تلسکوپ هوایی وجود آب در ماه را ثابت کرد

به گزارش شهر وبلاگ، محققان با استفاده از اطلاعات یک تلسکوپ هوایی به نشانه هایی بدون ابهام از وجود آب مولکولی در سطح ماه دست یافته اند.

تلسکوپ هوایی وجود آب در ماه را ثابت کرد

طبق دو تحقیقی که روز گذشته منتشر شده، احتمالاً مقدار آب موجود در ماه بیش از تصورات پیشین است. پژوهش های منتشر شده برای چشم انداز آینده ماموریت های فضانوردان به ماه نویدبخش است.

تا یک دهه قبل تصور می شد سطح ماه کاملاً خشک باشد. در آن زمان مجموعه ای از یافته ها نشان داد در زیر دهانه هایی در قطب های ماه که در سایه هستند، نشانه هایی از آب یخ زده وجود دارد.

اما طبق دو پژوهش جدید که در نشریه نیچر آسترونومی منتشر شده اند، احتمالاً آب به طور گسترده تر در سیاره مذکور وجود دارد و همچنین تایید شده دسترسی به آن در مناطقی در سطح ماه که آفتاب به آنها می تابد، گسترده تر است.

اگر بتوان آب را از ماه استخراج کرد، فضانوردانی که به این سیاره و فراتر از آن سفر می کنند به آب آشامیدنی دسترسی خواهند داشت. آنها حتی می توانند با تجزیه مولکول آب سوخت موشک تهیه کنند.

کیسی هانیبال مولف ارشد یکی از این پژوهش ها از موسسه ژئوفیزیک و سیاره شناسی هاوایی می گوید: در پژوهش جدید اثر طیف آب مولکولی در مناطق آفتاب گیر ماه بدون هیچ ابهامی تشخیص داده شد. اگر در مناطق خاصی از ماه، آب به اندازه کافی وجود داشته باشد، می توان از آن به عنوان منبعی برای اکتشافات فضایی توسط انسان استفاده کرد.

تحقیقات پیشین نیز نشانه هایی از وجود آب در مناطقی از ماه نشان داده بودند که در معرض تابش نور خورشید قرار دارند. اما این پژوهش ها نتوانستند به طور دقیق بین مولکول آب (H2O) و هیدروکسیل (مولکولی که از یک اتم هیدروژن و 2 اتم اکسیژن ساخته می شود) تمایز قائل شوند.

محققان در این پژوهش از اطلاعات تلسکوپ هوایی SOFIA استفاده کردند.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 835

به "تلسکوپ هوایی وجود آب در ماه را ثابت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلسکوپ هوایی وجود آب در ماه را ثابت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید