تیراندازی، مجلس عروسی را به عزا تبدیل کرد

به گزارش شهر وبلاگ، پشت گوش انداختن توصیه های پلیس مبنی بر تیراندازی در مجالس عروسی در شهرستان خنداب استان مرکزی، 13 نفر را راهی بیمارستان کرد.

تیراندازی، مجلس عروسی را به عزا تبدیل کرد

به گزارش خبرنگار ، تیراندازی در مراسم های عروسی وعزا رسمی است که از سوی بستگان عروس و داماد در بعضی از استان های کشور انجام می گردد.

اما متاسفانه اجرای این رسم و رسوم خشن باعث وارد شدن خسارات جبران ناپذیری می گردد که پس از آن یک عمر آه و حسرت را برای انجام دهندگان آن به جای می گذارد.

در تازه ترین حادثه ای که رخ داد، به دلیل انجام شادی نامتعارف و تیراندازی سهوی با سلاح شکاری از سوی یکی از جوانان فامیل به سمت میهمانان مراسم عروسی که از قضا بستگان داماد بود، در یکی از روستا های شهرستان خنداب واقع در استان مرکزی؛ 13 نفر مجروح شدند.

پس از وقوع این حادثه و دریافت گزارش از سوی پلیس، تیمی از ماموران انتظامی برای آنالیز موضوع به محل اعزام شدند و معین شد که یکی از میزبانان مجلس در اقدامی نادرست و برای یک شادی نامتعارف، چند تیر هوایی با اسلحه شکاری شلیک نموده و در شلیک آخر به علت بی احتیاطی به سمت میهمانان تیراندازی می نماید.

بر اثر این بی احتیاطی تعداد 13 نفر از افراد حاضر در مراسم عروسی به علت اصابت ساچمه های پخش شده تیراندازی از نواحی مختلف دچار مصدومیت شدند که بلافاصله جهت مداوا به مرکز درمانی انتقال داده شدند.

سهل انگاری، غفلت و ضعف مهارت های لازم در حمل، نگهداری و استفاده صحیح از اسلحه گرم از موضوعاتی بوده است که در بسکمک موارد باعث بروز حوادث تلخ شده است.

تخطی از قوانین و مقررات مربوط به حمل، نگهداری و استفاده از سلاح های گرم جرم محسوب می گردد و پلیس همیشه تاکید داشته که افراد دارای جواز اسلحه باید در استفاده صحیح از سلاح اطمینان حاصل نموده و از دسترس قرار دادن آن برای دیگران اجتناب نمایند.

این در حالی است که حدود ده روز قبل معاون اجتماعی پلیس آگاهی ناجا، با اعلام هشداری به هوشکمک هموطنان در اجرای تیراندازی حین انجام رسم و رسومات مراسم های خود تاکید نموده بود.

پیش تر، سرهنگ شهاب امینی معاون اجتماعی پلیس آگاهی ناجا در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه در بعضی استان های کشور در مراسم های عروسی و عزا، رسم و رسوماتی مبنی بر تیراندازی در حاشیه مراسم ها وجود دارد و این اقدام از سوی برگزار نمایندگان مراسم ها انجام می گردد، گفت: موارد متعددی وجود دارد که افراد به دلیل سهل انگاری، غفلت و ضعف مهارت های لازم در حمل، نگهداری و استفاده صحیح از سلاح گرم، قتل ناخواسته نزدیکان و افرادی که در آن مراسم حضور دارند را رقم می زنند.

وی اضافه کرد: تاکید ما همیشه بر این است که اسلحه وسیله خطرناکی است و دارنده آن باید نسبت به آن احساس مسئولیت کند و به هیچ عنوان نباید آن را در دسترس افراد به ویژه بچه ها و نوجوانان که آموزش های لازم را در این خصوص ندیده اند، قرار داد.

معاون اجتماعی پلیس آگاهی ناجا توضیح داد: دارندگان سلاح باید از نگهداری فشنگ و اسلحه در مکان ناایمن پرهیز نمایند و حتما در حمل، نگهداری و استفاده از اسحله در معابر و مکان های تجمع نیز نکات حفاظتی و مراقبتی لازم از جمله نصب قفل ماشه را مورد توجه قرار دهند.

وی با بیان این که تخطی از قوانین و مقررات مربوط به حمل، نگهداری و استفاده از سلاح های گرم جرم محسوب می گردد، اضافه کرد: نیروی انتظامی علاوه بر نگاه پیشگیرانه، تاکید ویژه ای بر فرهنگ سازی، آموزش و همکاری سایر نهاد ها و دستگاه های مسئول دارد و بر این باور است که می توان سایر رسوم پسندیده اقوام ایرانی را جایگزین رسم تیراندازی در مراسم عزا و عروسی کرد.

به گفته سرهنگ امینی، با همکاری و مشارکت آگاهانه مردم و سازمان های مربوطه؛ سهم این گونه قتل ها در کشور کاسته شده و امیدواریم به کمک خداوند متعال، شاهد وقوع این گونه اتفاقات تلخ نباشیم.

با وجود اعلام هشدار پلیس مبنی بر رعایت در اجرای از این دست رسم و رسومات، اما بازهم شاهد وقوع حوادث ناگوار و تلخ شدن کام هموطنان در مجالس عروسی و شادی هستیم، لذا هموطنان باید این نکات را مد نظر خود قرار دهند تا شاد بودن خانواده ها را به عزایی تلخ و ناگوار تبدیل ننمایند.

گفتنی است؛ با پیگیری های پلیس ضارب حادثه نیز در استان مرکزی دستگیر و تحویل مقامات قضایی این استان داده شد.

گفتنی است که با توجه به شیوع و گسترش بیماری کووید 19 در کشور، برگزاری مجالس عروسی و ختم ممنوع است، اما با این حال چنین مجلسی برگزار شده و 13 نفر نیز در این مراسم به دلیل بی توجهی یک نفر راهی بیمارستان شدند.

گروه ساختمانی آبان

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 530

به "تیراندازی، مجلس عروسی را به عزا تبدیل کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیراندازی، مجلس عروسی را به عزا تبدیل کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید