ام وی ام ۳۱۵ و پژو ۲۰۷ ، وقتی ارزانتر، گرانتر می شود!

ام وی ام ۳۱۵ و پژو ۲۰۷ ، وقتی ارزانتر، گرانتر می شود!

۴ رای – میانگین ۴

ام وی ام ۳۱۵ و پژو ۲۰۷ ، کدام یک برتر است؟

اوضاع نابسامان بازار خودروی ایران بر کسی پوشیده نیست. اوضاعی که با رکود و افزایش قیمت ها در بازار خودروهای وارداتی شروع شد و سپس به واسطه افزایش روزانه نرخ ارز، وارد بازار خودروهای داخلی شد و حتی ارزان ترین ساخته های داخلی را نیز بی نصیب نگذاشته است. اگر چندین ماه پیش قصد خرید یک هاچ بک دنده ای در محدوده های کمتر از شصت میلیون تومان در بازار را داشتید، می توانستید یکی از دو خودروی ام وی ام ۳۱۵ و پژو ۲۰۷ را انتخاب کنید، در حالیکه گزینه های دیگری همچون برلیانس H320 نیز در اختیار شما بودند.

اما اکنون چندماه است تولیدات ایران خودرو به بازار عرضه نمی شوند و در نتیجه قیمت این خودروها به صورتی باورنکردنی افزایش داشته و  پژو ۲۰۷ هم اکنون از دو خودروی دیگر گران تر است. در حال حاضر برای خرید ام وی ام ۳۱۵، مبلغ ۵۹ میلیون تومان نیاز دارید و البته می توانید آگهی های فروش اقساطی این خودرو توسط نمایندگی های مدیران خودرو را در فضای مجازی نیز مشاهده کنید، اما برای خرید پژو ۲۰۷ دنده ای، نیاز به پرداخت مبلغی بیش از ۷۵ میلیون تومان را دارید. بعضا آگهی هایی با رقم ۸۳ میلیون تومان نیز دیده شده است.

 

مقایسه ام وی ام ۳۱۵ و پژو ۲۰۷ ، نبرد هاچ بک های محبوب بازار

ام وی ام ۳۱۵ یا چری Fulwin از سال ۱۳۹۱ وارد بازار ایران شد و از همان ابتدا به طور ناخواسته وارد رقابتی با پژو ۲۰۶ تیپ پنج و سپس پژو ۲۰۷ شد. نسل اول این خودرو از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳ به بازار عرضه شد که توسط تیم های خبری مختلف به صورت ویدیویی و متنی مورد تست و بررسی قرار گرفته است . نسل دوم این خودرو از سال ۱۳۹۴ با چهره ای به روز و امکاناتی بیشتر به بازار عرضه شد و تا به امروز روی خط تولید قرار دارد.

این خودرو در دو مدل هاچ بک و صندوقدار به بازار عرضه شده است که مدل هاچ بک بسیار بیشتر از مدل صندوق دار در خیابان ها دیده می شود. این خودرو به یک موتور ۱۴۹۷ سی سی با حداکثر توان ۱۰۷ بخار مجهز است که با توجه به وزن ۱۲۱۰ کیلوگرمی شتاب متوسطی را ارایه می دهد و به چابکی پژو ۲۰۷ نیست. اما از سوی دیگر فرمان این خودرو عملکرد بهتری نسبت به پژو های مونتاژ داخل دارد ، دنده ها به نرمی و راحتی جا می روند و تعلیق بهتر خودرو نیز یاری رسان شما در جاده های پر از دست انداز ایران است و بر خلاف پژو ۲۰۷ ، از کوبش های آزار دهنده خبری نخواهد بود.

مقایسه ام وی ام ۳۱۵ و پژو ۲۰۷ ، بررسی مزایا و معایب هر کدام

نگاهی به مزایا و معایب ام وی ام ۳۱۵

وقتی که در مورد معایب این خودرو از مالکین پرسش می کنید ،مواردی همچون کیفیت نازل صفحه کلاچ در نسل اول ،مشکلات دسترسی به قطعات یدکی در شهرستان ها  و بعضی مشکلات مونتاژی را از جمله ایرادات این خودرو ذکر میکنند. در مقابل مواردی همچون طراحی مناسب ، آپشن های رنگارنگ و متنوع ، مصرف سوخت پایین ، استهلاک کم و شرایط خرید اقساطی از جمله موارد مثبت این خودرو به شمار می روند. همانگونه که در تست و بررسی های این خودرو گفته شده است ، مدل ۳۱۵ مناسب افرادی است که نیاز به یک ماشین هاچ بک دارند و واقعا از پژو ۲۰۶ و مشتقات آن خسته شده اند.

نسل اول این خودرو را می توان با قیمتی در حدود ۲۷ میلیون تومان در نسخه هاچ بک و صندوقدار تهیه کرد. نسل دوم این خودرو نیز از حدود ۳۴ میلیون تومان تا ۵۷ میلیون تومان قیمت گذاری می شود که بسته به سطح آپشن ها دارای قیمت های مختلفی است. همچنین نسل دوم را می توان با کارکرد صفر کیلومتر به صورت اقساطی تهیه نمود.

خرید ام وی ام ۳۱۵ چه در نسل اول و چه در نسل دوم کار دشواری نیست ، چرا که هر دو نسل به واسطه شرایط خرید خوب فروش بالایی داشته اند و به وفور در بازار یافت می شوند. اگر قصد خرید نسخه های صفر کیلومتر را نیز داشته باشید با گردشی در سطح شهر و بازدید از نمایندگی های مدیران خودرو ، به راحتی می توانید خودروی خود را در رنگ دلخواه خود بیابید و به صورت اقساطی با پرداخت بلند مدت خریداری نمایید .

 

 

جدول مشخصات فنی ام وی ام ۳۱۵ :

حجم موتور ۱۴۹۷ سی سی
حداکثر قدرت ۱۰۷ اسب بخار
حداکثر گشتاور ۱۴۰ نیوتون متر
جعبه دنده پنج سرعته دستی
وزن ۱۲۷۰ کیلوگرم
ابعاد ۴۱۸۸-۱۶۶۸-۱۴۸۰ میلی متر
فاصله بین دومحور ۲۵۲۷ میلی متر
ظرفیت باک ۵۰ لیتر
وزن خالص ۱۲۱۰ کیلوگرم
مصرف سوخت ترکیبی ۶٫۵ لیتر در هر صد کیلومتر

 

پژو ۲۰۷ یا همان ۲۰۶ پلاس

در مقایسه ام وی ام ۳۱۵ و پژو ۲۰۷ در بخش ظاهری، برخلاف نسل دوم ۳۱۵ که طراحی پخته تری نسبت به نسل قبلی دارد ، در پژو ۲۰۷ های ایران خودرو تغییراتی در جلو پنجره و چراغ های جلو و عقب رخ داده و نسبت به ۲۰۶ با چهره ای مدرن تر روبرو هستیم ، هرچند که طراحی کلی پژو ۲۰۷ از عدم هماهنگی رنج می برد. به دلیل شکل خاص دماغه پژو ۲۰۷ ، دیگر نمی توان تعادلی را که در ۲۰۶ شاهد بودیم ، از آن انتظار داشته باشیم و در قسمت عقب نیز همچنان خودرو سفت و پر کوبش بوده و تا بحال ایرانخودرو تمایلی به استفاده از سیستم تعلیق پژو ۲۰۶ صندوق دار که عملکرد بهتری دارد ، در این خودرو نداشته است.

نسخه های اولیه پژو ۲۰۷ که در سال های پایانی دهه هشتاد خورشیدی به تولید می رسیدند ، تفاوت چندانی از نظر سطح تجهیزات با خانواده ۲۰۶ نداشتند اما در نمونه های جدید تجهیزاتی مانند نمایشگر لمسی و دوربین دید عقب به آن افزوده شده اند ، هرچند کیفیت مواد مورد استفاده در کابین نسبت به نمونه های قبلی افت محسوسی داشته و کیفیت مونتاژ قطعات برقی نیز چندان مطلوب نیست و مشکلات زیادی از سوی کاربران در این زمینه گزارش شده است.

 

 

جدول مشخصات پژو ۲۰۷ :

حجم موتور ۱۵۸۷ سی سی
حداکثر قدرت ۱۰۵ اسب بخار
حداکثر گشتاور ۱۴۲ نیوتون متر
جعبه دنده پنج سرعته دستی
وزن ۱۲۷۰ کیلوگرم
ابعاد ۳۹۰۰-۱۶۸۰-۱۴۶۸ میلی متر
فاصله بین دومحور ۲۴۴۳ میلی متر
ظرفیت باک ۵۰ لیتر
وزن خالص ۱۰۸۷ کیلوگرم
مصرف سوخت ترکیبی ۶٫۶ لیتر در هر صد کیلومتر

 

 

زوال فنی و کیفی

برای پژو ۲۰۷ همانند دیگر اعضای خانواده پژو ۲۰۶ از موتور TU5 استفاده شده که در حدود ۱۰۵ اسب بخار قدرت و ۱۴۲ نیوتون متر گشتاور تولید می کند ، موتوری که دیگر فرانسوی نیست و به واسطه استفاده از قطعات چینی ، هندی و ایرانی ، نام ایرانیزه را بر آن نهاده اند. علاوه بر کاهش توان ( و شاید کاهش گشتاور ) و افزایش مصرف سوخت نسبت به نمونه های فرانسوی ، مشکلات فنی این سری از پیشرانه ها نیز بسیار بیشتر هستند . از سوی دیگر در مواردی مانند سیستم ترمز و قسمت دریچه گاز ، خانواده پژو ۲۰۶ و پژو ۲۰۷  با محصول ایرانی رانا مشترک هستند که با قیمت کمتری هم در بازار کارکرده و هم به صورت صفر به فروش می رسد.

در طی ماه های اخیر ، قیمت های بالای محصولات داخلی تیتر یک اخبار بوده و این مساله بر کسی پوشیده نیست که بازار سیاه پر سودی برای فروشندگان این دست خودروها ایجاد شده است. پژو ۲۰۷ دنده ای طبق اعلام کارخانه قیمتی برابر ۴۷ میلیون و ۱۳۰ میلیون تومان دارد که به دلیل کمبود عرضه و تقاضای نسبتا زیاد بازار ، شاهد برچسب قیمتی هفتاد الی هشتاد میلیون تومانی برای این خودرو هستیم.

از سوی دیگر ایران خودرو علاقه ای به فروش اقساطی حتی برای محصولات گران تر نیز ندارد و در صورت عرضه نیز شاهد سود های بیشتر از رقبا هستیم. امری که نشان می دهد خرید این خودرو در این شرایط چندان منطقی نیست و از سوی دیگر ، پس از خرید خودرو با چنین رقمی باید در کوتاه مدت هزینه هایی را صرف رفع ایرادات مونتاژی این خودرو بکند.

 

 

در مورد طراحی ظاهری، هر دو خودرو در وضعیت قابل قبولی قرار دارند و بنابر سلیقه، مشتریان می توانند هرکدام از دو خودروی یاد شده را انتخاب کنند. پژو ۲۰۷ رگه هایی از طراحی ۲۰۷ اصلی را به خصوص در نمای جلو ارایه می دهد که به عنوان خودرویی جدید تر از پژو ۲۰۶ می تواند قابل قبول باشد و با افزوده شدن دی لایت، نمای مدرن تری نیز پیدا کرده است. ام وی ام ۳۱۵ نیز با تغییر رویه طراحان چری، دیگر یک هاچ بک آرام نیست و ظاهری خشن و جذاب دارد. خطوط تند و تیز طراحی در تمامی قسمت های بدنه دیده می شود و چراغ ها نیز نسبت به نمونه قبلی تغییر پیدا کرده اند. اما اگر جادار بودن یک فاکتور مهم برای شماست، ام وی ام ۳۱۵ فضای جادارتری در صندلی های عقب و صندوق بزرگتری را به شما ارایه می دهد.

 

 

در زمینه امکانات و آپشن ها هر دو خودرو موارد مطلوبی را ارایه می دهند، اما اگر از قشر جوان هستید و دوست دارید سیستم صوتی شما حسابی بکوبد، سیستم صوتی فابریک ام وی ام ۳۱۵ همراه با یک ساب ووفر در صندوق عقب رضایت شما را کاملا جلب خواهد کرد. نگاهی به امکانات رفاهی هر دو خودرو می اندازیم:

امکانات رفاهی ام وی ام ۳۱۵ :

مانیتور هفت اینچی مجهز به سیستم ناوبری، دوربین و سنسور دنده عقب، کامپیوتر سفری، سیستم صوتی vifa با شش بلندگو، صندلی های چرمی با دوخت دو رنگ، رینگ های آلومینیومی پانزده اینچی و روف رک

امکانات پژو ۲۰۷ دنده ای :

سیستم صوتی با چهار بلندگو و دو تیوتر، مانیتور لمسی هفت اینچی به همراه رهیاب، سنسور و دوربین دنده عقب، کروز کنترل، رینگ های چهارده اینچی آلومینیومی

 

 

قیمت پژو ۲۰۷ دنده ای توسط ایران خودرو، ۴۷ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان اعلام شده که به واسطه عدم عرضه چندماهه به بازار، اکنون با قیمتی در حدود ۷۵ میلیون تومان در بازار فروخته می شود که فاصله قابل ملاحظه ای را با قیمت کارخانه دارد. از سوی دیگر ام وی ام ۳۱۵ چه در بازار و چه در نمایندگی ها، با قیمتی در حدود ۵۸-۵۹ میلیون تومان به فروش می رسد و اختلاف قیمت چندانی را در قیمت های بازار و کارخانه شاهد نیستیم. با توجه به شرایط حال حاضر، مشخص است که ام وی ام ۳۱۵ با توجه به برتری های گفته شده و قیمت پایین تر، گزینه اصلح برای خرید محسوب می شود.

مطالب مشابه