چرا کرونا برای افراد دارای سابقه بیماری خطرناک تر است؟

به گزارش شهر وبلاگ، در بیماری خودایمنی دستگاه ایمنی بدن با اختلال روبروست، به طوری که برخی از سلول ها و ملکول های بدن بیگانه و به عنوان عاملی نفوذی تلقی شده و به اشتباه مورد حمله دستگاه ایمنی قرار می گیرند.

چرا کرونا برای افراد دارای سابقه بیماری خطرناک تر است؟

ویروس کرونا به ویژه برای افراد سالمند بالای 60 سال خطرناک است و همچنین برای کسانی که از بیماری های زمینه ای رنج می برند. این بیماری ها کدام اند و چرا سبب می شوند که ابتلا به ویروس کرونا تا این اندازه خطرناک شود.

دستگاه ایمنی بدن شاهکاری واقعی است که هر روز کار های فوق العاده ای انجام می دهد، بی آنکه ما متوجه این همه فعالیت های متعدد شویم. وظیفه دستگاه ایمنی حفاظت از بدن ما در مقابل عواملی نفوذی، چون باکتری و ویروس است.

انجام این وظیفه در بدن کسانی که از دستگاه ایمنی ضعیفی برخوردارند، می تواند با دشواری همراه باشد. کسانی که افزون بر این دچار بیماری های زمینه ای (برای نمونه آسم) هستند، باید دوچندان مراقب باشند تا به این عوامل آلوده و به بیماری های واگیردار مبتلا نشوند.

بیماری های مزمن ریوی

ریه های افرادی که به آسم مبتلا هستند، صدمه دیده است. در موارد حمله آسم غشاء مخاطی ریه های فرد ملتهب و راه های تنفس او تنگ می شود. این امر فرایند بازدم را تحت تأثیر قرار می هد، بطوری که فرد مبتلا به آسم برای انجام این کار به نیروی به مراتب بیشتری در مقایسه با فردی سالم نیاز دارد.

مبتلایان به آسم سخت تر می توانند هوا را بیرون دهند و به همین خاطر می توانند با تنگی نفس شدیدی روبرو شوند و حتی ترس خفگی بر آن ها غلب شود. بدن فرد و دستگاه ایمنی او در چنین مواردی سرگرم مقابله با این مسئله است و از این رو تضیف شده است.

بیماران ریوی معمولا به یکی از دو نوع رایج آسم مبتلا هستند.

حمله آسم می تواند توسط آلرژی زا ها صورت گیرد یا در صورتی که راه های تنفسی عفونت کرده باشند، برای مثال از طریق آلودگی های ویروسی. در چنین مواردی بدن نه تنها باید با آسم مقابله کند، بلکه افزون بر این با بیماری ها و عوامل نفوذی دیگر.

دستگاه ایمنی بدن ممکن است که بیش از اندازه زیر فشار قرار گیرد و نتواند به شکلی درست به وظایف خود عمل کند؛ امری که می تواند پیامد های بسیار ناگواری برای فرد داشته باشد.

بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) نیز از بیماری های خطرناک شمرده می شود. پژوهشگران بر این باورند که مصرف دخانیات در بروز این بیماری مؤثر است.

در هر حال افرادی که به این بیماری دچارند، در صورت ابتلا به ویروس و بیماری ای دیگر با فشاری دوچندان روبرو هستند، چرا که دستگاه ایمنی بدن آن ها باید افزون بر مقابله با بیماری مزمن انسدادی ریه از پس بیماری دیگری هم برآید.

مبتلایان که بر اثر ابتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه تضعیف شده اند، در مقایسه با فرد سالم به سختی می توانند با آلودگی و بیماری جدید مقابله کنند. ریه آن ها صدمه دیده و ویروس ها می توانند با توجه به این ضعف آسان تر به بدن نفوذ کنند.

پیشینه ابتلا به دیابت

بیمارانی که از دیابت رنج می برند، در مقایسه با افراد سالم عموما از دستگاه ایمنی ضعیفی برخوردارند. دیابت دو نوع اصلی دارد و ضعف دستگاه ایمنی در مورد مبتلایان در مورد هر دو نوع صادق است.

در دیابت نوع یک بدن قادر به تولید انسولین کافی نیست. در این نوع از دیابت تخریب سلول های بتا در پانکراس (لوز المعده) منجر به نقص تولید انسولین می شود. این کمبود تولید بر دستگاه ایمنی بدن نیز تأثیر می گذارد و سبب کاهش قدرت دفاعی بدن می شود.

در صورتی که فرد مبتلا به این دیابت نوع یک دچار یک بیماری عفونی سخت دیگر و دچار تب شود، شرایط او می تواند رو به وخامت گذارد. این مسئله حتی در مورد افرادی صادق است که دارو های ضددیابت آن ها به دقت تنظیم و مشخص شده است.

بیماری دیابت می تواند به عروق و اعضای بدن صدمه بزند و در تعادل دستگاه گوارشی و تعادل بدن اختلال ایجاد کند. در این صورت بدن با دشواری بیشتری می تواند با عوامل نفوذی، برای مثال ویروس های که به بدن نفوذ کرده اند، مقابله کند.

در دیابت نوع دو که تحت عنوان دیابت شیرین غیروابسته به انسولین نیز معروف است، در سوخت و ساز بدن اختلال وجود دارد. در این نوع دیابت عوامل ژنتیکی، چاقی و کمبود تحرک نقش مهمی در ابتلای فرد دارند.

بیماری های قلبی−عروقی

بیماری های قلبی−عروقی به آن دسته از بیماری هایی اطلاق می شود که دستگاه گردش خون را تحت تأثیر قرار می دهند.

بیماری سرخرگ تاجی یا شریان کرونری (CAD) یکی از این بیماری هاست. در این بیماری سرخرگ های تاجی تنگ و باریک می شوند و به این ترتیب خون و اکسیژن کافی به عضلات قلب و بدن نمی رسد؛ این را می توان به لوله آبی تشبیه کرد که به خاطر تنگی نمی تواند وظیفه آب رسانی را به درستی انجام دهد.

بیماری سرخرگ تاجی از تصلب شرایین ناشی می شود. ابتلا به بیماری عفونی و آلودگی ویروسی می تواند برای فرد مبتلا عواقبی وخیم داشته باشد. کسانی که دریچه های قلب آن ها نارسایی دارد نیز باید بیشتر مراقب خود باشند و محتاطانه تر رفتار کنند. عفونت و آلودگی ویروسی می تواند تعادل و دستگاه ایمنی افراد مبتلا به بیماری های قلبی−عروقی را مختل کند.

فشار خون بالا

پرفشاری خون یا فشار خون بالا هم یک بیماری مزمن است.کسانی که دچار فشار خون بالا هستند، در صورت عفونت و آلودگی ویروسی با خطر بیشتری روبرو هستند، چرا که در درازمدت عروق بدن بر اثر پرفشاری خون صدمه می بیند. در صورتی که فشار خون پیوسته بالا باشد، بر عملکرد قلب تأثیر می گذارد و قلب پیوسته زیر فشار واکنش نشان می دهد.

این امر می تواند به بیماری های قلبی −عروقی بیانجامد و به عنوان سابقه بیماری زمینه ای سبب شود که بدن نتواند آنطور که باید و شاید از پس مبارزه با آلودگی و بیماری های عفونی جدید برآید.

اغلب بیماران از خطرات این بیماری ها بسیار دیرهنگام آگاه می شوند، معمولا وقتی که سکته مغزی یا سکته قلبی به آن ها وارد می شود. سیستم ایمنی بدن آن ها که ضعیف شده، توانایی لازم را برای دفاع نداشته و نفوذ عواملی، چون ویروس ساد ه تر انجام می گیرد.

سرطان

مبتلایان به سرطان نیز از گروه هایی محسوب می شوند که در معرض خطر قرار دارند. آن ها معمولا تحت درمان اند و از این رو نیز دستگاه ایمنی بدن آن ها تضعیف شده است.

مبتلایان به سرطان معمولا تحت درمان قرار دارند. شیمی درمانی یکی از شیوه های مقابله با سرطان است که با استفاده از دارو های ویژه انجام می گیرد.

هدف اصلی این دارو های خاص نابودکردن سلول های بیمار بدون صدمه زدن به بافت های مجاور آن است. البته شیمی درمانی سلول ها و بافت های سالم بدن را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

این مسئله به نوبه خود روی دستگاه ایمنی بدن تأثیر می گذارد و قدرت دفاعی بدن را تضعیف می کند. به عبارتی دیگر دستگاه ایمنی بدن از قدرت لازم برای مقابله با آلودگی ها و بیماری های عفونی برخوردار نیست.

مبتلایان به سرطان که تحت شیمی درمانی یا اشعه درمانی هستند، باید از تماس با افرادی که برای نمونه به سرماخوردگی دچارند، پرهیز کنند.

عواملی که باعث آلودگی می شوند، برای مثال در پی سرفه فرد بیمار در شعاعی نسبتا وسیع در هوا پخش می شوند و ابتلا به ویروس و بیماری های عفونی می تواند جان مبتلایان به سرطان را به طور جدی به خطر اندازد.

دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی

مبتلایان به بیماری خودایمنی نیز از گروه هایی هستند که ابتلا به ویروس کرونا برای جان آن ها بسیار خطرناک است.

در بیماری خودایمنی دستگاه ایمنی بدن با اختلال روبروست، به طوری که برخی از سلول ها و ملکول های بدن بیگانه و به عنوان عاملی نفوذی تلقی شده و به اشتباه مورد حمله دستگاه ایمنی قرار می گیرند.

پزشکان برای مقابله با این بیماری عموما دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی (Immunosppressiva) تجویز می کنند. این دارو ها دستگاه ایمنی بدن را مهار و از فعالیت آن جلوگیری می کند. به این ترتیب دستگاه ایمنی کارآیی همیشگی را ندارد و طبیعتا در جلوگیری از آلودگی و نفوذ ویروس هایی، چون کرونا کم توان است.

بیماران مبتلا به ام اس (گرفتگی بافت های گوناگون)، روماتیسم یا بیماری کرون که از بیماری های التهابی روده است و همچنین مبتلایان به بیماری ایدز از کسانی هستند که ممکن است از این نوع دارو ها مصرف کنند.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 30 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 127

به "چرا کرونا برای افراد دارای سابقه بیماری خطرناک تر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کرونا برای افراد دارای سابقه بیماری خطرناک تر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید