روغن موتور کیا موهاوی و بررسی مشخصات و ویژگی های فنی

مقدمه:

برای معرفی روغن موتور کیا موهاوی ابتدا به معرفی این خودروی شاسی بلند و آفرود می‌پردازیم . از خودروهای شاسی بلند بزرگ کارخانه کیا موتورز موهاوی می‌باشد که دارای قابلیت آفرودی است و از این نظر جزو خودروهای محبوب آفرود پسندان به شمار می‌رود. کیا سورنتو را شاید بتوان نمونه مشابه این خودرو دانست اما کیا موهاوی از لحاظ قدرت موتور به مراتب از کیا سورنتو سبقت گرفته و دارای موتور قدرتمند و قوی می‌باشد. کیا موهاوی در ایران نیز طرفداران زیادی را به خود اختصاص داد و از سال ۲۰۰۸ وارد بازار خودرویی ایران شد و توانست به عنوان یک خودروی آفرودی و قوی رتبه خوبی را از لحاظ رضایت مشتریان کسب نماید. در این مقاله به بررسی مشخصات فنی کیا موهاوی می‌پردازیم و قیمت کیا موهاوی را نیز مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم و روغن موتور مناسب این خودرو را با توجه به دفترچه راهنما معرفی می‌نماییم.

خواندن مطالب زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

روغن موتور کیا موهاوی

روغن موتور کیا موهاوی

بررسی مشخصات فنی کیا موهاوی:

خودروی کیا موهاوی دارای دو مدل می‌باشد:

  • کیا موهاوی ۶ سیلندر

  • کیا موهاوی ۸ سیلندر

کیا موهاوی ۸ سیلندر دارای حجم موتور ۴۶۰۰ سی سی است که با تولید ۳۴۰ اسب بخار قدرت توان بالایی را برای راننده فراهم می‌نماید. این خودرو دارای ۳۲ سوپاپ است و از گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک تیپ ترونیک در بخش انتقال قدرت بهره می‌برد. یکی از معایب این خودرو بالا بودن سوخت مصرفی است که داخل شهر در هر کیلومتر ۱۵٫۷ مصرف می‌کند.

روغن موتور کیا موهاوی-بررسی مشخصات فنی

روغن موتور کیا موهاوی-بررسی مشخصات فنی

کیا موهاوی ۶ سیلندر نیز دارای حجم ۳۸۰۰ سی سی ۲۴ سوپاپه است و نیز از گیربکس ۵ سرعته اتوماتیک نیز بهره می‌برد که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ در ایرن وارد شد.

خودروی کیا موهاوی به دلیل حجم موتور بالای آن در ایران دیگر شماره گذاری نمیشود و مدل صفر آن در مناطق شهری یافت نمی‌شود. کیا موهاوی ۲۰۱۳ جزو جدیدترین خودروهای موهاوی در ایران محسوب می‌شود. این خودروی ۷ نفره ی شاسی بلند با ویژگی های مناسب آفرود و از قیمت و امکانات مناسبی برخودار است. همان طور که گفته شد این خودرو با داشتن سه ردیف صندلی ۷ سرنشینه است و با قرارگیری ردیف دوم این خودرو بر روی ریل می توانید میزان فضای پا را کم و زیاد کنید و یکی از بهترین گزینه ها برای خانواده های پرجمعیت و اهل سفر است. کیا موهاوی دو دیفرانسیل است و تنها با فشردن یک دکمه می توانید یکی از سه حالت دنده خلاص ، چهارچرخ سبک و یا چهار چرخ سنگین را انتخاب کنید.

امکانات داخلی کیا موهاوی

امکانات داخلی کیا موهاوی

کیا موهاوی از لحاظ ایمنی جزو خودروهای SAFE کارخانه کیا موتورز محسوب می‌شود و دارای ۹ عدد کیسه هوا (جلو ، جانبی و پرده ای) و قابلیت های عدم لغزش در جاده های لغزنده و پایداری و کنترل کامل خودرو می‌باشد.

جدول مشخصات فنی خودروی کیا موهاوی:

خودرو

کیا کادنزا V8

کیا کادنزا V6

نوع موتور ۸سیلندر خطی ۶سیلندر خطی
نوع کلاس بدنه شاسی بلند ۷ نفره شاسی بلند ۷ نفره
تعداد سیلندر ۸ ۶
تعداد سوپاپ ۳۲ ۲۴
حجم موتور(cc) ۴۶۲۷ ۳۷۷۸
جعبه دنده ۵سرعته اتوماتیک ۶سرعته اتوماتیک
دیفرانسیل ۴WD ۴WD
حداکثر قدرت (اسب بخار) ۳۴۰ ۲۷۱
حداکثر گشتاور (نیوتن متر) ۴۲۶ ۳۶۲
حداکثر سرعت (کیلومتر بر ساعت) ۲۴۰ ۱۹۰
مصرف سوخت شهری (لیتر در ۱۰۰ کیلومتر) ۱۵٫۷ ۱۳٫۲
مصرف سوخت خارج شهر (لیتر در ۱۰۰ کیلومتر) ۱۱٫۸ ۹٫۵
مصرف سوخت ترکیبی (لیتر در ۱۰۰ کیلومتر) ۱۳٫۴ ۱۱٫۶
حجم باک بنزین (لیتر) ۸۲ ۸۲
استاندارد آلایندگی یورو ۳ یورو ۳
نوع سیستم ترمز ABS+EBD ABS+EBD
سیستم ترمز جلو دیسکی دیسکی
سیستم ترمز عقب دیسکی دیسکی
کیسه هوا راننده و سرنشین جلو و جانبی پرده ای مجموعه ۹ عدد راننده و سرنشین جلو و جانبی پرده ای مجموعه ۹ عدد
تهویه مطبوع اتوماتیک اتوماتیک
سیستم صوتی بلوتوت – سیستم صوتی با قابلیت پخش CD و MP3 بلوتوت – سیستم صوتی با قابلیت پخش CD و MP3
سیستم خودکار روشنایی چراغها دارد دارد
درب صندوق عقب برقی دارد دارد
سیستم کمکی شروع حرکت در سربالایی دارد دارد
آینه های تاشو برقی دارد دارد
کنترل فعال گشتاور دارد دارد
سیستم لغزش محدود دیفرانسیل دارد دارد
کروز کنترل اتوماتیک دارد دارد
سیستم ورود بدون کلید دارد دارد
آینه الکتروکرومیک به همراه قطب نما دارد دارد
سرنشین ۷نفره ۷نفره

معرفی روغن موتور کیا موهاوی طبق دفترچه راهنمای خودرو:

روغن موتور مناسب کیا موهاوی طبق دفترچه راهنمای خودرو ۵W-30 SM سینتتیک می‌باشد.

حجم روغن موتور قابل تعویض برای کیا موهاوی ۶ سیلندر با فیلتر روغن: ۵٫۲ لیتر

حجم روغن موتور قابل تعویض برای کیا موهاوی ۸ سیلندر با فیلتر روغن: ۶٫۷ لیتر

لازم به ذکر است به منظور بهبود فرآیند تعویض روغن و نیز افزایش طول عمر موتور و سایر قطعات روان کنندگی به هنگام تعویض روغن حتما فیلتر روغن و فیلتر هوا را نیز تعویض کنید.

فاکتورهای مهم در خرید روغن موتور کیا موهاوی:

    ۱٫شاخص API:

این شاخص بر اساس حروف الفبای انگلیسی SJ/SL/SM/SN می باشد که نشان از سطح کیفیت و تکنولوژی ساخت روغن می باشد که توسط انجمن اعطا می شود و هر چه حروف صعودی تر باشد نشان از تکنولوژی بالای ساخت روغن موتور دارد آخرین تکنولوژی موجود SN می باشد که از سال ۲۰۱۱ به بعد تدوین شده و مورد استفاده قرار می گیرد . لذا خودرو سازها بر اساس ویژگی های خودرو یکی از این سطوح تکنولوژی ها را بعنوان روغن مناسب ذکر میکنند که معمولا آخرین تکنولوژی موجود تهیه شده می باشد.

شاخص های API

شاخص های API

اما با گذر زمان و بروز شدن تکنولوژی های تولید روغن میتوان جهت افزایش پایداری کیفیت روغن و بهبود مصرف سوخت از تکنولوژی های بالاتر استفاده نمود. که منجر به افزایش قابلیت های فنی و کیفی روغن موتور و بهبود عملکرد موتور می شود. توصیه می‌کنیم با توجه به اهمیت فرآیند روانکاری در موتور به هیچ عنوان از روغن های با شاخص API کم تر استفاده نکنید زیرا باعث کاهش عملکرد مطلوب موتور شده و به مرور زمان به قطعات مهم داخل موتور آسیب وارد می‌کند.

    ۲٫شاخص SAE:

این شاخص بیانگر گرانروی روغن موتور در بازهای دمایی مختلف می باشد که با توجه به شرایط روانکاری موتور خودرو توسط خودرو ساز تعیین می گردد رعایت این استاندارد منجر به کارکرد نرم تر موتور خودرو می شود که در دفترچه خودرو ذکر شده است اما با توجه به شرایط آب و هوایی محل استفاده خودرو و همچنین شرایط رانندگی می توان از روغن هایی با شاخص محدوده دمایی بالاتر استفاده نمایید. این محدوده برای عدد اول باید کوچکتر باشد و برای عدد دوم بزرگ تر می باشد. برای روغن موتور کیا موهاوی این شاخص ۰۵W-30 می باشد که مناسب برای آب و هوای اکثر مناطق ایران می باشد. در مناطق خیلی گرم می توان از روغن موتور با شاخص ۰۵W-40 نیز استفاده نمود.

شاخص SAE

شاخص SAE

     ۳٫شاخص پایه روغن:

این شاخص در سه مدل مینرال ، نیمه سنتتیک و تمام سنتتیک می باشد. روغن موتور مینرال در اصل روغنی است که به طور مستقیم از نفت خام به دست می‌آید. و در قدیم از این روغن استفاده می‌شد. به مرور زمان و با پیشرفت در فناوری تبدیل نفت خام به روغن ، فرآیند تولید روغن موتور دچار تغییر و تحول شد و روغن های با تکنولوژی نیمه سنتتیک و تمام سنتتیک تولید گردید.

فرق این روغن ها در میزان تصفیه شدن روغن موتور و عملکرد آن ها در بازه های دمایی مختلف می‌باشد. روغن‌های سينتتيك الزاما به‌طور مستقیم از نفت خام حاصل نمی‌شوند بلکه ممکن است از سایر انواع هیدروکربن‌ها برای ساخت آن‌ها استفاده شود و پروسه فرآوری آن‌ها نیز به‌طور کامل متفاوت است.

روغن نیمه سنتتیک از مواد افزودنی و ناخالصی کم تری نسبت به روغن مینرال برخوردار است و عملکرد خوبی در داخل موتور دارد اما روغن موتورتمام سنتتیک به صورت کامل تصفیه شده و از هیچ گونه ناخالصی در تهیه آن ها استفاده نشده است. امتیاز اصلی روغن موتورهای سنتتیک روانکاری خوب آنها می باشد که سایش موتور را در زمان های طولانی کاهش می دهند.

روغن موتور کیا موهاوی بر اساس شاخص پایه روغن، تمام سنتتیک SM می‌باشد اما شنا می‌توانید به منظور بهبود عملکرد موتور از روغن با کیفیت SN نیز استفاده نمایید.

مقایسه محصولات منتخب روغن موتور کیا موهاوی:

جدول مقایسه ای روغن موتور کیا موهاوی:

تولید کننده

ادینول

ادینول

تاپ وان

تاپ وان

توتال

کاسترول

بهران

بهران

مدل EXTRA POWER PREMIUM C3-DX EVOLUTION  HP PLUS QUARTZ INEO MC3 Magnatec Fuel Saver سوپر رانا  رانا
پایه روغن تمام سنتتیک تمام سنتتیک تمام سنتتیک نیمه سنتتیک تمام سنتتیک تمام سنتتیک تمام سنتتیک تمام سنتتیک
شاخص API SN SN SN SN SN SM SN SM
شاخص SAE ۵W-30 ۵W-30 ۵W-30 ۵W-30 ۵W-30 ۵W-30 ۵W-30 ۵W-30
حجم ۵لیتر ۵لیتر ۱ و ۴لیتری ۱ و ۴لیتری ۵لیتر ۱ و ۴لیتری ۱ و ۴لیتری ۱ و ۴لیتری
شکل ظاهری گالن پلاستیکی گالن پلاستیکی گالن پلاستیکی گالن پلاستیکی گالن پلاستیکی گالن پلاستیکی گالن فلزی گالن فلزی
کشور سازنده آلمان آلمان آمریکا آمریکا امارات فرانسه ایران ایران

از روغن موتورهای مناسب کیا موهاوی دیدن نمایید

مطالب مشابه


تمامی حقوق مادی و معنوی قالب برای شهر وبلاگ بوده و کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.