کرونا بزرگترین عامل کلاهبرداری آنلاین در جهان

به گزارش شهر وبلاگ، طبق تازه ترین گزارش گوگل، سرویس جی میل با بیش از 1.5میلیارد کاربر بزرگ ترین بستر برای کلاهبرداران اینترنتی محسوب می شود چراکه گوگل در تازه ترین گزارش خود از مسدودسازی روزانه 100میلیون ایمیل فیشینگ در روزهای اخیر خبر داده و یادآور شده است که حدود یک پنجم آنها مرتبط با کروناویروس بوده اند.

کرونا بزرگترین عامل کلاهبرداری آنلاین در جهان

شیوع کرونا باعث افزایش انفجاری حملات فیشینگ و فریب کاربران شده است به گونه ای که غول های دنیای فناوری معتقدند کووید19 را می توان بزرگ ترین موضوع کلاهبرداری های آنلاین دنیا دانست. طبق تازه ترین گزارش گوگل، سرویس جی میل با بیش از 1.5میلیارد کاربر بزرگ ترین بستر برای کلاهبرداران اینترنتی محسوب می شود چراکه گوگل در تازه ترین گزارش خود از مسدودسازی روزانه 100میلیون ایمیل فیشینگ در روزهای اخیر خبر داده و یادآور شده است که حدود یک پنجم آنها مرتبط با کروناویروس بوده اند. اما کاربران در گوشه و کنار دنیا چقدر از این کلاهبرداری های آنلاین متضرر شده اند؟

افزایش 667درصدی فیشینگ در بریتانیا

اسکمرها (کلاهبرداران اینترنتی) روزانه 18میلیون ایمیل فریبنده درباره کروناویروس را برای کاربران ارسال می کنند تاجایی که این افزایش کلاهبرداری های آنلاین، واکنش مراکز مختلف سایبری دنیا را به دنبال داشته است. بریتانیا یکی از کشورهایی است که از کلاهبرداری های آنلاین دوران کرونا درامان نمانده است و به همین دلیل مرکز امنیت ملی سایبری بریتانیا(NCSC) یک سرویس گزارش ایمیل راه اندازی کرد تا عموم مردم بتوانند هرگونه فعالیت مشکوک را پرچمدار کنند زیرا به این ترتیب، هم یافتن اسکم ها برای این مرکز راحت تر شود و هم تعداد کمتری از کاربران فریب بخورند.

رشد فیشینگ با موضوع کروناویروس توسط بسکمک از کمپانی های امنیت سایبری تأیید شده است و به عنوان مثال کمپانی Barracuda Networks از افزایش 667درصدی ایمیل های فیشینگ در جریان شیوع گسترده کرونا در بریتانیا خبر داده است. (فیشینگ به تلاش برای به دست آوردن اطلاعات خصوصی کاربر ازطریق جعل وبگاه، آدرس ایمیل و... گفته می شود.) این حملات سایبری تنها ازطریق ایمیل انجام نمی شود و برخی اپلیکیشن های تلفن های هوشمند و وب سایت های مخرب هم در این بخش فعال هستند و به عنوان مثال با فریب کاربر با عنوان ردیابی شیوع کرونا از طریق اپ، عملاً گوشی کاربر را به باج افزار آلوده می کنند و درخواست باج می کنند تا اطلاعات را به کاربر پس بدهند.

تازه ترین گزارش Action Fraud مرکز گزارش کلاهبرداری و جرایم سایبری بریتانیا نیز نشان می دهد همزمان با کرونا و سوء استفاده مجرمان سایبری از پاندمی کووید19، دراین کشور بیش از 2میلیون پوند ازطریق فیشینگ ایمیل، اسکم و سایر روش های کلاهبرداری های آنلاین در بریتانیا به سرقت رفته است. در این گزارش آمده است هزینه کل 862مورد اسکم که تا روز 17 آوریل در بحران کرونا اجرا شده، 2میلیون و 120هزار و 870 پوند بوده است. این مرکز همچنین در این مدت درمجموع بیش از 3هزار و 600 گزارش و شکایت فیشینگ ایمیل مرتبط با کروناویروس را از کاربران دریافت کرده است. هدف این حملات، فریب کاربران برای دسترسی به اطلاعات شخصی کاربر و جزئیات اطلاعات بانکی آنها ازطریق کلیک بر ایمیل هایی با لینک های آلوده است.

طبق گزارش مرکز Action Fraud بیشتر اسکم ها در بریتانیا مربوط به فروش آنلاین وسایل حفاظتی کرونا هستند که مردم با کمبود آن مواجهند. این مرکز به مردم هشدار داده که قبل از خرید نگاهی به تاریخچه فعالیت سایت داشته باشند و بی گدار به آب نزنند.Action Fraud همچنین یادآور شده است نه پلیس و نه دولت هرگز تقاضای جابه جایی پول یا استفاده از بیت کوین یا هر ارز مجازی دیگری نخواهند داشت و کاربران اینترنت نباید نسبت به لینک های مشکوک در قالب ایمیل واکنشی نشان بدهند.

آسیب پذیرترین های امریکا در تیررس اسکمرها

بسکمک از امریکایی ها نیز در بحران کرونا آسیب پذیر شده اند. به دلیل شیوع ویروس کووید19میلیون ها نفر بیکار شده اند و البته اسکمرها نیز این دردسرها را تشدید کرده اند. به تازگی کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده اعلام کرده است که کاربران امریکایی در سه ماهه نخست سال جاری میلادی حدود 18هزار مورد شکایت در زمینه کلاهبرداری های آنلاین به این کمیسیون ارائه داده و در بحران کرونا بیش از 13.4میلیون دلار را از دست داده اند.

درامریکا انواع اسکم ها (کلاهبرداری ها)دیده می شود که یکی از آنها اسکم های درمانی هستند. این اسکمرها با معرفی خود به عنوان پزشک، وانمود می کنند یکی از صمیمی ترین دوستان شما درحال درمان کرونا در بیمارستان است و از شما می خواهند مبلغی را به حساب بیمارستان واریز کنید. برخی کلاهبرداران اینترنتی نیز بیشتر سراغ افراد آسیب پذیرتر به کرونا می فرایند و با معرفی داروی قطعی کرونا یا ارائه کیت های تشخیصی رایگان برای دیابتی ها، کاربران را فریب می دهند. برخی دیگر در قالب خیریه ها سازماندهی شده اند که بسیار شبیه گروه های مورد تأیید سازمان دنیای بهداشت هستند. کاربران با ثبت نام در لینک جعلی ارسال شده توسط این گروه ها به محض تلاش برای اهدای کمک های نقدی، تمام اطلاعات بانکی شان را در معرض سرقت قرار می دهند.

برخی اسکم ها نیز افرادی را نشانه می گیرند که شغل خود را از دست داده اند. به عنوان مثال کمیسیون ارتباطات فدرال امریکا(FCC) در گزارشی خبر داده که بسکمک از امریکایی ها ایمیلی از مرکز مراقبت های اقتصادی FCC دریافت کرده اند که حاوی پیشنهاد کمک 30هزار دلاری برای کمک به کسانی است که تحت تأثیر COVID-19 قرار گرفته اند درحالی که چنین برنامه ای وجود ندارد و این ایمیل ها تنها راهی برای فریب کاربران در تهیه اطلاعات شخصی هستند.

سوء استفاده از کمک های اقتصادی در آلمان

آلمان هم این روزها از کلاهبرداران آنلاین در امان نمانده و کاربران از طریق دریافت ایمیل های آلوده با موضوع هشدارهایی درباره کرونا یا اخبار مربوط به درمان بیماری و فیشینگ، ده ها میلیون یورو از دست داده اند که این موضوع در یکی از استان های غربی این کشور نمود بیشتری دارد. مجرمان سایبری در استان نورت راین وستفالیا آلمان (NRW) نسخه های کپی از یک وب سایت رسمی مربوط به وزارت امور اقتصادی این کشور را ایجاد کردند. وب سایت اصلی برای توزیع کمک های اقتصادی COVID-19 راه اندازی شده است و به همین دلیل هم روزانه تعداد کاربران زیادی به آن مراجعه می کنند. در این بین تعدادی بدون توجه به اصالت وب سایت، به نسخه کپی مراجعه کرده اند و اطلاعاتشان توسط هکرها استخراج شده است.

کلاهبرداران با استفاده از این اطلاعات، لینک هایی از طریق ایمیل برای کاربران ارسال می کنند و آنها را فریب می دهند. آنها سپس به کنندگی از کاربران واقعی درخواست کمک های دولتی می کنند و وجه، به حساب آنها واریز می شود. یعنی عملاً نام کاربر در لیست کسانی قرار می گیرد که کمک دریافت کرده اند ولی عملاً جیب آنها خالی است و هیچ پولی عایدشان نمی شود.

پلیس NRW در طول یک هفته 576 شکایت رسمی در این زمینه دریافت کرد. گفتنی است دولت آلمان در این استان بیش از 380هزار تقاضای کمک دریافت کرد که با تقاضای 360هزار نفر آنها موافقت اعلام شد. در این میان به نظر می رسد 3هزار و 500 تا 4هزار تقاضا غیرواقعی و کلاهبرداری باشد. گفتنی است کمک های اقتصادی از 9هزار یورو برای کسب و کارهای مستقل تا 25هزار یورو برای کمپانی هایی با بیش از 50 کارمند را شامل می شود. به این ترتیب تخمین زده می شود دولت در طول بحران کرونا حداقل 31.5میلیون یورو معادل 34.25میلیون دلار و حداکثر 100میلیون یورو معادل 109 میلیون دلار به کلاهبرداران پرداخت کرده است.

این تروجان های خطرناک در ایتالیا

در ایتالیا نیز کلاهبرداران اینترنتی بسیار فعال هستند و هرچند هنوز رقمی که کاربران در اثر این حملات سایبری از دست داده اند مشخص نشده ولی مطمئناً رقم کمی نیست چراکه اسکمرها از شرایط وخیم و ترس کاربران نهایت استفاده را برده اند و آنها را بیش از همه با دو بدافزار Trickbot و Lokibot مورد حمله قرار داده اند.

چستر ویسینوسکی از محققان مؤسسه امنیت سایبری Sophos در ایتالیا معتقد است که Trickbot یک تروجان بانکداری است که پیش از این نیز برای سرقت اطلاعات محرمانه حساب های بانکی کاربران به کار می رفت اما در دوران کرونا در ایتالیا بسیار پرکارتر شده است. مجرمان سایبری ماهری که پشت این هک ها قرار دارند، کاربران نگران از ویروس کووید 19 را به راحتی شکار کرده و با ایمیل تقلبی آنها را فریب می دهند. محققان و تحلیلگران این مؤسسه به مردم سایر نقاط دنیا نیز هشدار داده اند و معتقدند با اینکه این بدافزار اکنون در ایتالیا فعالیت گسترده ای دارد ولی اوضاع به همین منوال پیش نمی رود و احتمالاً این بدافزار در سایر نقاط دنیا نیز کاربران مستأصل را شکار خواهد کرد.Lokibot نیز تروجان دیگری است که این روزها رد پای آن در ایتالیا زیاد دیده می شود. این بدافزار عملاً یک در پشتی در سیستم ویندوز ایجاد می کند تا اطلاعات حساس و شخصی قربانیان ازجمله رمز عبور، نام کاربری و جزئیات حساب های بانکی آنها را با کمک یک keylogger به سرقت ببرد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 248

به "کرونا بزرگترین عامل کلاهبرداری آنلاین در جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا بزرگترین عامل کلاهبرداری آنلاین در جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید