کرونا راه اندازی تلسکوپ ناسا را به تاخیر انداخت

به گزارش شهر وبلاگ، این تلسکوپ قرار است روی یک موشک آریان اروپایی سوار شود، به مقصد یک میلیون مایلی (1.6 میلیون کیلومتری) از زمین فرستاده می شود که بسیار فراتر از دسترسی فضانوردان است.

کرونا راه اندازی تلسکوپ ناسا را به تاخیر انداخت

تاریخ راه اندازی این تلسکوپ به 31 اکتبر 2021 موکول شده است

ناسا راه اندازی تلسکوپ فضایی خود، جیمز وب (James Webb)، را بار دیگر به تاخیر انداخت. با آن که سال هاست راه اندازی تلسکوپ فضایی ناسا به تاخیر می افتد، این بار هم تاریخ راه اندازی این تلسکوپ به 31 اکتبر 2021 تغییر یافته است. پیشتر، مارس 2021 تعیین شده بود.

این تلکسوپ که با عنوان JWST شناخته می شود، قرار است جایگزین تلکسوپ فضایی هابل شود. اما درواقع، به میدان آوردن این تلسکوپ با یک سری مسائل روبرو شده است که یکی از دلایل تازه آن، همه گیری ویروس کرونا است.

این رصدگر نسل آینده، در ابتدا قرار بود حدود یک دهه قبل به فضا فرستاده شود. در سال 2018 اعلام شد که به دلیل یک خطای سازه ای و مسایل سخت افزاری، راه اندازی آن دو سال و اندی تاخیر خواهد داشت. یک مقام مسئول گفت که تا پیش از آن که کووید-19 بر این پروژه اثر بگذارد، همه چیز خوب پیش می رفت.

استیو یورکزیک، دستیار مدیر ناسا، می گوید: موفقیت این ماموریت حیاتی است، اما ایمنی اعضای تیم، بالاترین اولویت ماست.

ناسا تاکید کرد که هزینه های ناشی از آخرین تعویق زمانی، موجب نمی شود که هزینه توسعه این تلسکوپ از سقف 8.8 میلیارد دلاری که کنگره تعیین کرده است، فراتر برود. به گفته توماس زوربوچن، رئیس ماموریت علمی این آژانس فضایی، بودجه ای که دو سال پیش، هنگام آخرین برآورد کلی، در نظر گرفته شد، همه هزینه های اضافی را پوشش می دهد.

حدود نیمی از این تاخیر، یعنی حدود سه ماه، به کووید-19 مرتبط است. همه گیری این ویروس، فرایند کار نورثراپ گرونمن، مجری پروژه، در کالیفرنیای جنوبی را کند کرد.

به گفته مقام های مسئول، چهار ماه دیگر برای راه اندازی این تلسکوپ لازم است. آزمایش های قبلی سفینه های فضایی به روشنی نشان داده است که چقدر زمان مورد نیاز است. نمونه وار، ماه آینده یک آزمایش ضروری اکوستیک و لرزش روی تلسکوپی که کامل شده است، صورت می گیرد.

تکنسین ها می خواهند یک بار دیگر سپر آفتاب بزرگ این تلسکوپ را باز و بسته کنند. این سپر به اندازه یک زمین تنیس است. سپر آفتاب برای خنک کردن این تلسکوپ مادون قرمز به محض آن که در فضا قرار می گیرد، لازم است. ناسا قصد دارد تابستان آینده این تلسکوپ را به سکوی پرتاب اروپایی در گویان فرانسه منتقل کند. اروپا هم در این ماموریت مشارکت دارد.

گریگوری رابینسون، مدیر این برنامه، می گوید: البته سخت است که امروز پیش بینی کنیم که بیش از یک سال بعد، اوضاع این جا و آن جا چطور خواهد بود.

این تلسکوپ که قرار است روی یک موشک آریان اروپایی سوار شود، به مقصد یک میلیون مایلی (1.6 میلیون کیلومتری) از زمین فرستاده می شود که بسیار فراتر از دسترسی فضانوردان است. این در حالی است که تلسکوپ هابل از دهه 1990 که در مدار زمین قرارگرفته است، بار ها از سوی فضانوردان اعزامی تعمیر شده است. مقام های ناسا اعلام کردند که انتظار می رود این تلسکوپ (هابل) تا دهه 2030 همچنان کار کند.

ناسا خواهان یک همپوشانی در عملیات های هابل و جیمز وب است. هنگامی که تلسکوپ جدید راه اندازی شد، به رصد بسیاری از چیز هایی که هابل رصد کرده است و خواهد کرد، مشغول می شود. اریک اسمیت که به عنوان دانشمند در این پروژه مشغول به کار است، می گوید: برای من مثل دیدن دوستان قدیمی با چشمانی کاملا تازه است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 524

به "کرونا راه اندازی تلسکوپ ناسا را به تاخیر انداخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا راه اندازی تلسکوپ ناسا را به تاخیر انداخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید