علت خطای کیت های تشخیص کرونا چیست؟

به گزارش شهر وبلاگ، مهر/ محمدعلی ملبوبی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک، اظهار کرد: یکی از طرح هایی که در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری تصویب شد، ردیابی ژنتیکی ویروس کرونا در ایران بود که 4 نفر در این طرح مشغول بودند.

علت خطای کیت های تشخیص کرونا چیست؟

مدیر کارگروه مطالعات ژنتیکی کرونا ویروس در پژوهشگاه با بیان اینکه این پروژه در دو بخش انجام شد با اشاره به بخش اول گفت: در بخش اول نمونه های ایرانی را اخذ و 4 ژن از آنها تکثیر کردیم که در آنها توالی های جهش یافته را معین کنیم.

ملبوبی با اشاره به هدف بخش اول گفت: هدف این بود که با استفاده از نتایج جداسازی جهش های ویروس کرونا اطلاعات پایه ای ایجاد کنیم تا کیت های تشخیصی در کشور و منطقه دقیق تر باشند چون جهش های این ویروس در تشخیص مولکولی اخلال ایجاد می نماید.

جهش های ویروس یکی از دلایل خطای کیت ها

به گفته عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک، در حال حاضر هم 30-40 درصد در تشخیص های مولکولی خطا وجود دارد که می تواند یکی از دلایل آن جهش های ویروس کرونا باشند.

ملبوبی خاطر نشان کرد: اگر ژنوتیپ ویروس را بدانیم بهتر می توانیم درمان و دسته های دارویی را برای مبتلایان معین کنیم به همین دلیل کارگروه مطالعات ژنتیکی کرونا ویروس در پژوهشگاه تشکیل و تحقیقات روی ویروس شروع شد.

شناسایی 23 جهش ویروس کرونا در ایران

وی با بیان اینکه رابطه جهش با میزان بیماری زایی و سرایت آن، سن، قومیت و …با استفاده از نتایج این پروژه معین می گردد، بیان نمود: در این پروژه، نمونه های موجود در کلینیک پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک را با نمونه های مرجع خارجی مقایسه کردیم و به نتیجه رسیدیم که تا به امروز 23 جهش در ویروس ایرانی وجود داشته است.

ملبوبی با اشاره به قسمت دوم پروژه ادامه داد: ما توانستیم اطلاعات موجود در دنیا را مورد آنالیز قرار دهیم و با طراحی پایپ لاین های نرم افزاری جهش های ویروس های دنیا و ایران را استخراج و در نهایت آنها را با یکدیگر مقایسه کنیم.

چهار جهش ژنتیکی مختص ایران

وی اضافه نمود: در این آنالیز ها دیدیم که از این 23 جهش 4 جهش خاص ایران است که در کشورهای دیگر دیده نشده است. هیچکدام از این 4 جهش در 80 هزار جهش ویروس کرونا وجود نداشته و تنها در ایرانی ها دیده شده است.

به گفته ملبوبی، همچنین 5 جهش در بیشتر بیماران ایرانی و در 33 کشور دیگر دیده شدند. جهش در ویروس ها تجمیع پیدا می نمایند و این یعنی همان ویروس در بدن فرد دیگری جهش دیگری خواهد داشت؛ این جهش در بدن فرد سوم جهش سومی خواهد داشت و به ترتیب با گذشت زمان ویروس تغییرات زیادتری خواهد داشت.

جهش های منجر به بیماری زایی بیشتر

وی اضافه نمود: اخیراً جهشی در اروپا شایع شده که در ایران هم آن را دیدیم؛ در اثر این جهش، ویروس در بدن فرد تکثیر بیشتری پیدا می نماید.

مدیر کارگروه مطالعات ژنتیکی کرونا ویروس در این خصوص شرح داد: این بدان معناست که این نوع جهش یافته تعداد بیشتری از افراد را مبتلا می نماید و یک نفر شاید 340 نفر را آلوده کند که این نوع از ویروس در ایران هم دیده شده است.

ملبوبی در سرانجام گفت: در بیشتر اوقات یک جهش شاید بی تأثیر باشد اما وقتی در بدن فرد دیگری تکثیر و جهش جدید پیدا می نمایند آنوقت می تواند مؤثر واقع گردد؛ این نشان می دهد همیشه فرایند پیگیری ویروس باید مداوم باشد.

گروه ساختمانی آبان

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.
منبع: همگردی
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 698

به "علت خطای کیت های تشخیص کرونا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت خطای کیت های تشخیص کرونا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید