال در حالت با ثبات باقی بماند.

در این پژوهش به ریاست پل هاین، اخترشناس دانشگاه کلرادو از اطلاعات جمع آوری شده توسط فضاپیمای ناسا استفاده شده که ماموریت آن شناسایی کره ماه است. این اطلاعات نشان می دهد که در بخش تاریک ماه ده ها میلیارد سایه کوچک به اندازه یک سکه وجود دارد و بیشتر آن ها در مناطق قطبی این سیاره قرار دارند.

پل هاین می گوید: پژوهش های ما نشان می دهد که در نقاط بسیار زیادی از سطح کره ماه که تا به امروز ناشناخته بودند ممکن است آب یخ زده وجود داشته باشد. حجم آب موجود در دو قطب ماه احتمالا بسیار بیشتر از آن است که تا به امروز تصور می شد و در نتیجه دسترسی به آب برای نمونه برداری و تحقیق ساده تر است.

ناسا مشغول تدارک سفر بعدی فضانوردان به ماه است که علاوه بر تحقیق در این سیاره به ماموریت های بعدی برای اعزام فضانوردان به مریخ کمک خواهد کرد. امکان دسترسی به آب در سطح کره ماه می تواند به این ماموریت ها کمک کند.

کیسی هانیبال، پژوهشگر ناسا افزود: وجود آب فقط به مناطق قطبی ماه محدود نمی شود و وجود آن در سطح این سیاره گسترده تر از آن چیزی است که تصور می شد.

پل هاین، از دانشگاه کلرودو، گفت: یافتن منشا آب در کره ماه یکی از سئوالات بسیار مهمی است که در این تحقیقات قصد داریم پاسخ آن را پیدا کنیم. در حال حاضر تصور می شود که منشا آن شهاب ها و یا سایر اجرام آسمانی، ذرات فضایی، طوفان های خورشیدی و یا انتشار گاز های آتشفشانی خود این سیاره است.

او افزود: کشف منشا آب در سیاره ماه که نزدیکترین سیاره به کره زمین است می تواند به کشف منشا آب در زمین کمک کند که هنوز هم یکی از سئوالات بی پاسخ علم سیاره شناسی است.

ناسا و دیگر گروه های علمی اعلام کرده که احتمالا درآینده از ماه به عنوان نوعی سکوی پرتاب برای سفر به سیارات دیگر و انجام ماموریت های بیشتر در این باره استفاده خواهند کرد. حالا که مولکول های آب روی سطح ماه پیدا شده میتوان امیدوار بود که دانشمندان بعد از کشف ذخایر آبی روی سطح ماه یک گام دیگر به این برنامه نزدیک تر شوند

منبع: فرادید
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 822

به "ناسا خبر شگفت انگیزی که قولش را داده بود، اعلام کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا خبر شگفت انگیزی که قولش را داده بود، اعلام کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید