همه اما و اگرهای جایزه ادبی جمالزاده

به گزارش شهر وبلاگ، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در اصفهان، اختتامیه دومین دوره جایزه ادبی محمدعلی جمالزاده، در حالی به صورت زنده در بستر فضای مجازی در صفحه اینستاگرام این جایزه برگزار شد که کرونا تقریبا همه چیز این جایزه را دگرگون کرده بود.

همه اما و اگرهای جایزه ادبی جمالزاده

مجید قیصری در خاتمه این مراسم خبر داد که به زودی فراخوان سومین جایزه ادبی محمدعلی جمالزاده منتشر خواهد شد؛ اما با شرایط برگزاری دوره دوم و نارضایتی داوران مرحله اول در سال گذشته، نویسندگان انتظاراتی فراتر از جایزه ای که نام داستان نویس بزرگی مانند جمالزاده را یدک می کشد، دارند.

امسال حدود 1438 اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده بود که بیشترین تعداد اثر ارسالی مربوط به بخش داستان آزاد با 869 داستان بود. در بخش ویژه کرونا 294 اثر ارسال شد. در بخش داستان اصفهان نیز 188 اثر شرکت داشته اند.

همچنین تعداد 87 اثر در بخش زندگی نگاره های اصفهان ثبت شده که مجموع این آثار در مقایسه با آثار ارسال شده به دیگر جوایز ادبی کشور رقمی قابل توجه بوده و تقریباً برابر با دوره اول جشنواره است.

در فراخوان این جشنواره بخشی با عنوان جایزه ویژه هیئت داوران تعریف شده بود که از یک اثر به انتخاب هیات داوران، از بین همه بخش ها تقدیر می شد؛ اما در اعلام جوایز در اختتامیه، اساسا خبری از این بخش نبود.

جایزه جمالزاده، جایزه ای جوان و با هدفِ شناسایی داستان نویسان جوان و کشف غیرحرفه ای ها بود؛ چون قطعا یکی از اهداف مهم آن، کشف استعدادهای تازه است و اینکه دیده می شود در دو بخش مهم، جایزه به نویسنده ای حرفه ای و دارای کتاب داده می شود، کمی تامل برانگیز است.

همچنین اینکه یک نویسنده صاحب کتاب و نوشته های زیاد، برگزیده اول باشد و در هر دو بخش جایزه به او داده شود، علامت سوال هایی را ایجاد می کند. به نظر می رسد، بهتر بود که بخش جداگانه ای برای حرفه ای ها در این جایزه در نظر گرفته شود؛ تا آماتورها در نوشتن، از نفس نیفتند.

به نظر می رسید هیات داوران نیز مشورتی منسجم با همدیگر، مانند دوره قبل نداشتند و این شور و مشورت دوره قبلی و شفاف سازی، امسال هم باید به صورت علنی انجام می شد. درحالی که هم پوشانی و شور و مشورت و شفافیت شاید به دلیل وجود کرونا و شرایط خاص انجام نگرفت.

در این دوره از جایزه محمدعلی جمالزاده، می شد ایونت های مجازی نیز برگزار شود که نشد. شاید بهتر بود دبیر جایزه سیاستی اتخاذ می کرد که - در راستای اهداف جشنواره که کشف استعدادها بود - نویسندگان غیرحرفه ای نیز دیده شوند.

اطلاع رسانی درستی درباره جایزه جمالزاده انجام نشد

یکی از اعضای انجمن داستان نویسان اصفهان نیز درباره کمّ و کیف اطلاع رسانی دومین دوره جایزه ادبی محمدعلی جمالزاده، به خبرنگار ایبنا گفت: اطلاع رسانی درستی درباره جایزه جمالزاده انجام نشد و در یک بازه زمانی کوتاه، همه چیز انجام شد. خود من تا روزهای آخر مهلت ثبت داستان، متوجه برگزاری جمالزاده نشدم.

وی ادامه داد: مورد بعد اینکه همه جایزه ها در حال حاضر فقط دارد بین آدم های خاص در کل کشور جابه جا می شود؛ در حالی که باید نویسندگان غیرحرفه ای و جدید را نیز معرفی کنند. به نظرم زمان خاتمه دادن به باندبازی در بین داوران و نویسندگان فرا رسیده است؛ به جرات می توان گفت که در حال حاضر تنها چند نویسنده در ایران هستند که خودشان می نویسند، خودشان داوری می کنند، خودشان هم جایزه می گیرند؛ خُب این اسمش باندبازی است!

این داستان نویس افزود: باید همه، حتی نویسندگان و همه ذی نفعان در جایزه مشارکت می کردند. وقتی بدون اطلاع رسانی و ملاک خاصی جشنواره برگزار و داوری می شود، نباید از انجمن ها و نویسندگان نیز انتظاری داشت. همه می خواهند هم نویسنده هم داور هم برگزارکننده باشند.

این عضو انجمن داستان نویسان اصفهان گفت: در درجه اول باید پوسترها درست توزیع می شد. حتی در خود انجمن های ادبی اصفهان نیز پوسترها درست توزیع نشد و انتقاد من به اطلاع رسانی جشنواره است که گویا فقط در یک بازه زمانی کوتاه قرار بود جشنواره برگزار و بودجه ها را هدر دهند.

گروه ساختمانی آبان

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.
منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 477

به "همه اما و اگرهای جایزه ادبی جمالزاده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه اما و اگرهای جایزه ادبی جمالزاده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید