بازپرس پرونده کلینیک سینا اطهر: نظر ندهید خودتان متهمید!

به گزارش شهر وبلاگ، بازپرس امور جنایی تهران با اشاره به برخی اظهارنظر ها درباره علل حادثه انفجار در کلینیک سینااطهر گفت: برخی از افرادی که در این پرونده در رسانه های مختلف اظهار نظر کردند، خود جزو متهمان آن بوده و صلاحیت اظهارنظر ندارند.

بازپرس پرونده کلینیک سینا اطهر: نظر ندهید خودتان متهمید!

به گزارش تسنیم، مصطفی واحدی درباره آخرین شرایط رسیدگی به پرونده حادثه انفجار در کلینیک سینا مهر و سینا اطهر که 19 کشته و تعدادی مصدوم برجای گذاشت، اظهار کرد: در این پرونده با توجه به ابعاد وسیع حادثه هیئتی 11 نفره از کارشناسان رسمی دادگستری متشکل از 9 کارگروه شامل ایمنی و آتش نشانی، سازه و ساختمان، برق، الکترونیک و مخابرات، تأسیسات ساختمانی و مکانیک، تجهیزات و مهندسی پزشکی، الکتروشیمی و مواد، حوادث ناشی از کار و طب اورژانس تشکیل شد و پس از چند مرتبه بازدید از محل به بررسی جنبه های مختلف این حادثه پرداختند.

بازپرس شعبه 11 دادسرای امور جنایی تهران اضافه نمود: در ابتدای وقوع حادثه و شروع رسیدگی به پرونده با بیش از 15 شخص حقوقی اعم از وزارتخانه، نهاد یا سازمان، مکاتباتی اجرا شده است و در این میان مرجع قضائی علاوه بر پی جویی برای کشف حقیقت ماجرا و علل وقوع حادثه، به دنبال است تا روشن کند آیا نهاد های متولی در سازمان های مختلف از جمله وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و شهرداری وظایف نظارتی خود را به خوبی ایفا کرده اند یا خیر؟ در این رابطه این نهاد ها مدارک و گزارش اقداماتشان در راستای ایمنی و بهداشت مراکز درمانی و بهداشتی از جمله مراکزی که حادثه در آن ها واقع شد و اقدامات نظارتی خود را در رابطه برای ارزیابی ارسال کرده اند.

وی شرح داد: مکاتبات متعددی با ارگان های مختلف همچون وزارت بهداشت، معاونت درمان این وزارت خانه، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و معاونت درمان آن، شهرداری تهران، شهرداری منطقه یک، سازمان ملی استاندارد، وزارت کشور، سازمان اورژانس تهران، سازمان آتش نشانی و اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان گاز های طبی اجرا شده است.

صدور قرار قانونی با اتهام تسبیب در قتل شبه عمدی برای 13 متهم کلینیک سینااطهر

این مقام قضائی اظهار داشت: در بدو رسیدگی به پرونده، از 13 نفر از مؤسسان، مسئولان فنی، مدیران داخلی، اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل کلینیک به عنوان متهم تحقیق و در ادامه برای این افراد با اتهام تسبیب در قتل شبه عمدی 19 متوفی این حادثه قرار قانونی صادر شد و در دو هفته نخست نامبردگان که بیشتر آن ها از پزشکان بودند پس از صدور قرار قبولی وثیقه آزاد شدند؛ همچنین در راستای رسیدگی به تخلفات صنفی این افراد مکاتبات لازم با سازمان نظام پزشکی ایران اجرا شده و برای همه پزشکانی که در انجام وظایف ذاتی خود مرتکب سهل انگاری شده اند در هیئت های بدوی این سازمان با پیگیری های دادسرای امور جنایی پرونده تشکیل شده است.

احضار 50 شخص حقیقی به عنوان مطلع

بازپرس ویژه قتل تهران ادامه داد: با توجه به تأکید دادستان تهران و سرپرست دادسرای امور جنایی تهران بر پاسخگو کردن سازمان ها و سرعت و دقت در رسیدگی به همراه رعایت حقوق طرفین پرونده، بالغ بر 50 شخص حقیقی در رابطه با موضوع و به عنوان مطلع احضار شدند که تعدادی از آن ها جزو رؤسا، مسئولان و مدیران نهاد های مختلف بودند.

واحدی اعلام کرد: هر یک از کارگروه های هیئت کارشناسی مدارک مربوط به رشته تخصصی خود را جمع آوری کردند و تا به امروز سه جلسه نیز با اعضای این کارگروه ها و برای بررسی مدارک و تبادل اطلاعات در دادسرای امور جنایی برقرار شده است. جلسات متعددی نیز با سازمان ملی استاندارد، وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برقرار شده است.

حجم پرونده انفجار کلینیک سینااطهر به 5 هزار صفحه رسید

بازپرس شعبه 11 دادسرای امور جنایی تهران اعلام کرد: تقریباً مدارک خوب، جامع و کاملی درپرونده گردآوری شده و در اختیار هیئت کارشناسان رسمی قرار گرفته که همین امر موجب شده حجم پرونده به حدود 5 هزار صفحه در 17 جلد و دو پیوست برسد.

وی با تأکید بر اینکه در حال رفع نواقص این پرونده و جمع بندی نظرات کارشناسان هستیم، گفت: متأسفانه اشخاص و نهاد های مختلفی درباره علت وقوع حادثه و مقصران آن اظهارنظر کرده و می کنند که باید متذکر شد متولی اعلام نظر رسمی درباره این پرونده دادستانی تهران و مرجع قضائی است همچنین برخی از افرادی که در این پرونده در رسانه های مختلف اظهار نظر کردند، خود جزو متهمان آن بوده و صلاحیت اظهارنظر ندارند.

این مقام قضائی اظهار داشت: این افراد و نهاد ها به علت عدم اشراف بر تمام جوانب حادثه از جنبه خود به موضوع می نگرند و صلاحیت ندارند که به صورت علنی و گسترده درباره علت این حادثه اظهارنظر کنند و اظهارات آن ها نیز از لحاظ قضائی قابل پیگرد است، بنابراین به آن ها توصیه می کنیم که بدون اظهارنظر درباره این حادثه، در صورت وجود مدارک و مستندات خود را به مرجع قضائی ارائه کنند.

تقاضای اولیای دم متوفیان حادثه از مرجع قضائی

واحدی درباره حضور اولیای دم متوفیان این حادثه در شعبه رسیدگی کننده به این پرونده و تقاضای آن ها نیز گفت: اولیای دم تمام متوفیان این حادثه ضمن حضور در دادسرای امور جنایی تهران، تأکید داشتند که مقصران و مسببان اصلی این حادثه شناسایی و به مجازات برسند تا در آینده از حوادث اینچنینی پیشگیری شود.

بازپرس شعبه 11 دادسرای ناحیه 27 تهران یادآور شد: هر سه مرکز جراحی محدود سینا مهر شمیران، درمانگاه تخصصی داخلی سینامهر شمیران و مرکز تصویربرداری سینااطهر در این حادثه دخیل بودند و اینکه برخی مسئولان این مراکز اعلام کردند قصور و تقصیری در وقوع حادثه نداشتند صحیح نیست البته منتظر نظر هیئت کارشناسی هستیم و قطعاً متهمان پرونده نیز افزایش خواهند داشت.

وی شرح داد: درباره خسارات وارد شده به املاک، اموال همسایگان و مجاوران محل وقوع حادثه نیز چند جلسه میان هیئت مدیره مرکز، خسارت دیدگان و کنندگان آن ها برگزار شده و توافقاتی در این زمینه برای جبران خسارات انجام و صورت جلسه شده است.

این مقام قضائی یادآور شد: مجموعه دادستانی تهران و دادسرای ناحیه 27 تمام تلاش خود را برای احقاق حق اولیای دم متوفیان و خسارت دیدگان انجام داده و بر روشن شدن دقیق ابعاد حادثه تأکید دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 676

به "بازپرس پرونده کلینیک سینا اطهر: نظر ندهید خودتان متهمید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازپرس پرونده کلینیک سینا اطهر: نظر ندهید خودتان متهمید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید