فراوری نانوکاتالیست ایرانی در خودرو برای یاری به هوای پاک

به گزارش شهر وبلاگ، یک شرکت فناور، مبدل کاتالیستی خودرو حاوی نانوذرات فلزات گران بها برای کاهش آلاینده های گاز خروجی از اگزوز فراوری نموده، استفاده از نانوکاتالیست های شرکت در خودروها می تواند تاثیر شگرفی در کاهش آلایندگی گازهای خروجی اگزوزها داشته باشد.

فراوری نانوکاتالیست ایرانی در خودرو برای یاری به هوای پاک

22 هزار دم و بازدم، معادل 16 کیلو هوا، سهم هر نفر در تنفس روزانه است که در صورت وجود آلاینده ها در هوا بیماری هایی نظیر آسم و تنگی نفس تهدیدنماینده سلامت افراد جامعه است.

نوید مولوی زاده، قائم مقام و مدیرعامل این شرکت فناور گفت: کاتالیست های اگزوز برای حذف گازهای خروجی از اگزوز طراحی شده اند و قادرند بیش از 90 درصد گازهای آلاینده خروجی از موتور خودرو را کاهش دهند. کاتالیست های خودرو از دهه 1980 وارد خط فراوری خودروسازی ها شدند و در حال حاضر در تمام خودروهایی که سوخت فسیلی مصرف می نمایند، این کاتالیست ها نصب می شوند.

وی اضافه کرد: خودروهای فراوریی در کارخانه مجهز به این کاتالیست ها هستند، اما بعد از خروج از کارخانه و استفاده از خودرو، به مرور این کاتالیست ها عملکرد خود را از دست داده و در حال حاضر نظارت دقیقی برای جایگزینی کاتالیست نو به جای کاتالیست های کهنه و مستعمل وجود ندارد.

لادن کمال زاده مدیر بخش تحقیق و توسعه این شرکت درباره کاتالیست های نانویی گفت: پیروز به کسب گواهی نانومقیاس برای این کاتالیست ها شده ایم. از ذرات فلزی گرانبها با ابعاد کمتر از 20 نانومتر در این کاتالیست ها استفاده کردیم و عملکرد کاتالیست را با یاری فناوری نانو ارتقا دادیم.

در این کاتالیست ها از نانوذرات فلزات گران بهایی نظیر پلاتین و پالادیم استفاده شده است که می تواند تا 90 درصد مقدار آلودگی را کاهش دهد. این کاتالیست، گازهای خروجی را به مواد بی ضرر یا کم ضرر تبدیل می نماید، بنابراین استفاده از نانوکاتالیست ها می تواند تاثیر به سزایی در بهبود کیفیت هوا داشته باشد.

داود اکبری، مدیر فراوری این شرکت فناور هم گفت: خط فراوری فعلی شرکت از بزرگترین خطوط فراوری مبدل های کاتالیستی خودرو در خاورمیانه است و تمام تجهیزات و قطعات آن با دانش فنی داخلی این شرکت طراحی و ساخته می گردد. این شرکت امکان فراوری تمام کاتالیست های مصرفی در خودروها و موتورسیکلت های ساخت داخل کشور را دارد.،ایرنا

بیست آمار

بیست آمار | آشنایی با علم آمار و ریاضیات

مجله عکسها

مجله عکسها | مجله تفریحی و سرگرمی عکسها
منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1534

به "فراوری نانوکاتالیست ایرانی در خودرو برای یاری به هوای پاک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری نانوکاتالیست ایرانی در خودرو برای یاری به هوای پاک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید