خبرنگاران استاندار: جبران 320 لیتربرثانیه کمبود آب صنایع سمنان در دستور کار است

به گزارش شهر وبلاگ، سمنان- خبرنگاران- استاندار سمنان گفت: صنایع استان 320 لیتر بر ثانیه کمبود آب دارند که برای جبران آن برنامه ریزی می گردد.

خبرنگاران استاندار: جبران 320 لیتربرثانیه کمبود آب صنایع سمنان در دستور کار است

علیرضا آشناگر عصر شنبه در نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان، با بیان اینکه در استان بالغ بر 320 لیتر کسری آب در بخش صنعت وجود دارد، گفت: راه چارههای مناسبی در این خصوص اندیشیده شده که استفاده از پسآب شهر سمنان، یکی از راه چاره های مناسب به منظور برطرف مسائل و دغدغه ها در این حوزه است.

وی اضافه نمود: شهرداری سمنان با سرمایه گذار در این حوزه تفاهم خوبی داشته است که در حدود 300 لیتر در ثانیه خروجی این طرح است که می توان از آن برای تامین کسری آب بخش در صنعت استفاده کرد.

آشناگر ادامه داد: 100 لیتر بر ثانیه از این خروجی به منظور نگهداری فضای سبز شهرداری سمنان مورد استفاده قرار می گیرد و خرید 200 لیتر بر ثانیه به جامانده از خروجی این طرح، علاوه بر ایجاد درآمد پایدار برای مدیریت شهری شهرداری، می تواند برای حل مسائل صنعت نیز مطلوب باشد و بخش عمده ای از کسری را تامین کند.

وی با بیان این که استفاده از پسآب فاضلاب تهران نیز به منظور تامین کسری آب در بخش صنعت استان سمنان از دیگر راه چارههای قابل تامل و مورد توجه است، خاطر نشان کرد:علاوه بر شناسایی چاههای فعال و قابل واگذاری به بخش صنعت و تعامل با صاحبان آنها، تامین آب از منابع خارج از استان نیز از دیگر مباحث مورد توجه ما است که به صورت ویژه در دستور کار واقع شده است و احتیاج است تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این مساله به عنوان طرح مشترک استانی توجه داشته باشند تا با برطرف کمبود آب بخش های آشامیدنی و صنعت، توسعه کل استان سمنان رقم بخورد.

استاندار سمنان یاد آور شد: از سد نمرود نیز تخصیصی برای بخش صنعت در نظر گرفته شده است که در آینده و با بهره برداری از این سد محقق خواهد شد.

وی تاکید نمود: درباره شهرستان های شاهرود و دامغان نیز مشکل کسری آب صنعت وجود دارد که احتیاج به مساعدت دارد و امروز به طور ویژه در جنوب دامغان احتیاج است تا برای ایجاد ارزش اضافه نموده، معادن از خام فروشی دور و به سمت فرآوری سوق داده شوند.

وی ادامه داد: فرآوری مواد معدنی علاوه بر ایجاد ارزش اضافه نموده و ارزآوری برای اقتصاد استان، احتیاج به منابع آبی محدودتری دارد که می تواند مسائل در حوزه کسری آب بخش صنعت استان را کمتر کند اما احتیاج است تا وزارت نیرو در این خصوص همراهی داشته باشد.

استاندار سمنان با بیان اینکه پیشنهاد شد تا از ابطال کارتهای بازرگانی واحدهای صادرکننده استان به دلیل فقدان بازگشت ارز حاصل از صادرات با تدوین دستورالعملی تعیین و با ارایه مهلت زمانی جلوگیری به عمل آید، بیان نمود: مسایل واحدهای صادرکننده و مباحث پیرامون ارز حاصل از صادرات آنها طی جلسه ای جداگانه و در کارگروه اقدام آنالیز و راه چاره و راه چاره مناسب تهیه می گردد تا در قالب بسته پیشنهادی به دولت منعکس می گردد.

استان سمنان حدود یک هزار و 840 پروانه بهره برداری واحدهای فراوریی و صنعتی دارد، سهم بخش صنعت و معدن از اشتغال استان سمنان بیش از 34 درصد و از فراوری ناخالص استان حدود 22 درصد است.

گروه ساختمانی آبان

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.
منبع: ایرنا
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 513

به "خبرنگاران استاندار: جبران 320 لیتربرثانیه کمبود آب صنایع سمنان در دستور کار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران استاندار: جبران 320 لیتربرثانیه کمبود آب صنایع سمنان در دستور کار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید