آغاز پذیره نویسی دارا دوم، ثبت تقاضای 570 میلیاردی در روز اول

به گزارش شهر وبلاگ، خبرنگاران : پذیره نویسی دارا دوم از امروز آغاز شد و حجم تقاضای روز اول پذیره نویسی در بورس، بیش از 576 میلیارد تومان بوده است.

آغاز پذیره نویسی دارا دوم، ثبت تقاضای 570 میلیاردی در روز اول

با ما همراه باشید و درباره بهترین بانک های کانادا بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران، پذیره نویسی واحدهای پالایشی یکم از امروز در شعب بانک های منتخب و کارگزاری ها انجام می شود.

مهلت پذیره نویسی

از بامداد امروز در درگاه مجازی بانک ها و برخی اپلیکیشن های پرداخت امکان پذیره نویسی وجود داشت و تا ساعت 24 روز چهارشنبه 19 شهریورماه برای متقاضیان زمان وجود دارد. در نتیجه یک مهلت 2 هفته ای در نظر گرفته شده و تفاوتی هم ندارد که اشخاص در چه زمانی واحدهای صندوق را خریداری کنند.

حداکثر مبلغ سرمایه گذاری

هر شخص حقیقی دارای کد ملی می تواند تا سقف 5 میلیون دارا دوم بخرد. البته در این بین افرادی که دارا یکم خریداری کرده بودند، نمی توانند به میزان سقف، دارا دوم خریداری کنند، این گروه مجاز به خرید 3 میلیون تومان واحدهای سرمایه گذاری پالایشی یکم هستند. یعنی هر ایرانی، بدون محدودیت سنی مجاز به خرید 5 میلیون تومان دارا اول و دوم است. انجام پذیره نویسی در چند مرحله نیز ممکن است، به شرطی که از سقف مجاز عبور نکند. همچون دارا اول، دارا دوم نیز با 20 درصد تخفیف به متقاضیان عرضه می شود. این 20 درصد، با توجه به قیمت پایانی روز گذشته سهام موجود در صندوق، محاسبه شده است.

کد بورسی ضروری است؟

داشتن کد بورسی در هنگام خرید واحدهای صندوق ضروری نیست. در واقع متقاضیان می توانند با کارت ملی به شعب بانک های منتخب مراجعه یا از طریق درگاه های غیرحضوری، اقدام به خرید واحدهای صندوق کنند. اما برای فروش واحدها، داشتن کد بورسی ضروری است. در نتیجه افرادی که کد بورسی ندارند، پس از پذیره نویسی باید با ثبت نام در سجام، اقدام به دریافت کد معاملاتی کنند.

اطلاعات مورد نیاز پذیره نویسی

اطلاعات مورد نیاز افراد برای پذیره نویسی دارا دوم شامل نام، نام خانوادگی، شماره ملی، تاریخ تولد، نام پدر، کد پستی، شماره تلفن همراه و شماره شبای بانکی فرد پرداخت کننده می شود. داشتن حساب به ازای هر کد ملی نیاز نیست، اما شماره شبای پرداخت کننده حتما باید درج شود؛ چرا که در صورت نیاز عودت وجوه به هر دلیل از جمله اضافه پرداختی توسط صندوق، صرفا به شماره شبای پرداخت کننده صورت می گیرد.

در مورد خرید از طریق بانک

اگر مشتری به درگاه بانک منتخبی که در آن فاقد حساب است، مراجعه کرد، بانک مکلف به پذیرش وی و دریافت اطلاعات مورد نیاز برای پذیره نویسی است. همچنین بانک ها مکلفند بلافاصله پس از تمام فرآیند پذیره نویسی توسط مشتریان و کسر مبلغ از حساب ایشان، از طریق پیامک به شماره تلفن همراه وی، برداشت از حساب بابت پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری را به اطلاع مشتریان برسانند.

فهرست بانک های منتخب

15 بانک منتخب شامل ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، ملت، صادرات، تجارت، توسعه تعاون، رفاه کارگران، قرض الحسنه مهر ایران، پست بانک ایران، اقتصاد نوین، پارسیان، پاسارگاد و کار آفرین است.

زمان پذیره نویسی در بورس

طبق اعلام ناظر بورس تهران، پذیره نویسی واحدهای صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم با نماد پالایش، از امروز تا روز چهارشنبه مورخ 1399/06/19، هر روز از ساعت 12:30 الی 14:00 بوده و امکان شرکت در پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری این صندوق برای اشخاص حقوقی وجود ندارد. حداکثر حجم سفارش نیز پس از کسر میزان تخصیص یافته در پذیره نویسی صندوق دارا یکم به تعداد 500 واحد خواهد بود. قیمت اسمی هر واحد معادل 10 هزار تومان است.

آغاز پذیره نویسی

از 12:30 دقیقه امروز ثبت سفارس در نماد پالایش آغاز شد. حداکثر حجم در یک سفارش، 500 واحد است.

تقاضای پالایش در روز اول

حجم تقاضا در بورس به 57 میلیون و 635 هزار و 125 واحد رسیده است. اگر فرض کنیم که همگی سقف سفارش، یعنی 500 واحد را سفارش داده اند، در حدود 115 هزار نفر امروز پذیره نویسی کرده اند. این البته حداقل تعداد شرکت کنندگان است. فرضا اگر میانگین سفارش افراد 400 واحد بوده باشد، تعداد افراد شرکت کننده به 144 هزار واحد می رسد. حجم تقاضای روز اول پذیره نویسی در بورس، بیش از 576 میلیارد تومان بوده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 639

به "آغاز پذیره نویسی دارا دوم، ثبت تقاضای 570 میلیاردی در روز اول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز پذیره نویسی دارا دوم، ثبت تقاضای 570 میلیاردی در روز اول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید