آیا کرونا از طریق غذا و نوشیدنی منتقل می شود؟

به گزارش شهر وبلاگ، کرونا و شیوع حداکثری آن در کشور باعث شده همه چیز تحت تاثیر قرار گیرند و روال عادی زندگی از بین برود و با توجه به اینکه امکان ابتلا به ویروس از هر طریقی ممکن است، اما آیا امکان ابتلا به کرونا از طریق غذا خوردن هم وجود دارد؟

آیا کرونا از طریق غذا و نوشیدنی منتقل می شود؟

به گزارش تسنیم، یکی از نگرانی های موجود در ایام شیوع کرونا، احتمال انتقال ویروس از طریق غذا و نوشیدنی است که در این رابطه متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: کرونا یک ویروس تنفسی است و عمدتا راه انتقال آن از طریق قطرات تنفسی می باشد.

دکتر پریوش داوودیان ادامه داد: تا به امروز از سمت سازمان بهداشت جهانی، هیچ گونه شواهد و مدارکی که تأیید کند امکان انتقال ویروس کرونا از طریق غذا و نوشیدنی وجود دارد به دست نیامده است.

وی در خصوص ابتلای آشپز به کرونا، اضافه کرد: وقتی فرد مبتلا به کرونا روی غذا عطسه یا سرفه کند، ذرات ریز خارج شده از دهانش تا مدتی در غذا باقی می ماند؛ البته این کار در صورت نبود کرونا هم غیر اخلاقی است.

دکتر داوودیان ضمن اشاره به اینکه امکان تکثیر ویروس بر سطح غذا و آب وجود ندارد، شرح داد: بهتر است در این مواقع غذا را مجددا گرم کرده و حتما غذا را از ظروف بسته بندی به ظرف جدید منتقل کرد.

وی ادامه داد: سپس قبل از شروع به خوردن حتما دست ها را ضدعفونی کرده یا شستشو دهند، زیرا با اینکه حرارت بالا در پخت و گرم کردن غذا، ویروس را از بین می برد، اما آلودگی دست ها به ویروس، می تواند هنگام غذا خوردن باعث انتقال آن به دهان شود.

متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار کرد: در این ایام توصیه می شود که مردم غذا را به صورت بیرون بر سفارش داده و در منزل میل کنند و از حضور در فضای بسته رستوران ها پرهیز کنند.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری هرمزگان تاکید کرد: البته با وجود اینکه تا به امروز مدرکی از انتقال کرونا از طریق غذا نبوده است، نمی توان احتمال آن را صفر در نظر گرفت و بهتر است که مردم حتی الامکان از خوردن غذای بیرون پرهیز کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 528

به "آیا کرونا از طریق غذا و نوشیدنی منتقل می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا کرونا از طریق غذا و نوشیدنی منتقل می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید