بیانیه شدید اللحن وزارت امور خارجه در رد ادعاهای اخیر دبیرخانه سازمان ملل علیه ایران

به گزارش شهر وبلاگ، وزارت خارجه ایران در بیانیه ای به دبیرخانه سازمان ملل توصیه کرد در سناریوی از پیش طراحی شده آمریکا برای جلوگیری از لغو محدودیت های تسلیحاتی ایران حرکت نکرده و با تهیه گزارش هایی که هیچ محمل قانونی ندارند به این فرایند خطرناک یاری نکند.

بیانیه شدید اللحن وزارت امور خارجه در رد ادعاهای اخیر دبیرخانه سازمان ملل علیه ایران

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در رد ادعاهای اخیر دبیرخانه سازمان ملل متحد بیانیه ای به توضیح زیر صادر کرد.

جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعاهای دبیرخانه سازمان ملل متحد که به نظر می رسد تحت فشارهای سیاسی رژیم های آمریکا و عربستان اجرا شده، مراتب نگرانی عمیق خود را در قبال استفاده ابزاری از دبیرخانه سازمان ملل متحد برای اهداف سیاسی ابراز می دارد.

در حالی که دبیرخانه بر اساس تفسیر غیرمعمول از قطعنامه 2231 تا به امروز از گزارش موارد متعدد نقض برجام توسط آمریکا و کشورهای اروپایی خودداری نموده و حتی با خروج آمریکا از برجام که نقض آشکار قطعنامه 2231 است در نهایتِ تسامح و ابهام برخورد نموده است؛ اما در موضوعی که دبیرخانه طبق ترتیبات مرتبط با اجرای قطعنامه 2231 اساسا اختیاری در آن ندارد ورود نموده و اقدام به تهیه گزارش به اصطلاح تخصصی می نماید. جالب تر آن که گزارش دبیرخانه همزمان با اقدام آمریکا در ارائه پیش نویس قطعنامه خطرناکی برای تمدید غیرقانونی محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران منتشر می گردد و مفاد آن دو هفته قبل از انتشار توسط آمریکا مورد استناد قرار گرفته و این شائبه را تقویت می نماید که این گزارش به سفارش آمریکا و برای بهره برداری توسط آن کشور در شورای امنیت علیه ایران تهیه شده است.

متهم سازی دولتها با فرایندهای خودساخته و ضوابط خودسرانه بدعت خطرناکی است که مورد تایید جامعه بین المللی نیست. اینچنین فرایندهای سفارشی شدیدا به اعتبار سازمان ملل متحد لطمه وارد خواهد ساخت. تهیه گزارش با انگیزه های سیاسی، تغییردهنده حقایق نبوده و بر همگان روشن است که شرایط امروز منطقه نتیجه مستقیم سیاست های غلط آمریکا و رژیم کودک کش عربستان است. چگونه است که هیچ توجهی به فروش سلاح های مرگبار به عربستان که استفاده از آنها علیه مردم بی دفاع یمن بر همگان چون روز روشن است، نمی گردد اما تیم های تحقیقاتی برای جستجو در زباله های عربستان اعزام می شوند تا مگر مدرکی برای ادعاهای بی پایه آمریکا ساخته گردد؟ بی تردید، چنین گزارش هایی نه تنها به صلح و امنیت در منطقه و اجرای قطعنامه های شورای امنیت یاریی نخواهد کرد، بلکه اعتبار و آبروی سازمان ملل متحد را نیز یکسره نابود می نماید.

جمهوری اسلامی ایران قویا به دبیرخانه سازمان ملل متحد توصیه می نماید در سناریوی از پیش طراحی شده آمریکا برای جلوگیری از لغو محدودیت های تسلیحاتی ایران حرکت ننموده و با تهیه گزارش هایی که هیچ محمل قانونی ندارند به این فرایند خطرناک یاری نکند. آمریکا خود بزرگترین ناقض قطعنامه 2231 شورای امنیت است و هیچ کس نمی تواند دامان آن کشور را از نقض گسترده قوانین بین المللی مبرا سازد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 454

به "بیانیه شدید اللحن وزارت امور خارجه در رد ادعاهای اخیر دبیرخانه سازمان ملل علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه شدید اللحن وزارت امور خارجه در رد ادعاهای اخیر دبیرخانه سازمان ملل علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید