باغ گل های اصفهان ، بازدید از باغ گل های اصفهان

به گزارش شهر وبلاگ، باغ گل های اصفهان شامل محوطه ای است به وسعت 67000 متر مربع و در آن شما شاهد باغ گیاهان دارویی ، باغ رز ، باغ صخره ای ، باغ ایرانی و همچنین دارای قسمت های مختلف از باغ ها و گیاهان گوناگون می باشد که از طریق حصاری نسبت به دیگر بخش های باغ جدا شده اند و در ودر واقع این باغ ترکیب زیبایی از هنر و طبیعت را به رخ می کشد باید به استان اصفهان سفر کنید. باغ گلها اصفهان در نزدیکی رودخانه زاینده رود و در جنوب شرقی میدان بزرگمهر شهر اصفهان واقع شده است .

باغ گل های اصفهان ، بازدید از باغ گل های اصفهان

گونه های مختلف گیاهی

وجود چنین باغ گل های اصفهان و رنگارنگی آن هم در این دورانی ماشینی و آلودگی هوا در استان اصفهان یکی ازموهبت های بی نظیری است که به همت شهرداری محترم شهر اصفهان فراهم امده است. در این باغ گل ها می توان انواع امکانات تفریحی، فرهنگی و اموزشی را دید که برای رفاه حال مردمان با صفای اصفهان تدارک دیده شده است. همچنین می توان در این باغ شاهد بیش از 700 نوع از گونه های مختلف گیاهی بود که از جای جای مختلف در این مجموعه بزرگ و با طراوت گرد آورده شده است.شهر اصفهان دارای سرانه فضای سبز به اندازه 13.5متر مربع به ازای هر شهروند می باشد که نسبت به استاندارد جهانی که 15 متر مربع می باشد آمار قابل قبولی است. برای صرفه جویی در آب مصرفی و استفاده از فواره ها اقدامات مناسبی اجرا شده است برای نمونه می توان به ایجاد فواره هایی کوتاه اشاره کرد که با آرام گرفتن در میان برکه ای زیبا علاوه بر طراوت و زیبایی که به این محیط بی نظیر می بخشد سبب کاهش مصرف آب می شود.در باغ گل های اصفهان می توان سبک معماری اصیل و سنتی اصفهان را در بناهایی که در ان احداث شده است به وضوح مشاهده کرد. در این باغ زیبا که وسعتی در حدود 2500 متر مربع با ارتفاعی در اندازه 3 متر می باشد می توان شاهد طبیعت زیبایی از 250 گونه گیاه صخره ای بود که به زیبایی این باغ گل ها دو چندان افزوده اند. معرفی برخی مکان های دیدنی باغ گل های اصفهان را در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.

1. محوطه باغ گلها اصفهان

انواع گل های زیبا و رنگارنگ را در محوطه این باغ گلها اصفهان که چمن کاری شده و کاملا سرسبز است می توان مشاهده کرد. همچنین وجود طرح فرش در مرکز باغ که از انواع گل ها و بوته ها به منظور ایجاد این فرش طبیعی استفاده شده است نیز به زیبای این باغ افزوده است . پوشاندن معابر ورودی باغ که دست کم به بیش از 5000 متر مربع می رسد با سنگ های گرانیت نیز جالب توجه است.

2. آب نما

یکی دیگر از دیدنی های باغ گلها اصفهان آب نمای این باغ می باشد که ارتفاعی در حدود 4 متر دارد و از آبشار های کوچکی با سنگ های رودخانه ای تشکیل شده که در نهایت به درون برکه ای زیبا می ریزد . برای دیدن این آب نمای زیبا باید به قسمت شرقی باغ بروید.

3. آمفی تئاتر روباز باغ گلها اصفهان

در واقع فضایی است زیبا که صندلی های آن از تنه درختان تشکیل شده و در انتهای محور اصلی در قسمت شرقی باغ قرار گرفته است. ظرفیت این آمفی تئاتر رو باز در حدود 250 نفر می باشد و در آن انواع جشن ها و سخنرانی ها و همچنین نمایشگاه های مختلف در طول سال برگزار می شود.

4. برکه باغ

در داخل این باغ برکه زیبایی وجود دارد که در آن انواع گیاهان آبزی را می توان شاهد بود که در واقع این برکه نوعی باغ برکه می باشد و به منظور تلطیف نمودن هوای محوطه اطراف و در قسمت جنوب شرقی باغ قرار گرفته است و مساحت ان چیزی در حدود 3500 متر می باشد.

5. گلخانه باغ

گلخانه زیبایی که در این باغ وجود دارد، محل تولید انواع گل های زیبا و رنگارنگی می باشد که در مساحتی به اندازه 700 متر مربع بنا شده است و در آن می توان انواع گل های رنگارنگ و زیبا را مشاهده نمود. و در فصل زمستان که در اصفهانبه دلیل شرایط اقلیمی منطقه گل کمیاب می شود می تواند به پویایی باغ گل ها بیفزاید . این گلخانه نیز در ضلع شرفی باغ گلهای اصفهان بنا شده است.

6. مجموعه گونه های داوودی

درا ین مجموعه 900 متر مربعی می توان شاهد 26 گونه گیاهی گل های داوودی بود که در ضلع شرقی باغ گلها قرار گرفته است.

7.مجموعه گونه های زنبق

تعداد گونه های گل های زنبق در این مجموعه به 46 گونه گیاهی می رسد که در ضلع شرقی باغ و در مساحتی به اندازه 900 متر مربع تدارک دیده شده است.

8. راهرو اصلی باغ گل های اصفهان

معابر اصلی و فرعی باغ گلهای اصفهان نیز از جذابیت خاصی برخوردارند. شما میت وانید در این معابر آب نماهایی با فواره های زیبا را مشاهده کنید که آب این آب نما ها به صورت چرخشی بین مرکز باغ و این آب نماها جریان می یابد. همچنین برای آبیاری محوطه چمن و گل های این مجموعه از آبیاری تحت فشار استفاده می شود که علاوه بر کاهش هزینه های دستمزد کارگر برای انجام این کار سبب طراوت و مرطوب بودن این محیط می شود.همچنین با استفاده از پروژکتور توانسته اند روشنایی این باغ را در طول شب تامین کنند که سبب شده است فضای دلنشینی پدید آید.

9. باغ گیاهان پیازی

این مجموعه مجموعه زیبایی با انواع گل های پیازی می باشد که منظره زیبایی به باغ بخشیده و در مساحتی به اندازه 740 متر مربع با 38 گونه مختلف از گلهای پیازی احداث شده است.

10. مجموعه پرچین باغ

پرچین های زیبای قسمت ها و مجموعه های مختلف باغ را از هم جدا می کند و چیزی در حدود 1540 متر طول عملیات اجرایی این پرچین ها که جنس چوب آن از انواع شمشاد و زرشک و گونه های مورد و ... می باشد.

11.نرده های اطراف باغ

برای این که از تردد غیر مجاز به داخل باغ جلوگیری شود تا بتوان به خوبی از این گونه های گیاهی و گل های رنگارنگ مراقبت نمود اطراف باغ را با انواع پرچین های مختلف و سبز محصور کرده اند.

12.باغ سوزنی برگان

مساحت این مجموعه در حدود 2166 متر مربع می باشد که 86 گونه مختلف از گیاهان و درختان سوزنی برگ در این محوطه که در منتهی الیه دریاچه قرار گرفته است نگهداری می شود.

12.باغ گیاهان خوراکی و دارویی

مساحت این باغ که در میان خود در حدود 132 گونه مختلف دارویی و خوراکی را جای داده است به 1170 متر مربع می رسد. که این گونه های دارویی از سراسر ایران در طی یک سری مطالعات و اقدامات پژوهشی جمع آوری شده اند.

منبع: همگردی
انتشار: 19 دی 1401 بروزرسانی: 19 دی 1401 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 2060

به "باغ گل های اصفهان ، بازدید از باغ گل های اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باغ گل های اصفهان ، بازدید از باغ گل های اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید