توضیحات وزارت نفت درباره اختلاف شرکت ملی گاز ایران و ترکمن گاز، ایران مشمول هیچ جریمه ای نشده

به گزارش شهر وبلاگ، خبرنگاران: وزارت نفت طی اطلاعیه ای توضیحاتی درباره اعلام نتیجه دیوان داوری بین المللی درخصوص اختلاف بین شرکت های ملی گاز ایران و ترکمن گاز ارائه کرد.

توضیحات وزارت نفت درباره اختلاف شرکت ملی گاز ایران و ترکمن گاز، ایران مشمول هیچ جریمه ای نشده

به گزارش خبرنگاران ، متن اطلاعیه اداره کل روابط عمومی وزارت نفت به شرح زیر است: در پی قطع صادرات گاز به ایران از سوی شرکت ترکمن گاز در اوایل زمستان سال 1395، با وجود پیگیری های اجرا شده توسط شرکت ملی گاز ایران برای حل اختلاف های مالی بین دو طرف از طریق مذاکره، شرکت ترکمن گاز تصمیم به ارجاع اختلاف به داوری بین المللی گرفت.

مطابق مفاد پیش بینی شده در قراردادهای فیمابین، موضوع به دیوان داوری بین المللی در مقر سوئیس ارجاع و بررسی شد. داوری در تاریخ 1399/4/4 رای خود را به دوطرف ابلاغ کرد. مطابق مقررات داوری، این رأی از سوی هیچ یک از طرف های اختلاف قابل انتشار نیست، مگر با توافق طرفین.

در اینجا لازم است بر این نکته تأکید شود که اساساً اختلاف های جاری بین شرکت ترکمن گاز و شرکت ملی گاز ایران تنها یک اختلاف برای معین میزان دقیق بدهی به ترکمن گاز و مطالبات شرکت ملی گاز ایران بابت جرائم مربوط به کمیت و کیفیت گاز صادراتی ترکمنستان به ایران بوده است، بنابراین این دعوی تجاری برنده یا بازنده ندارد.

آنچه درباره رأی صادره قابل بیان است، این است که رأی صادره ابعاد و جوانب مختلفی دارد، در مواردی نظر شرکت ترکمن گاز و در مواردی هم نظر شرکت ملی گاز ایران پذیرفته شده است.

تأکید می شود که به خلاف برخی گزارش های رسانه ای، شرکت ملی گاز ایران، مشمول پرداخت هیچ جریمه ای نشده و اساساً درخواست ترکمن گاز اعمال جریمه نبوده که شرکت ملی گاز ایران در این باره محکومیتی داشته باشد. چنانکه گفته شد، بحث مطروحه در داوری فقط تدقیق رقم بدهی شرکت ملی گاز ایران به ترکمن گاز بابت گاز دریافتی از شرکت ترکمن گاز تا تاریخ قطع گاز و متقابلاً معین میزان جرائم متعلقه به شرکت ترکمن گاز بابت کمیت و کیفیت گاز تحویلی بوده است.

به هر حال ما همواره اعتقادمان بر حل مسائل و اختلافات از طریق مذاکره بوده اما ارجاع یک پرونده تجاری به داوری هم روشی متداول در تجارت بین المللی برای حل و فصل اختلاف هاست. امیدواریم با صدور این رأی زمینه توسعه هر چه بیشتر روابط دو کشور دوست و همسایه فراهم شده باشد.

گروه ساختمانی آبان

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.
منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 471

به "توضیحات وزارت نفت درباره اختلاف شرکت ملی گاز ایران و ترکمن گاز، ایران مشمول هیچ جریمه ای نشده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات وزارت نفت درباره اختلاف شرکت ملی گاز ایران و ترکمن گاز، ایران مشمول هیچ جریمه ای نشده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید