معین شدن فهرست کالاهای اولویت دار برای واردات در مقابل صادرات

به گزارش شهر وبلاگ، خبرنگاران : وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: فهرست کالاهای اولویت دار مشخص شده است و صادرکنندگان می توانند با واردات این کالاها رفع تعهدات ارزی کنند.

معین شدن فهرست کالاهای اولویت دار برای واردات در مقابل صادرات

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، علیرضا رزم حسینی در جلسه کمیته پایش تراز تجاری اظهار کرد: صادرنمایندگانی که از سال 1398 به بعد تعهد ارزی داشته اند، می توانند مجوز واردات از محل تعهدات صادراتی خود بگیرند و کالاهای با اولویت وزارت صمت را واردات نمایند.

وی با اعلام اینکه کالاهای اولویت دار و ضروری مورد نیاز مردم و مواد اولیه کارخانه ها در اولویت ثبت سفارش قرار دارند، اضافه کرد: ثبت سفارش ارز متقاضی از هفته جاری آغاز می شود و واردات کالا توسط کسانی که ارز در خارج از کشور دارند، مجاز خواهد شد. در خصوص معین تکلیف کالاهای رسوب شده در بنادر و تخصیص ارز برای ترخیص آنها نیز منتظر همکاری بانک مرکزی هستیم.

او همچنین در حاشیه بازدید از سامانه جامع تجارت در جمع خبرنگاران گفت: سامانه جامع تجارت یکی از اقدامات بسیار مهم دولت دوازدهم بوده است که در وزارت صمت راه اندازی شده، اما هنوز کامل نیست و مرتباً همه دستگاه های مرتبط، اطلاعات خود را برای تکمیل سامانه وارد می نمایند؛ اما طبق دستور رییس جمهور نهم آذرماه امسال باید از سامانه جامع تجارت برای کل کشور رونمایی شود. این سامانه در حال حاضر فعال است و متقاضیان خدماتی از جمله ثبت سفارش، بدون مراجعه حضوری می توانند کارهای خود را دنبال نمایند.

مدیریت ثبت سفارش ها با وزارت صمت است

رزم حسینی با بیان اینکه به دلیل کمبود منابع ارزی تعداد کسانی که در صف ثبت سفارش و یا صف تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی هستند، قابل ملاحظه است، اضافه کرد: براساس سیاست های ستاد اقتصادی دولت، مصوب شده تا مدیریت ثبت سفارش ها در وزارت صمت انجام شود و این کار را انجام خواهیم داد.

مقابله با فساد و رانت خواری با راه اندازی سامانه های جامع الکترونیک

رزم حسینی در ادامه شرح داد: سامانه جامع تجارت اتفاق بسیار خوبی در اقتصاد ایران است، یکی از مسیرهای مقابله با فساد، رانت خواری و امضاهای طلایی همین سامانه های جامع الکترونیک است. این سامانه ها مراجعه حضوری افراد را به دستگاه های دولتی کاهش می دهد.

وی با تأکید بر اینکه بروکراسی اداری مخل توسعه است، گفت: اراده ما بر این است تا بخشی از بروکراسی که مربوط به وزارت صمت است به تدریج حذف شود. همچنین به دنبال حذف امضاهای طلایی هستیم و امیدواریم بتوانیم تولید و تجارت را فارغ از دیوان سالاری دولتی رشد و ارتقاء دهیم. برای توسعه و اشتغال پایدار باید موانع پیش روی فعالان اقتصادی که مجاهدان اقتصادی هستند را برداریم و این مهم سرلوحه کار وزارت صمت واقع شده است. اگر تشکل ها و فعالان بخش خصوصی در مراحل سامانه و فرایند ثبت سفارش اشکالی می بینند به وزارت صمت جهت رسیدگی مراجعه نمایند. مطمئناً از نظرات تخصصی تشکل ها استفاده خواهیم کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 832

به "معین شدن فهرست کالاهای اولویت دار برای واردات در مقابل صادرات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معین شدن فهرست کالاهای اولویت دار برای واردات در مقابل صادرات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید