صدای پرواز هلی کوپتر مریخی ثبت شد

به گزارش شهر وبلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپیس، ناسا نخست تصاویر و بعد یک ویدئو از مریخ منتشر کرد که توسط هلی کوپتر مریخی ثبت شده بود. اکنون سازمان فضایی آمریکا کلیپ صوتی پرواز نبوغ در هوای مریخ را نیز منتشر نموده است.

صدای پرواز هلی کوپتر مریخی ثبت شد

آزمایشگاه JPL ناسا این کلیپ صوتی را روز گذشته و قبل از انجام پنجمین پرواز آزمایشی هلی کوپتر منتشر کرد. در حقیقت کاوشگر استقامت حرکت سریع پروانه های نبوغ را در چهارمین پرواز بر فراز سیاره سرخ ثبت نموده بود.

کلیپ صوتی مذکور با استفاد از میکروفونی روی ابزار SuperCam کاوشگر استقامت ضبط شده است.

این نخستین باری است که یک کاوشگر صوت کاوشگر دیگر را در محیطی خارج از زمین ثبت می نماید. البته به گفته کارشناسان این کلیپ ارزشی بیشتر از ثبت صوت یک هلی کوپتر را در خود دارد.

دیوید میمون استاد علوم سیاره ای در انستیتو ISAE-SUPAERO فرانسه می گوید: این صوت مانند یک معدن طلا است و درک انسان از اتمسفر مریخ را ارتقا می دهد.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، طی چهارمین پرواز هلی کوپتر، صدای حرکت تیغه های پروانه نبوغ به سختی قابل شنیدن بود. زیرا این هلی کوپتر 1.8 کیلوگرمی 80 متر با میکروفون کاوشگر استقامت فاصله داشت. از سوی دیگر باد نیز روی صدای حرکت ابزار تأثیر می گذاشت.

به همین دلیل محققان صدای حرکت تیغه های هلی کوپتر را ایزوله و بزرگنمایی کردند تا صدای آن راحت تر شنیده گردد.

نبوغ نخستین هلی کوپتری است که در اتمسفر یک سیاره دیگر پرواز نموده است.

به همین دلیل هلی کوپتر نبوغ شب گذشته پنجمین پرواز خود را انجام داد. طی این عملیات نبوغ به ارتفاع 5 متری سطح مریخ رفت و مسافت 129 متر را طی کرد. هرچند چهار پرواز پیشین رفت و برگشت بود اما عملیات جدید فقط یک طرفه بود . نبوغ پس از رسیدن به مقصد مورد نظر ارتفاع خود را به 10 متر افزایش داد و چند عکس ثبت کرد. سپس روی یک نقطه جدید فرود آمد. کل فرایند 108 دقیقه طول کشید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 خرداد 1400 بروزرسانی: 17 خرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1356

به "صدای پرواز هلی کوپتر مریخی ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدای پرواز هلی کوپتر مریخی ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید