وقتی اف 14 ایرانی با شلیک یک موشک، سه میگ 23 بعثی را نابود کرد

به گزارش شهر وبلاگ، خلبانان ایرانی در دوران دفاع مقدس با یک موشک فونیکس سه هواپیمای عراقی را به طور همزمان نابود کردند.

وقتی اف 14 ایرانی با شلیک یک موشک، سه میگ 23 بعثی را نابود کرد

به گزارش خبرنگار ، هنگامی که ارتش بعث عراق در آخرین روز تابستان 59 به ایران اسلامی حمله کرد، متاسفانه بیشتر بخش های ارتش به دلیل توطئه های ضد انقلاب و همچنین خیانت های دولت موقت در آمادگی کامل قرار نداشتند، زیرا که پس از پیروزی انقلاب اسلامی فرآیند های آمادگی نظامی و همچنین تعمیر و نگهداری تجهیزات ارتش عملا تعطیل شده بود. تنها نیروی آماده ارتش در آن روز ها نیروی هوایی بود که با وجود خلبانان شجاع خود علی رغم توطئه های دشمنان، مدافع خاک کشورمان بود.

خلبانان نیروی هوایی ارتش که همگی انسان های باهوش و توانمندی بودند با استفاده از دانش خود که در هنگام تحصیل در کشور هایی مانند آمریکا و پاکستان به دست آوردند، حماسه هایی را در دوران جنگ تحمیلی خلق کردند. یکی از این حماسه ها، کاری بود که دو نفر از خلبانان زبده نیروی هوایی ارتش به نام های اسدالله عادلی و محمد مسبوق انجام دادند.

امیر سرتیپ خلبان اسدالله عادلی

امیر سرتیپ خلبان بازنشسته اسدالله عادلی از نخستین خلبانانی بود که برای طی دوره آموزشی هواپیمای اف-14 وارد آمریکا شد و پس از طی پیروز دوره های این هواپیما به ایران بازگشت و در دوران جنگ تحمیلی نیز در عملیات های پیروزی حاضر بود.

امیر سرتیپ خلبان محمد مسبوق

امیر سرتیپ خلبان بازنشسته محمد مسبوق نیز از پیروز ترین خلبانان نیروی هوایی ارتش است که وی هم در عملیات های غرورآفرین بسیاری حضور معین نماینده ای داشته است.

اگر تاریخ غرورآمیز دفاع مقدس را ورق بزنیم، عملیات های پیروز زیادی را مشاهده می کنیم که خلبانان ایرانی آنها را خلق نموده اند. البته نباید آموزش های پیشرفته و همچنین تجهیزات مدرن آن دوران نظیر جنگنده اف 14 را در خلق این حماسه ها نادیده گرفت. جنگنده اف 14 در آن زمان به طور اختصاصی تنها در اختیار کشور های آمریکا و ایران بود. یکی از ویژگی های این جنگنده داشتن رادار AG 9 بود که قادر بود تا اهداف پروازی را در فاصله بیش از 300 کیلومتری رهگیری کند. موشک فونیکس این جنگنده نیز می توانست هدف متجاوز را از فاصله 150 کیلومتری نابود کند.

جنگنده اف 14 تامکت

نخستین سفارش ایران از این جنگنده در سال 1354 و به تعداد 80 فروند انجام شد. بسیاری نقش بی بدیل این جنگنده را در دوران دفاع مقدس حس کردند، به نحوی که به خلبانان عراقی دستور داده بودند تا اگر یک جنگنده اف 14 را در رادار خود مشاهده کردند به سرعت به عراق بازگردند. چون می دانستند که در صورت درگیری با این جنگنده شانسی برای بقا ندارند.

آمار رسمی که از عملکرد این هواپیما به دست آمده حاکی از آن است که این جنگنده در دوران دفاع مقدس حداقل 160 هواپیمای عراقی را با پیروزیت شکار و در مقابل تنها 8 بار توسط دشمن شکار شد.

پرواز دو فروندی میگ 23

در مقابل عراق با داشتن تعداد بسیاری از جنگنده های سوخو 22 و میگ 23 در کنار جنگنده های گران قیمت میگ 25 و میراژ توان هوایی مناسبی را داشت که به طور مداوم نیز از سوی متحدان شرقی و غربی خود تجدید قوا می شد.

میگ 23 فلاگر، یک جنگنده نسل سوم بال متغیر رجحان هوایی است که در سال 1970 میلادی در شوروی طراحی و فراوری شد. این جنگنده با یک نفر سرنشین نخستین جنگنده ای است که از موشک هایی برخوردار بود که امکان شلیک موشک فراتر از میدان دید را داشت. بعد ها از روی طراحی این جنگنده، جنگنده بمب افکن سنگین سوخو 24 ساخته شد.

جنگنده اف 14 ایرانی بنابر آمار رسمی و تائید شده در طول دوران جنگ تحمیلی، 58 فروند از میگ 23 را شکار کرد و نقش به سزایی در اثبات رجحان هوایی ایران داشت.

میگ 23

یکی از این شکار ها شکار سه فروند میگ 23 عراقی با یک فروند موشک فونیکس بود که تا آن زمان در تاریخ نبرد های هوایی بی سابقه بود. چراکه تا آن زمان هیچ خلبانی نتوانسته بود با یک فروند موشک فونیکس به طور همزمان سه فروند هواپیما را نابود کند. اما این خلبانان ایرانی بودند که با تبحر خود این کار را انجام دادند.

امیر سرتیپ خلبان بازنشسته اسدالله عادلی به همراه هواپیمای اف 14 با کابین عقبی امیر سرتیپ خلبان بازنشسته محمد مسبوق توانستند تا 3 فروند میگ 23 را با یک تیر موشک فونیکس شکار نمایند.

امیر سرتیپ خلبان بازنشسته محمد مسبوق این خاطره را چنین نقل می نماید؛ ماه های اول جنگ بود. در یک پرواز شبانه جهت گشت هوایی، همراه با ستوان یکم خلبان اسدالله عادلی به منطقه پرواز کردیم. همین که وارد منطقه ایستایی شدیم، در صفحه رادار سه فروند هواپیمای عراقی را مشاهده کردم که در یک پرواز جمع بسیار نزدیک به سمت جزیره خارک در پرواز هستند. بلافاصله موقعیت آن ها را به رادار بوشهر خبر دادم و از آن ها خواستم که شرایط منطقه را قرمز نمایند و بعد سعی کردم با اجرای تاکتیک مناسب آن ها را رهگیری کنم.

موشک فونیکس

پیش خودم استنباط کردم اگر هواپیمای وسطی را مورد هدف قرار دهم، امکان سرنگونی دو هواپیمای دیگر نیز در اثر انفجار سر جنگی موشک یا متلاشی شدن هواپیمای وسطی وجود دارد. با توکل بر خدا این تاکتیک انجام شد و با شلیک یک فروند موشک فونیکس از فاصله 38 مایلی، هواپیمای انتخابی را مورد اصابت قرار دادم و بعد از آن اثری از دو هواپیمای دیگر روی صفحه رادار هواپیما مشاهده نشد.

جنگنده اف 14 در حال پرواز بر روی خلیج فارس

چند ثانیه بعد از شلیک موشک، رادار بوشهر نیز با کد رمز خبر داد که هر سه فروند هواپیما سرنگون شده اند و لاشه های آن ها روی جزیره افتاده است. این اولین باری بود که با شلیک یک فروند موشک، سه فروند هواپیمای دشمن مورد هدف نهاده شد و سرنگون شد.

نقشه موشک فونیکس

این عملیات شگفت انگیز به قدری مهم بود که در تاریخ جنگ های هوایی جهان به عنوان یکی از مهم ترین و شگفت انگیزترین عملیات های هوایی به ثبت رسید.

اگر این خاطره را به دقت آنالیز کنیم متوجه می شویم که انهدام سه فروند جنگنده عراقی با یک تیر موشک فونیکس در دوران دفاع مقدس بسیار اهمیت داشت. مهم ترین دلیل اهمیت آن هم تحریم بودن ایران از سوی آمریکا و متحدانش در خرید انواع تسلیحات بود. البته دلیل دیگر آن را می توان گران قیمت بودن موشک فونیکس و تعداد محدود آن در ایران دانست.

گروه ساختمانی آبان

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 413

به "وقتی اف 14 ایرانی با شلیک یک موشک، سه میگ 23 بعثی را نابود کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی اف 14 ایرانی با شلیک یک موشک، سه میگ 23 بعثی را نابود کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید