خبرنگاران 24 طرح آبخیزداری در لارستان فارس وارد فاز اجرایی شد

به گزارش شهر وبلاگ، لارستان- خبرنگاران- مدیر منابع طبیعی لارستان اظهار داشت:مطالعات احداث 24 طرح مهم آبخیزداری شامل احداث سد خاکی و آب بند (سنگی و ملاطی) در مناطق مختلف این شهرستان به اتمام رسید و این طرح ها اکنون وارد فاز اجرایی و عملیاتی شده اند.

خبرنگاران 24 طرح آبخیزداری در لارستان فارس وارد فاز اجرایی شد

منصور رضایی سه شنبه در مصاحبه با خبرنگاران گفت: اعتبار مورد احتیاج برای احداث این طرح ها افزون بر 2هزار و 400 میلیارد یعنی برای ایجاد هر طرح حدود 100 میلیارد ریال برآورد شده است.

وی اعلام کرد: با احداث این 24 طرح آبخیزداری وآب گیری از این سدهای خاکی، سالانه افزون بر 42 میلیون متر مکعب آب در پشت این سدها ذخیره سازی خواهد شد.

رضایی با بیان اینکه بیش از 70 طرح آبخیزداری و سدهای خاکی و آب بندها در سطح شهرستان لارستان اجرایی و به بهره برداری رسیده است، گفت: سالانه افزون بر 50 میلیون متر مکعب آب پشت این سدها ذخیره سازی می گردد و میزان ذخیره آب پشت این سدها در سال های پر بارش تا میزان 20 میلیون متر مکعب نیز افزایش خواهد یافت.

رضایی با بیان اینکه یکی از اهداف مهم ایجاد و احداث سدها و بندهای خاکی یاری به ذخیره آب برای سفره های زیرزمینی و چاه های آبی در منطقه است بدون اشاره به میزان برداشت آب از چاه ها در حوزه صنعت، کشاورزی و شرب گفت: بر اساس برآورد های اجرا شده میزان برداشت آب از چاه ها در این شهرستان در سال بیش از 2 برابر میزان تزریق سالانه آب به این سفره های زیر زمینی است.

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری لارستان اضافه نمود: برداشت های بی رویه آب از سفره های زیرزمینی این شهرستان را با چالش و کمبود شدید منابع آبی روبرو ساخته است، شرایط آب و هوایی و گرم و خشک بودن منطقه ، کاهش نزولات جوی و پراکنش نامناسب بارش ها و همچنین بروز خشکسالی ها، همچنان این منطقه را با مسائل شدید کم آبی روبرو ساخته که یکی از برنامه ها و اولویت های اساسی منابع طبیعی لارستان اجرای همین سدهای خاکی و سنگی ملاتی حتی در بلند خواهد بود.

مردم بعضی روستاهای بخش جویم، بنارویه و صحرای باغ و همچنین بخش بیرم شهرستان لارستان این روزها با چالش و کمبود منابع آبی روبرو هستند که به گفته کارشناسان و متولیان امر برداشت های بی رویه آب از چاه ها و سفره های زیرمینی و خشکسالی های بیش از یک دهه گذشته دلیل اصلی در بروز مشکل کم آبی در این مناطق است.

شهرستان لارستان به مرکزیت لار در فاصله حدود 387 کیلومتری شیراز در جنوب استان فارس واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 605

به "خبرنگاران 24 طرح آبخیزداری در لارستان فارس وارد فاز اجرایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 24 طرح آبخیزداری در لارستان فارس وارد فاز اجرایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید