وزارت نیرو به تعهداتش برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر عمل نکرده است

به گزارش شهر وبلاگ، مدیرکل اداره محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به نقش توسعه انرژی های تجدیدپذیر در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای گفت: شهرداری تهران در سال های گذشته اقدام به توسعه انرژی های تجدیدپذیر به صور مختلف کرده است اما متاسفانه وزارت نیرو به عنوان عهده دار نقش اصلی در همکاری بین بخشی به منظور توسعه انرژی های تجدیدپذیر در حوزه تولید برق، به تعهدات پیشین خود در راستای قراردادهای گذشته با شهرداری عمل نکرده و هیچ گونه قرارداد جدیدی نیز منعقد نکرده است.

وزارت نیرو به تعهداتش برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر عمل نکرده است

شینا انصاری در گفت و گو با خبرنگاران، ضمن بیان اینکه از حدود سه دهه پیش تا به امروز کارشناسان نسبت به استفاده بی حد و حصر انرژی توسط بشر هشدار داده اند و به تدریج قوانینی برای ایجاد حس مسئولیت در زمینه کاهش استفاده از سوخت های فسیلی وضع شده و چرخش به سمت انرژی های تجدیدپذیر شدت گرفته است، گفت: در این میان شهرها به عنوان کانون گرمایش زمین مسئولیت بیشتری را برای تغییر این فرایند نابودکننده بر عهده گرفته اند.

وی ادامه داد: بر همین مبنا می توان گفت که دولت ها و در سطح پایین تر شهرداری ها باید به عنوان نهاد بالادست در اجرای دستورالعمل های کاهش آلودگی محیط زیست دست به کار شوند و در کنارانجام کارهای فرهنگی برای افزایش آگاهی شهفرایندان، خود نیز اقدامات مستقیم و علمی در این زمینه انجام دهند.

مدیرکل اداره محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به اینکه شهرداری تهران از جمله نهادهای پیگیر و عامل به توسعه انرژی های نو در سطح پایتخت بوده و برای الگوسازی و فرهنگ سازی توسعه انرژی های نو اقدامات متعددی را انجام داده است، اظهارکرد: شهرداری تهران در صورت دریافت حمایت های مالی و معنوی درصدد انجام اقدامات مؤثرتر و در مقیاس عظیمتر جهت توسعه استفاده از انرژی های نو است. بافت عظیم شهری و جمعیت کثیری که در تهران زندگی می کنند موجب شده که تهران آلودگی زیست محیطی بسیاری را تولید کند در حالی که مطابق یافته های علمی، تهران و بیشتر شهرهای ایران پتانسیل خوبی برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر دارند.

وی ادامه داد: شهرداری تهران در حال حاضر حدود 40 نقطه یا مکان را به نیروگاه های کوچک مقیاس خورشیدی در سطح مناطق مختلف نظیر 1، 2، 3، 4، 5، 6، 7، 8، 14، 12، 9، 16، 17، 20، 21 و 22 اختصاص داده است که نیروگاه های منصوبه در شهرداری تهران با ظرفیت حدود 600 کیلووات قابلیت تولید 900 مگاوات ساعت برق در سال دارند که این مقدار تولید، از انتشار حدودا 700 تن گازهای گلخانه ای جلوگیری به عمل می آورد و معادل کاشت 3500 اصله درخت در شهر تهران است.

انصاری همچنین اظهار کرد: در برنامه پنج ساله سوم، شهرداری تهران در نظر دارد سالانه حداقل 600 کیلووات برق از انرژی های تجدیدپذیر تولید کند که تعداد ساختمان هایی که پروژه در آن اجرا خواهد شد، به صورت سالیانه پس از امکان سنجی تعیین می شوند.

مدیرکل اداره محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران درباره موانع توسعه ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر در شهر تهران، ضمن بیان اینکه نقش اصلی در همکاری بین بخشی به منظور توسعه انرژی های تجدیدپذیر در حوزه تولید برق را وزارت نیرو بر عهده دارد، گفت: شهرداری تهران در سنوات گذشته اقدام به توسعه انرژی های تجدیدپذیر به صور مختلف نظیر ایجاد نیروگاه های خورشیدی کوچک مقیاس در سطح مناطق 22 گانه و انعقاد قراردادهای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر در برخی مناطق کرده بود اما متاسفانه پس از انتشار فهرست اسامی مشمولان مصوبه هیات وزیران مبنی بر تامین 20 درصدی انرژی مصرفی ساختمان های نهادهای دولتی و عمومی که به شهرداری تهران نیز در آن فهرست اشاره و ملزم به اجرای مصوبه شده است، وزارت نیرو تعهدات پیشین خود را در راستای قراردادهای گذشته با شهرداری انجام نداده و بالطبع هیچ گونه قرارداد جدیدی نیز منعقد نکرده است که این امر، انگیزه شهرداری تهران را برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر - که دارای پتانسیل بسیار بالایی جهت انجام این مهم است - بسیار کم کرده است.

وی ادامه داد: از این رو پیشنهاد می شود وزارت نیرو هم در حوزه مباحث فنی و تخصصی و هم خرید تضمینی همکاری بیشتر و موثرتری با شهرداری تهران داشته باشد.

انصاری در سرانجام گفت: در حال حاضر اگر متقاضی در زمان صدور پروانه ساختمان متعهد شود که از انرژی های تجدیدپذیر در ساختمان خود استفاده و مقررات مبحث 19 ملی ساختمان را رعایت کند، 10 درصد عوارض کاهش می یابد و این کار انگیزه و تشویق خوبی برای مالکان خصوصی خواهد بود. مالکان دولتی نیز با توجه به اسناد فرا دست موظف و مکلف به کارگیری انرژی های تجدید پذیر هستند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1110

به "وزارت نیرو به تعهداتش برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر عمل نکرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت نیرو به تعهداتش برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر عمل نکرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید