سفیر ایران: خبر انتقال 9 تن طلا از ونزوئلا دروغ است، 2 نفتکش ایرانی مورد تعرض قرار نگرفتند

به گزارش شهر وبلاگ، سفیر ایران در کاراکاس گفت: خبر انتقال 9 تن طلا از ونزوئلا به ایران دروغ است، زیرا راه های دیگری همچون معامله پایاپای و صادرات نفت در برابر کالا و مواد غذایی از جمله قهوه و کاکائو وجود دارد.

سفیر ایران: خبر انتقال 9 تن طلا از ونزوئلا دروغ است، 2 نفتکش ایرانی مورد تعرض قرار نگرفتند

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، حجت الله سلطانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کاراکاس در گفت وگو با شبکه خبری العالم گفت: نفتکش ایرانی فورچون محموله خود را در بندر ال بالیتو تخلیه کرد و سه نفتکش دیگر نیز در حال حرکت به سوی ونزوئلا هستند.

وی گفت: دو نفتکش ایرانی که به ونزوئلا رسیدند، مورد هیچ تعرضی از سوی هیچ کشوری قرار نگرفتند.

سفیر ایران در کاراکاس ادامه داد: اعزام نفتکش های ایرانی؛ حامل سوخت و مواد خام برای تجهیز پالایشگاه های ونزوئلا و بر اساس پروتکل های بین المللی انجام شد، زیرا حرکت کشتی های تجاری و نفتکش ها در قالب دریانوردی بین المللی است و سازمان های بین المللی مسئول از پیش خط سیر این نفت کش ها و کشتی های تجاری را می دانستند.

سلطانی گفت: روز رسیدن نفتکش های ایرانی روزی عظیم و تاریخی برای 2 ملت ونزوئلا و ایران است که تحت فشارهای آمریکا قرار دارند و دارای سیاست های مستقلی هستند و پیروزی برای جامعه بین المللی است.

وی تاکید نمود : آمریکا امروز به عنوان کشوری که ناقض پیمان های بین المللی است، اما مشخصا در این روز نتوانست محدودیت هایی برای این نفتکش ها به وجود بیاورد، آمریکا لیست بلند بالایی از نقض پیمان ها و توافقات را در قبال دیگر کشورها در کارنامه عمل خود دارد. شما به خوبی می دانید آمریکا از توافق پاریس خارج شد، اما ادعا دارد که به پیمان های بین المللی از جمله آزادی تجارت و دریانوردی پایبند است و دریافت که باید به پیمان های بین المللی احترام بگذارد و همه کشورها از جمله آمریکا با احترام به پیمان ها و توافقات می توانند به منافع ناشی از آن دست یابند. من این پیروزی را متعلق به همه کشورها می دانم.

تحریم های یکجانبه کارایی خود را از دست داده

سلطانی گفت : تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ونزوئلا و ایران و چندین کشور دیگر کارایی خود را از دست داده و مانند سابق تاثیری ندارد.

سفیر ایران در کاراکاس یادآور شد: مثلا زمانی که آمریکا از توافق هسته ای خارج شد و ایران را تحریم یکجانبه کرد، حتی کشورهای هم پیمان آمریکا در اظهارات خود با آن مخالفت کردند و در عمل درصدد دور زدن آن برآمدند. وزارت امور خارجه آمریکا ونزوئلا را نیز مانند ایران تحریم یکجانبه کرد، اما بعضی کشورها و ایران با این تحریم ها مخالفت کردند و صداهای مخالفت روز به روز افزایش یافت، بعضی کشورها با اتخاذ سیاست های مستقل درصدد مقابله با تحریم های آمریکا برآمدند، اما آمریکا نیز با اهرم دلار درصدد شکوفا کردن اقتصاد خود و اعمال فشار بر دیگر کشورهاست، اما کشورهای مخالف با آمریکا زیر باز زور نمی فرایند.

خبر انتقال 9 تن طلا از ونزوئلا در برابر سوخت به ایران صد در صد دروغ است

وی تاکید نمود: خبر انتقال 9 تن طلا از ونزوئلا در برابر سوخت به ایران صد در درصد دروغ است، زیرا راه های دیگری مانند معامله پایاپای با صادرات نفت در برابر کالا و مواد غذایی، قهوه و کاکائو و کالاهای زیادی وجود دارد که می توان معامله کرد، اما رسانه های مغرض اخبار دروغینی درباره تبادل طلای ونزوئلا در برابر سوخت ایران منتشر کردند.

سلطانی تاکید نمود: رسانه های غربی درصدد فضاسازی منفی علیه ایران و ونزوئلا برای پوشاندن شکستشان در برابر افکار عمومی محافل بین المللی هستند.

سفیر ایران در کاراکاس در پایان گفت: بعضی تصمیم سازان آمریکا هنوز به اندازه ای درایت دارند که بدانند اقدام ایران بر خلاف قوانین بین المللی نبوده و بر اساس توافقات و پیمان های بین المللی بوده و همین شمار اندک سیاستمداران دوراندیش آمریکایی از تعرض به نفتکش های ایرانی جلوگیری خواهند کرد و اگر آمریکا بحرانی به وجود بیاورد، امنیت دریانوری بین المللی را متزلزل خواهد نمود.

گروه ساختمانی آبان

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.
منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 338

به "سفیر ایران: خبر انتقال 9 تن طلا از ونزوئلا دروغ است، 2 نفتکش ایرانی مورد تعرض قرار نگرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر ایران: خبر انتقال 9 تن طلا از ونزوئلا دروغ است، 2 نفتکش ایرانی مورد تعرض قرار نگرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید