ظریف: نیازی به مذاکره بیشتر درباره برجام نیست

به گزارش شهر وبلاگ، به گزارش خبرنگاران، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در تبادل نظر با اندیشکده مرکز سیاست اروپا بار دیگر تاکید نمود که وظیفه برداشتن قدم اول برای بازگشت به برجام، بر عهده آمریکا و آن هم به وسیله برطرف تحریم ها است.

ظریف: نیازی به مذاکره بیشتر درباره برجام نیست

وی ادامه داد: به محض آنکه ایالات متحده آمریکا به اجرای تعهداتش ذیل برجام بازگردد، ما می توانیم تبادل نظرهای بیشتری با گروه 1+5 داشته باشیم اما تا آن موقع، دلیلی برای هرگونه مذاکره وجود ندارد.

ظریف در ادامه گفت: از چشم انداز ما نقص هایی در برجام وجود دارد و از نقطه نظر شرکای غربی هم نقص هایی در این توافق وجود دارد اما با این وجود، این بهترین توافقی بود که ما می توانستیم داشته باشیم. دولت فعلی ایالات متحده یا دولت بعدی این کشور نمی توانند به توافقی بهتر از برجام با ایران دست یابند؛ خواه با این دولت و خواه با هر دولت آینده ایران.

وی اضافه نمود: اتحادیه اروپا می تواند نقش بسیار مهمی را در بازگشت به برجام ایفا نماید و امیدوارم که سه کشور اروپایی طرف برجام و اتحادیه اروپا درک نمایند که در اینجا مقصر ایالات متحده است و نه ایران.

به گفته ظریف، اروپایی ها به مصالحه کردن عادت دارند حال آنکه درباره ایران و آمریکا این موضوع صدق نمی کند چرا که آمریکایی ها عادت به تحمیل (مواضع شان) دارند و ایرانی ها عادت به مقاومت در برابر آنها.

وزیر خارجه ایران در ادامه اضافه نمود: برای همین است که اکنون نوبت به تصمیم گیری درباره این موضوع رسیده که آیا هر دوی ما مصالحه نموده و به برجام باز می گردیم یا اینکه به راه خود می رویم.

ظریف با اشاره به نزدیک شدن فصل انتخابات ریاست جمهوری ایران، یادآوری کرد که دولت بایدن زمان چندان زیادی برای بازگشت به تعهداتش ذیل برجام ندارد.

وی ادامه داد: توصیه ما به آمریکایی ها آن است که سرعت عمل داشته باشد و این امر مستلزم آن است که خجالت نکشند و آنچه را که باید؛ انجام دهند.

ظریف در نهایت احتمال مذاکره ایران با کشورهای دیگر در مورد موضوعات موشکی و منطقه ای را رد کرد و گفت: مذاکره درباره برجام به طور کامل اجرا شده است. بحث برنامه موشکی هم ربطی به تسلیحات اتمی ندارد؛ ما تسلیحات اتمی نداریم، قرار هم نیست تسلیحات اتمی داشته باشیم. مسئله بعدی موضوع منطقه ای است که ما آمادگی داریم درباره مسائل منطقه ای وارد تبادل نظر شویم اما باور کنید که ایالات متحده و اروپا باید اقدامات بیشتری انجام دهند. آیا حاضرند فروش تسلیحات به منطقه ما را متوقف نمایند؟ آیا اروپا حاضر است فروش تسلیحات به عربستان را متوقف کند؟

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1216

به "ظریف: نیازی به مذاکره بیشتر درباره برجام نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: نیازی به مذاکره بیشتر درباره برجام نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید