آرزوی مرگ خرس قطبی

به گزارش شهر وبلاگ، گلوبال تایمز- یانگ شنگ؛ با آنکه ایالات متحده کوشش می نماید از شدت تنش ها با روسیه بکاهد و بر مهار چین تمرکز کند، چین و روسیه ارتباط خود را حفظ نموده اند و تعاملات محبت آمیز با هم دارند. بعضی استراتژیست ها در واشنگتن مایلند طبق دستورالعمل های دوران جنگ سرد عمل نمایند به این معنا که روابط چین و روسیه را سرد نمایند تا منافع آمریکا تامین می گردد. اما آن ها در این دیدگاه خود دچار اشتباه شده اند، زیرا به گفته تحلیلگران چینی که دقیقا همان چیزی است که رئیس جمهوری روسیه گفته است، امروزه آمریکا با این خطر روبرو است که همان راهی را طی کند که شوروی سابق طی کرد، زیرا واشنگتن بیش از حد به خود اطمینان دارد.

آرزوی مرگ خرس قطبی

واقعیت این است که هیچ تنشی بین چین و روسیه وجود ندارد و روابط این دو کشور در برترین حالت در تاریخ قرار گرفته است. چندی پیش ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت روابط چین و روسیه به سطوح بی سابقه رسیده است و دوطرف منافع مشترک فراگیری دارند.

روسیه مایل است بر عمق همکاری های خود با پکن بیفزاید. سخنان پوتین در حاشیه اجلاس بین المللی اقتصاد که در سن پترزبورگ برگزار گردید بیان شد و نشان دهنده دیدگاهی است که او درباره روابط دو کشور دارد. او بعلاوه گفته بود انتظار ندارد هیچ پیشرفت و موفقیت عظیمی در تبادل نظر با بایدن در ژنو سوئیس حاصل گردد، اما امیدوار است تبادل نظر های یاد شده در جوی مثبت انجام گردد.

استاد موسسه روابط بین الملل در دانشگاه امور خارجه چین می گوید: پوتین هیچ اعتمادی به آمریکا ندارد. در دوران پس از جنگ سرد، روسیه بار ها مورد خیانت آمریکا قرار گرفته است، بنابراین نباید انتظار داشت نشست پوتین و بایدن به نتایج عظیم منجر گردد. در واقع آمریکا و هم پیمانان این کشور در طیفی از مسائل از جمله نظامی، امنیتی و مالی روسیه را بار ها و بار ها ناامید نموده اند.

یکی از کارشناسان می گوید: اگرچه رئیس جمهوری روسیه کوشش هایی برای بهبود روابط با غرب نموده است، اما غربی ها اساسا احترامی برای روسیه قائل نیستند. تنها امید آن ها این است که روسیه در صحنه جهانی در راستا افول حرکت کند. از دید آمریکا و هم پیمان های غربی این کشور، روسیه یک خرس قطبی است. این خرس قطبی در حال ضعیف شدن است. اما کشور های یاد شده مایلند اقدامات بیشتری برای ضربه زدن به آن انجام دهند. آن ها معتقدند بهتر است روزی این خرس بمیرد، طوری که آن ها بتوانند از این مرگ سود ببرند. پوتین کاملا از وجود این دیدگاه در غرب درباره روسیه مطلع است..

اما در مقابل، روابط روسیه و چین همیشه بر مبنای اعتماد و احترام متقابل توسعه پیدا نموده است. وزیرخارجه روسیه و همتای چینی او در تماس تلفنی اخیر خود اعلام کردند دو کشور کاملا از یکدیگر در حوزه مسائلی که منافع دو کشور را تامین می نماید، حمایت می نمایند.

روسیه مایل است در مسائل منطقه ای و بین المللی با چین همکاری استراتژیک داشته باشد و دو طرف از یکدیگر به طور کامل حمایت می نمایند. آن ها با سلطه طلبی مخالف هستند، از چندجانبه گرایی، حفظ صلح و ثبات حمایت می نمایند. بعضی استراتژیست های غربی امیدوارند تنش در روابط روسیه و آمریکا کاهش یابد تا دولت آمریکا بتواند بر رقابت با چین تمرکز کند.

وزیرخارجه چین گفته است: کشور های غربی می خواهند استراتژی موفقیت آمیز خود طی دوران جنگ سرد را دنبال نمایند. در آن استراتژی بر رقابت با شوروی سابق تمرکز شده بود، اما واقعیت این است که این یک امید واهی است. دلیل اینکه در دوران جنگ سرد آمریکا فرصت پیدا کرد چین را از اردوگاه شوروی سابق خارج کند این بود که شوروی در آن دوره تهدیدی جدی علیه آمریکا و چین بود در نتیجه پکن و واشنگتن به طور اتوماتیک درباره اینکه دشمن مشترک شان کیست به توافق رسیده بودند. اما اکنون همه چیز کاملا فرق دارد.

آمریکا و نه چین، کشوری است که نقش شوروی سابق را بازی می نماید. در نتیجه دو رقیب اصلی این کشور به سوی همکاری تنگاتنگ سوق داده شده اند. روسیه و چین در این زمینه دیدگاه های کاملا یکسان دارند و بنا به گزارش خبرگزاری تاس، پوتین گفته است به عقیده او ایالات متحده در حال اجرای سناریویی آشنا به اسم یک امپراتوری است، یعنی این کشور درباره قدرت بی انت های خود اطمینان دارد و مسائل غیرضروری برای خود به وجود می آورد. این فرایند تا جایی ادامه پیدا می نماید که آن ها نمی توانند از پس این مسائل برآیند.

پوتین بعلاوه گفته است همان طور که یک شهفرایند شوروی می توانست مشاهده کند، مشکل امپراتوری ها این است که آن ها فکر می نمایند چنان قدرتمند هستند که می توانند مسائل را پشت سر بگذارند، اما مسائل روی هم انباشته می گردد و پس از مدتی آن ها دیگر نمی توانند بر مسائل غلبه نمایند. درحال حاضر آمریکا همان راهی را طی می نماید که شوروی طی می کرد.

گروه ساختمانی آبان

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.
منبع: فرارو
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1585

به "آرزوی مرگ خرس قطبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرزوی مرگ خرس قطبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید