عمیق خوانی گم شده امروز حوزه کتاب است

به گزارش شهر وبلاگ، به گزارش خبرنگاران ، به نقل از روابط عمومی حوزه هنری کودک و نوجوان، مصطفی رحماندوست، شاعر، نویسنده و مترجم کتاب های کودک و نوجوان با اشاره به شرایط و سرانه مطالعه در میان بچه ها گفت: متاسفانه سطح مطالعه بسیار پایین است و یکی از ایرادات و ضعف های ما این است که از زمان های خالی برای مطالعه استفاده نمی کنیم.

عمیق خوانی گم شده امروز حوزه کتاب است

وی با بیان این مطلب که امروز با معضلی به نام استفاده بیش از اندازه از موبایل رو به رو هستیم، گفت: متاسفانه نوجوانان و جوانان در همه جا از جمله مهمانی ها یا حتی در اتوبوس سرشان فقط در گوشی است، اما در جوامع پیشرفته، در بسیاری از این موقعیت ها کتاب جایگزین گوشی های موبایل است.

شاعر ترانه های نوازش با تاکید براین نکته که در جوامعی که به لحاظ مطالعه سرآمد هستند، بچه ها، نوجوانان و بزرگسالان در همه جا و هر فرصت کتاب می خوانند گفت: البته ما هم نمونه های بسیار شاخص و چشمگیری در این شیوه مطالعه داریم؛ به عنوان مثال استاد احمد آرام زبان فرانسه را در اتوبوس یاد گرفت.

رحماندوست با اشاره به معضل دیگر در حوزه مطالعه گفت: متاسفانه امروز سطحی خوانی در میان اهل مطالعه مد شده و عمیق خوانی فقط ویژه گروه خاص شده است؛ این نکته را هم اضافه کنم که در نگارش رمان و شعر هم سطحی نویسی رواج یافته است.

وی تاکید نمود: البته باید این نکته را هم بگویم که سرانه کتاب نسبت به کودکی ما بسیار بهتر شده است. به طوری که بر اساس میانگین به هر کودک با سواد سالانه دو جلد کتاب بچه هاه جدید می رسد.

شاعر مجموعه قصه های پنج انگشت با اشاره به ترجمه های بسیار در حوزه کودک و نوجوان نیز گفت: مترجمان ما بهترین آثار خارجی را ترجمه می نمایند و مقایسه کارهای متوسط ما با کارهای درجه یک خارجی کار درستی نیست. ما هم کتاب های بسیار خوبی داریم که در این حوزه نوشته شده است.

رحماندوست اضافه کرد: باید به صورت کلان برنامه ریزی کرد که ادبیات ملی و بومی خودمان گسترش پیدا کند که این البته وظیفه حوزه هنری کودک و نوجوان و کانون پرورش فکری است.

وی یکی از ضعف های حوزه هنری را بی برنامگی در انتشار آثار دانست و گفت: گاهی چند سال طول می کشد که یک اثر در حوزه هنری منتشر گردد. این ایراد بزرگی است که قطعا با برطرف آن و حمایت های این نهاد انقلابی می توان شاهد اثرگذاری بالاتر آن بود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 421

به "عمیق خوانی گم شده امروز حوزه کتاب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمیق خوانی گم شده امروز حوزه کتاب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید